foto

Daliah Lavi

  • nar. 12.10.1942
    Moshav Shavey Zion, Palestina
  • zem. 3.5.2017 (74 let)
    Asheville, North Carolina, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Přišla na svět jako Daliah Lewinbuk v izraelské Haifě, kde rovněž vyrostla. Po rodičích je však německo-ruského původu. Pocházela z chudých poměrů, v dětství se věnovala tanci a baletu. Ve svých deseti letech se náhodně setkala s hollywoodskými herci Kirkem Douglasem a Johnem Bannerem, kteří jí pomohli získat stipendium na prestižní baletní školu ve švédském Stockholmu. Daliah ve Švédsku studovala až do svých šestnácti, kdy se kvůli smrti otce a zdravotním problémům vrátila zpět do Izraele a vydala se na dráhu modelky.

Na počátku 60. let zahájila kariéru herečky, když ji izraelský režisér Nussbaum nabídl hlavní roli ve svém filmu BRENNEDER SAND. Při natáčení Daliah potkala svého prvního manžela a ve svých osmnácti letech s ním přesídlila do Francie a po následném rozvodu sama do Itálie. Díky své exotické kráse, tanečnímu a jazykovému nadání (hovoří hebrejsky, švédsky, anglicky, německy, rusky, italsky a francouzsky) se poměrně rychle prosadila v evropských filmech, ať už z britské, německé nebo italské produkce. Často ztělesňovala i titulní úlohy a podobně jako Brigitte Bardot nebo Ursula Andress se zařadila mezi sexsymboly 60. let.

Zahrála si třeba ve hvězdně obsazeném filmovém zpracování Jamese Bonda CASINO ROYALE z roku 1967, jenž ovšem nebývá řazeno do známé bondovské série. Českým divákům bude nejznámnější jako Paloma-Bílá holubice z mayovky OLD SHATTERHAND. Objevila se i v několika hollywoodských snímcích po boku takových hvězd jako Kirk Douglas, Dean Martin nebo Yul Brynner.

Svoji poslední filmovou roli vytvořila v roce 1971 ve westernu CATLOW, od té doby se vzdala herecké kariéry a úspěšně působí jako zpěvačka, hlavně v Německu. Na hudebním poli získala i několik ocenění. V roce 1994 nazpívala duet s Karlem Gottem. Před kameru se vrátila pouze dvakrát v 90.letech v německé televizi. Stejně jako Brigitte Bardot nebo naše Olga Schoberová tak na plátně nikdy nezestárla.

V současné době žije se svým čtvrtým manželem v USA. Je matkou čtyř dětí (dvě vlastní a dvě nevlastní).

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace