foto

Jódžiró Takita

  • nar. 4.12.1955 (64 let)
    Fukuoka, Tojama, Honšú, Japonsko

Biografie

Yojiro Takita spatřil poprvé světlo světa 4.prosince 1955 ve městě Takaoka v prefektuře Toyama. Takita se však k nejvyšším metám filmařiny dostal poněkud zvláštním způsobem, a to když debutoval jako asistent režiséra v 60.letech v tzv. „Pinku eiga“ filmech se silně erotickou tématikou (s využitím důmyslných praktik z důvodů tehdejší nekompromisní cenzury v Japonsku), jenž v té době značně zachraňovaly slábnoucí zisky tradičních filmových studií. Jeho první samostatným počinem v tomto směru byl komediální seriál s názvem MOLESTER'S TRAIN (Chikan densha), který se dočkal mnoha pokračování od roku 1982 až do posledního dílu natočeného v roce 1985.

Pomyslný zlom nastal v roce 1986, když natočil úspěšnou komerční komedii NO MORE COMIC MAGAZINES! (Komikku zasshi nanka iranai!), která obdržela pochvalná hodnocení i u kritiky (velký úspěch také na Filmovém festivalu v New Yorku) a díky tomu se mu otevřel svět k filmování dalších vlastních projektů a navíc si mohl dovolit stát se i vlastním producentem. Populární novinový plátek Yomiuri Shimbun o něm napsal, že Takitovy filmy jsou obvykle „hřejivě něžné, reflektující jeho jasnou a pozitivní osobnost“. K jeho nejúspěšnějším dílům následujícího období patřily především filmy jako fantasy THE YIN-YANG MASTER (Onmyoji) z roku 2001, který zaznamenal velký kasovní úspěch a následně také film - historické drama WHEN THE LAST SWORD IS DRAWN (Mibu gishi den) z roku 2003 za nějž obdržel Takita i ocenění za nejlepší film roku 2004 dle Japonské filmové akademie.

V roce 2009 se však Takita dotkl pomyslného Olympu, když obdržel nejvyšší možné ocenění při vyhlašování 81.výročních cen Americké filmové akademie a odnesl si zlatou sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film svým snímkem DEPARTURES (Okuribito) jenž natočil v roce 2008. Tento jeho film vznikl na základě volné adaptace autobiografické knihy Coffinman: The Journal of a Buddhist Mortician (Nōkanfu Nikki) a desetileté přípravy na tvorbu tohoto snímku se mu jednoznačně vyplatily. Takita především dbal, aby se hlavní představitel Motoki Masahiro naučil dokonale zvládat vykonávání obřadů u zesnulých i hru na klasický hudební nástroj.

Takita se nebojí porušovat kulturní tabu, zpracovat "jiná" témata a nepochybně o některém s jeho dalších snímků ještě uslyšíme.

Matt "MatthewR." R.

Fanoušci tvůrce