foto

Yahya Abdul-Mateen II

  • nar. 15.7.1986 (34 let)
    New Orleans, Louisiana, USA

Biografie

Yahya Abdul-Mateen II se narodil muslimskému otci Yahya Abdul Mateen I a křesťanské matce Marii. Je nejmladší ze šesti bratrů a sester. Yahyovi bylo pouhých 6 let, když ho jeho otec jako stavební dělník inspiroval k tomu, aby byl architektem. Proto šel na univerzitu v Kalifornii v Berkeley, aby získal titul v architektuře. Tam mu jeden přítel navrhl, aby si vzal kurz herectví. Začal se o něj ucházet, nastoupil a herectví se mu hodně zalíbilo.

Mladý architekt získal práci v San Franciscu jako plánovač měst, ale byl propuštěn v říjnu 2010. Tehdy se rozhodl následovat své sny o hraní. O rok později byl přijat na Yale School of Drama v New Haven a v květnu 2015 absolvoval Yale s titulem Master of Fine Arts.

Rok po promoci měl Yahya svůj první velký zlom, když byl obsazen do série Netflixu z roku 2016 The Get Down. Sedm hodin denně trénoval svůj tanec na diskotéku pro svou roli Clarence Caldwella. Objevil se také ve filmech Sidney Hall, Největší showman, Pobřežní hlídka, My, Tři na cestě nebo v televizním seriálu Příběh služebnice.
 
Jeho největší role byla v DC filmu Aquaman, kde hrál darebáka Black Manta. Před natáčením filmu se naučil plavat pomocí výukových programů na YouTube a pomocí kickboardu v hotelových bazénech. Nakonec však ve filmu plavat nemusel.

V roce 2019 si také zahrál v pořadu HBO Watchmen, který mu vynesl jeho první cenu Emmy.

Matěj "SONY_" Šebek