foto

Vampira

  • nar. 11.12.1922
    Petsamo, Finsko
  • zem. 10.1.2008 (85 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Vampira se narodila ve Finském městě Petsamo 21. prosince 1921 jako Maila Elizabeth Syrjäniemi. Tvrdila, že je neteří finského atleta Paava Nurmi, který měl jako první světový rekord v běhu na dlouhou trať – v roce 1921, tedy v roce narození Vampiry. Ta se proto v začátcích představovala jako Maila Nurmi. Jako dvouletá se s celou svou rodinou přestěhovala do Spojených států, do města Ashtabula v Ohiu. V 17ti se vydala do Los Angeles, kde dělala modelku pro Alberta Vargase a Mana Raye. První filmovou zkušenost získala malinkou rolí ve snímku If Winter Comes z roku 1947 od režiséra Victora Savilla. Pózovala pro pin-up fotografie a říká se, že Mae West si prosadila její odchod z hry Catharine Was Great, která se hrála na západní Broadwayi, protože se bála, že jí Vampira zastiňuje.

Postava Vampiry se zrodila v roce 1953 na maškarním bále choreografa Lestera Hortona. Tehdy ještě Maila na něj dorazila v kostýmu inspirovaném postavou Morticie Addams z komiksu The New York Times od Charlese Addamse. Její vzhled – bílá pleť a upnuté černé šaty – upoutal televizního producenta Hunta Strombergra Jr., který přesně někoho takového sháněl na uvádění hororů na své losangeleské televizní stanici KABC-TV. Jméno Vampira vymyslel Vampiry první manžel Dean Riesner.

Vampira Show mělo premiéru 1. května 1954 a zaznamenalo velký úspěch. Vampira v něm mezi jednotlivými filmy procházela chodbou plnou mlhy a pavučin, bavila se s pavoukem Rollem a vybízela diváky, aby si jí napsali o závěť místo o autogram. Když byl pořad v r. 1955 zrušen, dostala Vampira výhradní právo na svou postavu a přesunula se na konkurenční TV stanici KHJ-TV. Vampira byla první uvaděčkou hororů. V roce 1956 uvolnilo Universal studio balík 52 klasických hororů pod názvem Shock Theather, které zakoupila většina soukromých televizních stanic ve státech. Ty si tam potom dosazovaly podle vzoru Vampiry své vlastní strašidelné uvaděče a uvaděčky. Tento trend pokračoval několik desetiletí a vyvrcholil v 80. letech sexy Elvírou, Vládkyní temnoty, v podání Cassandry Peterson. Vampira ji zažalovala za kopírování její vlastní image, ale soud prohrála.

Poté, co byla v roce 1954 nominována na cenu Emmy za nejvýznamnější ženskou osobnost se vrátila k filmovému herectví. Zahrála si ve snímcích Too Much, Too Soon, The Big Operator a The Beat Generation. Její nejznámější filmovou rolí se stala Vampira - zombie ve slavném filmu Eda Wooda Jr. Plan 9 From Outer Space (natočen v roce 1956 ale do kin uveden až v roce 1959). V roce 1960 se objevila ve filmech I Passed for White a Sex Kittens Go to College. V roce 1962 si zahrála v The Magic Sword.

Vampira se znala s Marilyn Monroe a Elvisem Presley i Orsonem Wellsem. Byla blízkou přítelkyní Jamese Deana, scházeli se spolu v kavárně Googie's na rohu Crescent Heights a Sunset Bouldvard v Hollywoodu. Vampira vysvětlovala jejich přátelství slovy: „Máme stejné neurózy“ a James Dean dodal: „Dost se vyznám v satanismu a zajímalo mě, jestli náhodou tahle holka není posedlá.“ Vampira byla dvakrát vdaná, poprvé za Deana Riesnera, scénáristu filmů jako Drsný Harry, Zahrajte mi „MISTY“ a dalších a podruhé, od roku 1961, za herce Fabrizia Mioni. Děti žádné neměla.

Na začátku šedesátých let si Vampira otevřela vlastní obchod s oblečením a ručně vyráběnými šperky Vampira's Attic. Postava Vampiry se objevila ve filmu Tima Burtona Ed Wood, v podání Lisy Marie. O Vampiře bylo natočeno několik dokumentů – v roce 1995 finský dokument About Death, Sex and Taxes od režiséra J. Rippati, v roce 2000 v Schlock! The Secret History of American Movies, v roce 2006 účinkovala ve dvou dokumentech – v American Scary, snímku o hororových uvaděčích a ve Vampira: The Movie. Naposledy si zahrála ve filmu I Woke up Early the Day I Died z roku 1998. Písně o Vampiře nazpívala mimo jiných horor-punková kapela the Misfits, dále zpěvák Bobby Bare nebo The Damned. Tvůrci Simpsonových se inspirovali Vampirou v postavě Booberrely.

V roce 2001 spustila svou oficiální webovou stránku a začala prodávat vlastnoručně podepsané paměti a umělecká díla přes eBay. Až do své smrti žila v malém bytě v severním Hollywoodu s kočkou a dvěma ptáky. Umřela 10. Ledna 2008 u sebe doma na zástavu srdce. Vampira byla uvedena do síně slávy Monster kid při předávání cen Rondo Hatton Classic Horror Awards. V roce 2008 bude na tomto ceremoniálu na počest Vampiry udělena poprvé cena Nejlepší hororová uvaděčka.

Sista

Host

TV pořady

2009 81. Annual Academy Awards (TV pořad)
1998 E! Mysteries & Scandals (TV pořad)
1991 Naked Hollywood (TV pořad)
1954 The George Gobel Show (TV pořad)
1951 The Red Skelton Show (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(23)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace