foto

Auguste Lumière

  • nar. 19.10.1862
    Besançon, Doubs, Francie
  • zem. 10.4.1954 (91 let)
    Lyon, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Oba bratři - Auguste a Louis Lumièrovi - kteří pracovali v otcově továrně na výrobu fotografických desek a papírů, si v únoru 1895 dali patentovat svůj vynález, zvaný kinematograf, jež byl kamerou, projektorem i kopírkou v jednom. 22. 3. 1985 se koná v Paříži první projekce filmu ODCHOD DĚLNÍKŮ Z TOVÁRNY. Dělníci tlačící kola a dělnice ve zvonových sukních opouští továrnu, po nich odjíždí majitelé továrny v kočáru taženém dvojspřežím a nakonec vrátný zavírá bránu. Tento film se stal senzací.

V následujícím dílku PŘÍJEZD VLAKU NA NÁDRAŽÍ se objevuje detail vlaku přijíždějícího na nádraží. Legendární je reakce diváků při promítání snímku . Z pozadí plátna se řítí na diváky lokomotiva a ti uskakují ze sedadel a utíkají pryč. Mají totiž pocit, že vlak se valí přímo na ně a brzy je rozdrtí. Nejslavnější z raných snímků bratří Lumiérů je krátká groteska POKROPENÝ KROPIČ.

V historii se udává za první pokus o hraný film. Zahradník zalévá v parku stromy, když mu malý chlapec přišlápne gumovou hadici. Udivený zahradník si prohlíží ústí hadice a v tom okamžiku mu proud vody vstříkne do obličeje. Ještě téhož roku uvádějí RODINNOU SNÍDANI, která je nejznámější z žánrových obrázků jimi natočených - její kompozice připomíná impresionistické obrazy. Rodinná snídaně ukazuje, jak otec v košili a matka v proužkovaném živůtku na zahradě krmí nemluvně mávající piškotem.

Většina snímků bratří Lumiérů byly žánrové obrázky a jejich názvy plně vystihovaly obsah filmu. KOVÁŘ, KOUPÁNÍ V MOŘI a jiné. Úspěch představení pořádaných v Grand Café přiměl Lumiery zaměstnávat kameramany, kteří pro jejich firmu natáčeli reportážní snímky z celého světa. Mezi nejznámější se řadí Félix Mesguich Promio, který v Benátkách roku 1896 poprvé filmoval s pohyblivou kamerou a Francisque Doublier, jež na jaře roku 1896 natočil KORUNOVACI CARA MIKULÁŠE II.

Llana

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace