foto

Daniel von Bargen

  • nar. 5.6.1950
    Cincinnati, Ohio, USA
  • zem. 1.3.2015 (64 let)
    Montgomery, Ohio, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Daniel von Bargen je americký filmový, divadelní a televizní herec. Filmovým divákům je nejlépe znám jako pan Kruger ze sitcomu SEINFELD /1989-1998/ nebo jako velící důstojník  Edwin Spangler z televizního seriálu MALCOLM IN THE MIDDLE /2000-2006/. Von Bargen ztvárňuje především postavy padouchů a vojenských či policejních oficírů nebo jiných autoritativních postav.

Daniel Von Bargen se narodil v Cincinnati ve státě Ohio. Tam taky prožil většinu svého dětství než se s rodinou přestěhoval do Jižní Kalifornie. Navštěvoval Purdue University se zaměřením na drama. Po studiu se Daniel připojil k Trinity Repertory Theatre v Providence na Rhode Islandu a účinkoval tam po mnoho let.

Průlomovou rolí na divadle pro něj byla ta, ve hře Larryho Gelbarta „Mastergate" /1992/, která mu otevřela dveře na Broadway. Hrával také na Off-Broadway divadlech ve hrách „Beggars in the House of Plenty", „Macbeth", „The Cherry Orchard", „Hurlyburly" a „Uncle Vanya". 

Mezi jeho další filmové snímky můžeme zařadit dobrodružnou komedii LONDON BETTY /2009/, akční sci-fi ROBOCOP 3 /1993/, erotický thriller s Sharon Stone a Michaelem Douglasem, BASIC INSTINCT /1992/ - role poručíka Nielsena, akční snímek Johna Wooa BROKEN ARROW /1996/, akční sci-fi s JCVD, UNIVERSAL SOLDIER: THE RETURN /1999/, drama film TRUMAN /1995/, drama s Tomem Hanksem PHILADELPHIA /1993/, horor THINNER /1996/, film Scotta Hickse SNOW FALLING ON CEDARS /1999/ dle stejnojmenného románu, krimi komedii O BROTHER, WHERE ART THOU? /2000/ v roli šerifa Cooleyho nebo komedii SUPER TROOPERS /2001/. V hororu Clivea Barkera LORD OF ILLUSIONS /1995/ ztvárnil postavu maniakálního čaroděje Nixe, v postapokalyptickém filmu s Kevinem Costnerem THE POSTMAN /1997/ účinkoval v roli šerifa - při natáčení tohoto filmu se nemohl zúčastnit padesátileté oslavy manželství svých rodičů, tak mu Kevin Costner umožnil natočit aspoň krátké video blahopřání a teroristu ztvárnil v páté epizodě seriálu X-FILES /1993-2002/.

20.února 2012, von Bargen postřelil sám sebe při neúspěšném pokusu o sebevraždu. Sám si však stihnul zavolat lékařskou pomoc. Herec byl silný diabetik a už měl amputovanou jednu nohu. Léčba ovšem vyžadovala další amputace prstů na jeho druhé noze a na to von Bargen nechtěl přistoupit.

Lukáš "gatuso" Častulík

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace