foto

Lola Dueñas

  • nar. 6.10.1971 (47 let)
    Barcelona, Cataluña, Španělsko

Biografie

María Dolores Dueñas Navarro je jedna z nejznámějších španělských hereček současnosti známá spíše pod jménem Lola Dueñas. Tato ikona současné španělské kinematografie, typická svým zářivým úsměvem a výraznýma očima, se narodila 6. října 1971 v samém srdci Katalánska, v Barceloně. Kromě toho, že Lola vystudovala Barcelonskou divadelní akademii (Institut del Teatre de Barcelona), má herectví i v krvi, jelikož její otec Nicolás Dueñas i její matka María Navarro jsou také herci. Dokonce vzdálená příbuzná její maminky je další známá španělská herečka Isabel Pantoja.

Lola Dueñas dnes žije v Madridu a jak ona sama říká - film je její život. Když netočí filmy, ráda vaří a obzvlášť pyšná je na svá jídla rabo de toro (býčí oháňka), canelones (plněné trubičky) a krokety. Pokud jde o její film, na který je nejvíce hrdá, je to MAR ADENTRO (Hlas moře).

Lola si poprvé zahrála ve filmu až ve svých 27 letech a to ve snímku MENSAKA (1998). Proslavila se však až v televizním seriálu POLICÍAS, EN EL CORAZÓN DE LA CALLE (Policie, v srdci ulice), který z ní udělal jednu z nejžádanějších hereček Španělského království. Dnes již má na svém kontě připsáno více než 30 filmů a několik mezinárodních hereckých ocenění. Mezi nejvýznamnější úspěchy patří cena za nejlepší ženský herecký výkon na festivalu v Cannes a 2 španělské ceny Goya za nejlepší ženskou hlavní roli.

Mezi její první významnější filmy patří LAS RAZONES DE MIS AMIGOS (Důvody přátelství, 2000), PIEDRAS (Kameny, 2002) a HABLE CON ELLA (Mluv s ní, 2002). Film HABLE CON ELLA, v režii nejznámějšího španělského režiséra Pedra Almodóvara, byl prvním z jejich světově známých filmů. Získal Oskara za nejlepší původní scénář a cenu Goya za nejlepší originální hudbu.

Roku 2004 natočila film MAR ADENTRO (Hlas moře). Jedná se o nejúspěšnější španělský film v historii udělování cen Goya. Dohromady byl nominován na 15 cen a proměnil jich neuvěřitelných 14, což je nejvíce cen udělených jednomu filmu. Za film MAR ADENTRO získala cenu Goya i Lola Dueñas a to za nejlepší ženskou hlavní roli.

Stejně úspěšný byl film VOLVER (2005) za který Lola spolu s ostatními herečkami získala cenu na festivalu v Cannes a sama byla nominovaná na cenu Goya za nejlepší ženskou vedlejší roli. Velkému úspěchu se těší i její poslední filmy, jako LOS ABRAZOS ROTOS (Rozervaná objetí, 2009) a YO, TAMBIÉN („Já, také“, 2009), za který Lola získala svoji druhou sošku Goya za nejlepší ženskou hlavní roli.

Estrecha

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace