foto

Richard Karn

  • nar. 17.2.1956 (61 let)
    Seattle, Washington, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Richard, celým jménem Richard Karn Wilson, se narodil 17. února 1956 v Seattlu ve státě Washington a je jedním ze dvou dětí Louis a Genea Karnových, kteří měli ještě dceru Sue. Richardův otec byl členem stavební jednotky „Seabees“ námořnictva Spojených států, s kterou se dostal i do druhé světové války. Jeho matka byla malířkou a zemřela v roce 1983 na rakovinu. Richard o její smrti prohlásil: „Myslel jsem, že mí rodiče jsou neporazitelní. Nikdy by mě nenapadlo, že můžou zemřít.“

Richard Karn získal střední vzdělání na Theodore Roosevelt High School v Seattlu, kde se začal věnovat herectví a často se zapojoval do dramatických představení. Po skončení střední školy se vydal na šest měsíců do Anglie, přesněji řečeno do Skotska, kde se mimojiné účastnil festivalu v Edinburgu. Po návratu začal studovat profesionální herecký program na University of Washington jako člen Beta Théta Pí bratrstva. Ten ukončil s titulem BFA, tedy bakalář divadelního umění.

Po skončení studia hrál v mnoha divadelních představeních. První významnější roli měl v regionálním divadle ve hře LAKOMEC, a pak už následovaly hry mimobroadwayské produkce ZTRACENO a DRUHÝ BŘEH a broadwayské JÁ A MÉ DĚVČE či NÁŠ OTEC. V televizi začínal reklamami na pivo v roce 1979 a malou rolí v seriálu CAROL AND COMPANY a rolemi v sérii krátkých pořadů ABC TGIF.

Jeho „velká“ role však přichází až v roce 1991 se seriálem KUTIL TIM, ve kterém ztvárnil postavu Ala Borlanda – tichého, plachého a šikovnějšího asistenta hlavní postavy Tima Kutila Taylora. Tato postava má být údajně inspirovaná jeho otcem. Ač byl seriál velmi úspěšný a natáčel se celých osm let, ze začátku si tím Richard nemohl být jistý a tak v průběhu natáčení celé první série zároveň vykonával svou dřívější práci správce bytového domu. Po skončení natáčení seriálu v roce 1999 se však Richardovi nepodařilo v televizi či filmu pořádně uchytit a tak ztvárnil jen několik málo rolí v průměrných či podprůměrných filmech. Účinkoval také jako host v různých show či rádiích a věnuje se moderování zábavných pořadů.

Richard, jehož koncové jméno Wilson je v jeho herecké kariéře vynecháno kvůli existenci herce stejného jména, je od roku 1985 ženatý s Tudi Rocheovou, která v seriálu Kutil Tim hrála sestru Timovy ženy Jill. Mají spolu jediné dítě, syna Coopera.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace