foto

Famke Janssen

  • nar. 5.11.1964 (55 let)
    Amsterdam, Noord-Brabant, Nizozemsko

Biografie

„Kdybych nehrála, byla bych velice nešťastná.“
 
Holandské umění. Pojem, který vyvolává nejspíše vzpomínku na tradiční malířství.Zdálo by se, že ve filmové oblasti toho Nizozemí nemá mnoho k nabídnutí. Přesto řada současných filmů vzniká v koprodukci se třemi sdruženými zeměmiBeneluxu, ale především je tu režisér holandského původu Paul Verhoeven (Základní instinkt, Hvězdná pěchota), z holandsko-britské rodiny pocházela i legendární herečka Audrey Hepburn a taky nezapomeňme na krásnou Holanďanku Famke Janssen.
 
Tato sto osmdesát centimetrů vysoká žena se příliš nepodobá hollywoodským hvězdám, spíše vzbuzuje dojem klasické, elegantní dámy z té rovinaté země větrných mlýnů. Snad proto nikdy nestačila hrát mladé naivní dívky, natožpak si vyzkoušet onu pověstnou začátečnickou kategorii středoškolaček v romantických komediích. Famke si na pořádné role musela počkat, protože právě až s věkem se stávala zajímavější. Vlastnost, kterou bez většího překvapení nalézáme u některých mužů, je u krásné ženy o to výjimečnější. Existuje jen několik málo hereček, jejichž pravá chvíle přišla teprve po třicítce. Příkladem budiž Rene Russo, Kim Basinger, Julianne Moore a také Famke Janssen.
 
Narodila se v Amsterodamu jako jedno ze tří dětí v rodině Beumerových. Famke na první pohled sice do rodiny nezapadala (jako jediná se vyznačovala tmavými vlasy a očima, a jediná ona je tak vysoká. Už ve dvanácti se jí údajně děti smály, protože je dosti převyšovala.), zato se všechny Beumerovy sestry shodly v pracovním směřování. Její dvě sestry, modrooké blondýnky Antoinette a Marjolein se totiž uplatnily v oblasti režie a herectví. Famke, která si v dětství rozhodně nebyla jistá svojí krásou, začínala jako modelka pro Elite a představovala módu Chanelu. Brzy tedy začala cestovat po celém světě a od roku 1984 se nadobro usadila v New Yorku. Příjmení Beumer si pro jeho obtížnou výslovnost změnila na stále velmi neamericky znějící Janssen, ponechala si však křestní jméno Famke, které znamená ve Fríském nářečí malou dívku. Ironie osudu u ženy s velikostí bot číslo 44,5.
 
Práce modelky Famke dlouho neuspokojovala a raději začala studovat literaturu a tvůrčí psaní na Columbia University. Během studií navštěvovala herecké kurzy a postupně se  zamilovala do herectví, což nemohlo skončit jinak než pořízením letenky do Los Angeles. Tam pokračovala v hereckých kursech a v roce 1992 dostala svoji první filmovou roli ve snímku s Jeffem Goldblumem Vraždy na pobřeží. Další role nepřicházely snadno, ale Famke byla připravená hrát prakticky cokoli. Její krédo v tomto ohledu zní „Raději bych nedělala nic, než hrát ve filmu, na který se nikdo nedívá,“ ačkoli ji pochopitelně těší hrát ve filmech zajímavých režisérů a ti si jí možná všímají víc, než diváci. Objevila se například ve filmech Woodyho Allena, Roberta Altmana, Roberta Rodrigueze, Stephena Sommerse.
 
Podlá bondgirl  i superhrdinka
 
Když nepřicházely role ve filmech, nečekala s prázdnýma rukama a objevovala se v epizodních rolích ve své době nejpopulárnějších televizních seriálů (Star Trek: Nová generace, Melrose Place, Ally McBeal, Plastická chirurgie s. r. o. a jiné). Po fantasy hororu Pán kouzel (1995) přišla role záporné bondgirl Xenie Onatopp ve Zlatém oku. Role která Famke, ale ani Izabellu Scorupco v roli kladné bondgirl nestačila příliš proslavit, neboť do dvou let se Pierce Brosnan vrátil v Zítřek nikdy neumírá (1997) po boku Michelle Yeoh. Role kruté osudové ženy ze sovětské mafie sice Famke zařadila mezi lépe placené hvězdy, ale další obdobné role jen tak nepřicházely. Zaměřila svoji pozornost na nezávislé filmy a v následujících letech už hrála v mnoha kouscích. Ukázkovým je v tomto ohledu rok 1998, kdy stačila hrát v sedmi filmech: V Perníkovém dědkovi Roberta Altmana představovala bývalou ženu Kennetha Branagha, v Celebritách Woodyho Allena zase Branaghovu přítelkyni. V dramatu Johna Dahla Hráči doplňovala dvojici Matt Damon a Edward Norton, v Gangu získala jednu z hlavních rolí a objevila se i v Rodriguezově Fakultě.Hororová sci-fi komedie z prostředí střední školy, která jak by se mohlo zdát, narušuje filmografii Famke Janssen, ji však stavěla do role vyučující. Méně známé tituly roku 1998 zahrnovaly komediální drama The Adventures of Sebastian Cole a akční horor tvůrce Mumie (1999) nebo Van Helsinga (2004) Stephena Sommerse Chobotnice.
 
Nikdy se nenudí. Famke, která na univerzitě studovala psaní, je schopná vzít pero do ruky a dokonce již napsala svůj scénář. Zatím však jen do šuplíku. Velice ráda čte, především romány, v nichž by také chtěla nejvíce hrát, tedy za předpokladu, že budou dosti hluboké. Nicméně v roce 2000 si poprvé zahrála ve svém asi nejznámějším blockbusteru, který měl k románu dosti daleko. X-Men. Komiksová adaptace, kde si společně s Hughem Jackmanem, Halle Berry, Rebeccou Romijn-Stamos a dalšími hvězdami užívala roli mutanta s mimořádnými schopnostmi. Roli své superhrdinky Jean Grey si Famke zamilovala a o tři roky později se vrací v pokračování X-Men 2 a za další tři roky v X-Men: Poslední vzdor
 
Mezi pokračováními X-Men si zahrála v romantické komedii o věčném scházení a rozcházení se Láska a Sex, kde je využito jejích velkých nohou coby tématu pro vtipy. V thrilleru Neříkej ani slovo jí byl protějškem Michael Douglas, v akční komedii Jsem agent Eddie Murphy a Owen Wilson, v thrilleru Hra na schovávanou Robert De Niro a v Plastické chirurgii s. r. o. si zahrála rovnou transvestitu. Ačkoli by ji minulost supermodelky předurčovala k zařazení do jediného typu rolí, Famke Janssen si zkrátka nadevše užívá střídání žánrů a postav v touze vyzkoušet si cokoliv od zmatených matek (Neříkej ani slovo), smyslných femmes fatales (Zlaté oko) až po silné superhrdinky (X-Men).
 
Cesta k vysněným románům vede skrze mnoho žánrů
 
Jako pravá tradiční dáma ze země tulipánů mluví holandsky, německy, francouzsky a také anglicky. Přiznává však, že tradiční holandské jídlo, které označuje za nechutné a vždy převařené, jí ani trochu nechybí. Od osmdesátých let, kdy se živila jako dívka z titulních stran časopisů a plakátů, je zvyklá nosit elegantní modely a udržuje si svůj klasický styl, který jí dodává dojem neurčitého věku. Skoro jakoby zapomněla stárnout. Nemůžeme se pak moc divit, že okouzlila stárnoucího slovenského režiséra Juraje Jakubiska natolik, že chtěl využít část rozpočtu na svou Čachtickou paní (10 miliónů eur) právě na získání Famke Janssen do hlavní role. Nakonec ji však nahradila Angličanka Anna Friel a Famke na svoji příležitost ve vysněné románové adaptaci stále čeká.
 
Jméno ani tvář Famke Janssen není následováno množstvím novinek z jejího soukromí. Není proslulá ani střídáním partnerů, ani zvláštními výstřednostmi. V letech 1995 – 2000 byla provdaná za režiséra Toda Williamse, s nímž natočila film The Adventures of Sebastian Cole. O otázkách vztahů se odmítá bavit, protože jakékoli výroky v této oblasti považuje za obdobu trapného vyvolávání „jsem volná a někoho hledám.“ Naopak tvrdí, že si užívá samostatného rozhodování v otázkách zařizování bytu, které jí poskytuje jistou satisfakci zato, že od šestnácti let žila stále v nějakém vztahu a musela brát na někoho ohledy. V poslední době je šťastnou chovatelkou černého teriéra Licorice a užívá si jeho oblékání do nejrůznějších kašmírových svetrů a plášťů nejdražších značek. Na vysvětlení svého nadšení dodává „nepotřebuje chůvu, může cestovat všude se mnou a nezačne pít nebo brát drogy.“
 
Je pravděpodobné, že se nikdy nezařadí mezi úzký okruh nejslavnějších filmových hvězd Hollywoodu, ale při svém zajímavém neamerickém výrazu a s velmi liberálním přístupem k výběru rolí má šanci udržet se ještě hodně dlouho přinejmenším na své současné pozici.

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2021 American Undercover
Redeeming Love
2020 Láska navždy
Pozdravy od vraha
Way Down
2019 Bílý jaguár
Ztracená minulost
2018 Asher
Bayou Caviar
Status Update
2017 Dárek od srdce
Tenkrát v Kalifornii
This Is Your Death
2015 Jack of the Red Hearts
2014 96 hodin: Zúčtování
Muži v ringu
X-Men: Budoucí minulost
2013 In the Woods
Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic
Wolverine
2012 96 hodin: Odplata
2011 Down the Shore
2010 Chameleon
2009 The Farm (TV film)
2008 30 a půl metru
96 hodin
Bláznovství
2007 Alibi (TV film)
Desatero
Proti proudu
2006 Cvokař
X-Men: Poslední vzdor
2005 Hra na schovávanou
2004 Samá chvála
2003 X-Men 2
2002 Jsem agent
2001 Neříkej ani slovo
Ranaři
2000 Láska a sex
Nikomu nevěř!
X-Men
1999 Dům hrůzy
1998 Adventures of Sebastian Cole, The
Celebrity
Chobotnice
Fakulta
Gang
Hráči
Na plný plyn
Perníkový dědek
1997 Pilní zloději
1996 Dead Girl
1995 Pán kouzel
Zlaté oko
1994 Relentless IV - Vykoupení
1993 Lady X (TV film)
1992 Vraždy na pobřeží

TV seriály

2020 Vražedná práva (TV seriál)
Stay (S06E15)
2019 Když nás vidí (TV seriál)
Part Four (E04)
Part One (E01)
The Capture (TV seriál)
Correction (S01E06)
A Pilgrim of Justice (S01E05)
Blind Spots (S01E04)
další epizody (6)
Vražedná práva (TV seriál)
Nenech mě v tom (S05E10)
Zradil nás oba (S05E09)
2018 Černá listina (TV seriál)
Ruiny (S05E09)
2017 Černá listina: Vykoupení (TV seriál)
Rozuzlení (E08)
Whitehall (E07)
Rukojmí (E06)
další epizody (8)
2016 Vražedná práva (TV seriál)
Neříkej to Annalise (S03E04)
Moje holčička je doma (S02E14)
Stalo se něco zlého (S02E13)
Černá listina (TV seriál)
Alexander Kirk (č. 14) (S03E22)
Susan Hargrave (S03E21)
Síť Artax (S03E20)
Robot Chicken (TV seriál)
Joel Hurwitz (S08E08)
2015 Supermansion (TV seriál)
Vražedná práva (TV seriál)
Co jsme to provedli? (S02E09)
Chci, abys umřela (S02E07)
Umírá (S02E02)
další epizody (4)
Hemlock Grove (TV seriál)
Brian's Song (S03E10)
Damascus (S03E09)
Dire Night on the Worm Moon (S03E08)
další epizody (10)
2014 Hemlock Grove (TV seriál)
Demons and the Dogstar (S02E10)
Tintypes (S02E09)
Unicorn (S02E08)
další epizody (10)
2013 Hemlock Grove (TV seriál)
Birth (S01E13)
Children of the Night (S01E12)
The Price (S01E11)
další epizody (13)
2010 Plastická chirurgie s. r. o. (TV seriál)
Hiro Yoshimura (S06E19)
Walter a Edith Kriegerovi (S06E18)
2008 Puppy Love (TV seriál)
2005 Plastická chirurgie s. r. o. (TV seriál)
Kiki (S03E02)
2004 Plastická chirurgie s. r. o. (TV seriál)
Joan Rivers (S02E16)
Trudy Nye (S02E14)
Oona Wentworth (S02E13)
další epizody (7)
2001 Ally McBealová (TV seriál)
Akta Ex (S04E10)
2000 Ally McBealová (TV seriál)
Santa Claus (S04E08)
1994 Melrose Place (TV seriál)
Michael's Game (S02E17)
1992 Star Trek: Nová generace (TV seriál)
Ideální partnerka (S05E21)

Dokumentární

2017 Tajná historie komiksu Roberta Kirkmana (TV seriál)
City of Heroes (E04)
Úžasný Marvel (E01)
2015 Jednota
2003 Second Uncanny Issue of X-Men! Making 'X2', The
Uncanny Suspects, The
X-Factor: The Look of 'X-Men'
X-Men Production Scrapbook
2002 Bondovy dívky jsou věčné (TV film)
De Superman à Spider-Man: L'aventure des super-héros - a.z.
1999 Příběh Jamese Bonda (TV film)
1995 In Search of James Bond with Jonathan Ross (TV film)
Making of 'Lord of Illusions', The (TV film)
1988 Telenoticias (TV seriál)

Režijní filmografie

Filmy

2011 Moje potrhlá máma

Host

TV pořady

2013 Ok! TV (TV pořad)
2011 The Chew (TV pořad)
2006 2006 MTV Movie Awards (TV pořad)
2003 Jimmy Kimmel Live! (TV pořad)
2002 Comedy Central Canned Ham: I Spy (TV pořad)
Last Call with Carson Daly (TV pořad)
1999 The Late Late Show with Craig Kilborn (TV pořad)
1996 The Daily Show (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(349)