foto

Miroslava Stern

  • nar. 26.2.1925
    Praha, Československo
  • zem. 10.3.1955 (30 let)
    Mexico City, Mexiko

Biografie

Miroslava Šternová, mexická herečka českého původu, v Mexiku známá prostě jako Miroslava, se narodila 26. února 1925 v Praze. Její herecká tvorba náleží do zlatého věku (Época de Oro) mexické kinematografie. Mnohými je nazývána Marilyn Monroe "a la mexicana".

Byla vychována adoptivními rodiči Miroslavou Bekovou a doktorem Oskarem Šternem, s nimiž emigovala z Českosovenska a přistála u mexických břehů v roce 1940. V roce 1942, kdy zemřel její snoubenec, americký voják, se poprvé pokusila o sebevraždu. V roce 1944 byla zvolena královnou plesu Coutry Clubu v Mexico City. V témže roce zemřela Miroslavina matka na rakovinu. Dceru tato událost bolestně zasáhla a propadla hluboké depresi. Otec ji pak poslal studovat architekturu do New Yorku. Zde proběhl její druhý pokus o sebevraždu. Nato se rozhodla studovat herectví u mistra Seki Sano a zamilovala se do jednoho z jeho žáků, Jesúse Jaime Gómeze Obregóna, alias "El Bambi". Ti dva se 2. února 1946 také vzali, ale po několika měsících se rozvedli.

Brzy si díky svému exotickému vzhledu a slovanskému přízvuku získala oblibu publika, stala se jednou ze stěžejních ikon mexického filmu, převážně jako krasavice z horových snímků sporných kvalit. Zahrála si také ve třech filmech hollywoodské provenience ADVENTURES OF CASANOVA, THE BRAVE BULLS a STRANGER ON HORSEBACK. Bohužel pro ni to však byla hlavně její krása, která přivolávala pozornost. Celou svou kariéru se snažila o to, aby byly brány v potaz její herecké přednosti. Velmi těžce nesla, pokud tomu tak nebylo. Příležitost přišla až v roce 1955 s filmem ENSAYO DE UN CRIMEN (v překladu známý jako POKUS O ZLOČIN nebo také ZLOČINNÝ ŽIVOT ARCHIBALDA DE LA CRUZ) Luise Buñuela. Byl to její poslední film. Zamilovala se do španělského toreadora Luise Miguela Dominguína, který jí sliboval věčnou lásku. Když se později dozvěděla z tisku o sňatku Dominguína s italskou herečkou jménem Lucia Bosé, zhroutila se. Svůj poslední, dokonaný pokus o sebevraždu spáchala ve věku 29 let, 10. března 1955.

Až dodnes je herečka v Mexiku obdivována a vzpomínána. Kromě toho, že se v Mexiku rozmohl zvyk pojmenovávat holčičky Miroslava, bylo o herečce napsáno několik knih. V roce 1993 podle jedné z nich natočil mexický režisér Alejandro Pelayo životopisný film MIROSLAVA s francouzskou herečkou Arielle Dombasle v hlavní roli.

Alenkita

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace