foto

Jaroslav Marvan

  • nar. 11.12.1901
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 21.5.1974 (72 let)
    Praha, Československo

Biografie

Jaroslav Marvan se narodil 11. prosince 1901 na Žižkově v Praze. Od konce 20. let byl ženatý s Marií Marvanovou (s herečku Národního divadla, tragicky zesnulou Alenou Jančaříkovou měl od roku 1960 dceru Alenu Marvanovou). Marvan byl velmi pečlivý, přesný, zodpovědný, připravený, na divadle vždy uměl perfektně text. Lpěl na minutové přesnosti a nerad měnil návyky a byl velmi konzervativní. Věci v jeho bytě měly své pevné místo, i v oblékání si vždy potrpěl na nenápadnou decentnost.

Nejdříve odmaturoval na reálce (1919). Vstoupil do služeb pražského Zeměpisného ústavu a poté Ředitelství pošt. Byl pracovně vyslán až na Podkarpatskou Rus do Užhorodu (1920 – 1923). Již zde se začal věnovat ochotnickému divadlu (poté také v Praze, např. v žižkovském divadle Deklarace či ve Švandově divadle). V úřadě pracoval až do roku 1926.

Načež se stal se hercem Divadla Vlasty Buriana (1926 – 1943). Za čas se stal po Vlastu Burianovi jedním z pilířů tohoto divadla. Přestoupil do Vinohradského divadla (1943 – 1950), poté přešel do Městských divadel pražských (1950 – 1954). Odtud odešel do činohry Národního divadla (1954 až 1972). Z Národního odešel na vlastní žádost do penze.

V Divadle Vlasty Buriana byl, se svým charakteristickým střízlivým a zásadně nevzrušivým přístupem a absencí různých citových vzplanutí, opakem výbušnosti a energičnosti Vlasty Buriana. Marvanova nejplodnější herecká léta se projevily v Městských divadlech, kde vytvořil své nejlepší role („Veselé paničky windsorské“, „Zdravý nemocný“, „Tartuffe“, „Jacobowski a plukovník“ aj.).

V Národním divadle již tolik příležitostí nedostával. Vytvářel různé menší postavy, úředníky, bodré tatíky a rovněž tragické a tragikomické postavy (policista Šalva ve hře „Kavkazský křídový kruh“, Chrobák v Čapkově „Ze života hmyzu“, továrník Werle v „Divoké kachně“, Sigelius v „Bílé nemoci“, Billy Rice v „Komikovi“, obergruppenführer Helldorf v „Ďábelském kruhu“ a další). Marvanovo herectví bylo civilní a realistické. Pracoval jen s náznakem mimiky a střídmostí v gestu.

S filmovým herectvím začínal ještě v němém filmu. Ve svém prvním, s názvem DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK, ztvárnil strážníka. Dále ve němém období ztvárňoval malé roličky strážníka (FALEŠNÁ KOČIČKA), nádražáka (PANTÁTA BEZOUŠEK), senátora (LÁSKY KAČENKY STRNADOVÉ), ruského důstojníka (ŠVEJK V RUSKÉM ZAJETÍ), starosty (PÁTER VOJTĚCH), číšníka (MODRÝ DÉMANT), slovanského knížete (SVATÝ VÁCLAV), srbského majora Blagotiče (PLUKOVNÍK ŠVEC).

Už prvním zvukovém filmu C. A K. POLNÍ MARŠÁLEK (1930), kde sehrál vojenského sluhu, začala dlouholetá filmová spolupráce s Vlastou Burianem. Osvědčil se jako jeho výborný „přihrávač“ a to téměř ve všech jeho filmech: TO NEZNÁTE HADIMRŠKU (generální ředitel Bruckmann), FUNEBRÁK (otec svedené dívky), ANTON ŠPELEC, OSTROSTŘELEC (truhlář Kačaba), POBOČNÍK JEHO VÝSOSTI (plukovník), REVIZOR (hejtman Anton Skvoznik – Dmuchanovský), HRDINNÝ KAPITÁN KORKORÁN (inspektor Pačes), NEZLOBTE DĚDEČKA (profesor Karner), HRDINA JEDNÉ NOCI (starosta města), TŘI VEJCE DO SKLA (lékař), DUCHÁČEK TO ZAŘÍDÍ (baron), U POKLADNY STÁL... (lékař Osvald Bruner), ULICE ZPÍVÁ (klaun Josef Rozhuda), KATAKOMBY (přednosta úřadu Sýkora), BARON PRÁŠIL (otec Bedřich Emanuel Benda), PŘEDNOSTA STANICE (generální inspektor Jiří Kokrhel), PROVDÁM SVOU ŽENU (ředitel Kamil Merhaut), RYBA NA SUCHU (starosta Jaroslav Hořánek) a ZLATÉ DNO (kupec Neškudla).

V meziválečném a válečném období druhé světové války vytvořil přes 90 postav. Většinou to byly role vojenských šarží, ředitelů, sekčních šéfů, obecních hodnostářů, lékařů, profesorů, četníků, dozorců, inspektorů. Takových postav, které se ve filmu objeví třeba jen v jediné scéně, stihl za jediný rok zahrát třeba v patnácti snímcích. Například: GRANHOTEL NEVADA (majitel léčebny), JEDNA Z MILIONU (policejní komisař), ARMÁDNÍ DVOJČATA (bankéř Novák), POZNEJ SVÉHO MUŽE (statkář Králíček), DVA TÝDNY ŠTĚSTÍ (generální ředitel Novák), TETIČKA (příbuzný Dusbaba), NEBE A DUDY (továrník Bartoš), KAREL A JÁ (cihlář Tonda), ROZTOMILÝ ČLOVĚK (advokát Kouřil), VALENTIN DOBROTIVÝ (přednosta kanceláře Bureš), MĚSTEČKO NA DLANI (rada Zimmerheier), TANEČNICE (ředitel ND), ŠŤASTNOU CESTU (ředitel obchodního domu), POČESTNÉ PANÍ PARDUBICKÉ (purkmistr), PAKLÍČ (podvodník Škarda), PRSTÝNEK (farář), ŘEKA ČARUJE (přítel Jaroslav Lebeda), 13. REVÍR (inspektor Čadek) atd.

Největší slávu u diváků si získal rolemi profesorů ve filmech CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE (1939) a ŠKOLA, ZÁKLAD ŽIVOTA (1938). Jeho výrok z tohoto snímku „Co je štěstí? M – ú – ú – ú – ška jenom zlatá...!!,“ takřka zdomácněl.

Po válce jeho hvězdná sláva a popularita dosáhla samého vrcholu. Vytvářel role dobráckého Bohumila Vosáhla (PRÁVĚ ZAČÍNÁME), dvojroli Bořivoje a Jaroslava Kohouta (POSLEDNÍ MOHYKÁN), tramvajáka Martina Plechatého (NIKDO NIC NEVÍ), Bartoška (ČAPKOVY POVÍDKY), mašinfíry Matyse (ŽELEZNÝ DĚDEK), starého Javorina (VESELÝ SOUBOJ), starého plavce Váni (PLAVECKÝ MARIÁŠ), předsedy Václava Řeháka (HUDBA Z MARSU) či ředitele Lišky (CIRKUS BUDE!). Velkou slávu získal díky filmům o nerudném revizoru Gustavu Andělovi ve filmech DOVOLENÁ S ANDĚLEM (1952) a ANDĚL NA HORÁCH (1955). Měl se ještě na natáčet film ANDĚL U MOŘE. Nakonec z natáčení sešlo.

V pozdějším věku se uplatnil například jako král v pohádkách O MEDVĚDU ONDŘEJOVI (1959) a ŠÍLENĚ SMUTNÁ PPRINCEZNA (1968). Dále hrál ve filmech TÁTO, SEŽEŇ ŠTĚNĚ! (šéfredaktor) ČINTAMANI A PODVODNÍK (policejní rada), FANTOM MORRISVILLU (Brumpby) a další. Jeho úplně poslední rolí byl správce Karlštejna Ješek z Vartenberka v muzikálu NOC NA KARLŠTEJNĚ (1973). Marvanovy starší role přibližují krátkometrážní a středometrážní sestřihy JAROSLAV MARVAN (1959), SÓLO PRO JAROSLAVA MARVANA (1971) a JÁRI (2003) z cyklu SOUKROMÉ ŽIVOTY.

Popularitu na konci života získal životní rolí rady Karla Vacátka v seriálu HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO (1968). Na úspěch seriálu navazovaly čtyři celovečerní filmy (PĚNIČKA A PARAPLÍČKO, PARTIE KRÁSNÉHO DRAGOUNA, VRAŽDA V HOTELU EXCELSIOR a SMRT ČERNÉHO KRÁLE) a jeden televizní (ŠTĚDRÝ VEČER PANA RADY VACÁTKA).

Marvan spolupracoval rovněž s rozhlasem a televizí (VYHNANSTVÍ, MAGDALENA DOBROMILA RETTIGOVÁ, ZLOČINE, TVRDOHLAVÁ ŽENA A ZAMILOVANÝ ŠKOLNÍ MLÁDENEC, METELICE, SVĚTÁCI, EXISTUJE VLASTNĚ MR. JOHNS, LUCERNA, PŘÍBĚH DUŠIČKOVÝ, FAVORIT, STARÝ BURGUNĎAN, OBŽALOVANÁ, NECHCETE JET DO BEMBRLY?, PRODEJ apod., a rovněž seriály BROUČCI, SOUDNIČKY, F. L. VĚK a již zmínění HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO).

Skvělé herectví Jaroslava Marvana dokazují rovněž ceny, kterými ho vládnoucí režimy poctily. Za film KATAKOMBY (1940) získal Národní cenu (1941). V roce 1951 byl jmenován laureátem Státní ceny. Dostal titul Zasloužilého umělce (1955) a taktéž Vyznamenání Za zásluhy o výstavbu (1958). Národním umělcem byl jmenován v roce 1971. Za herecký výkon ve filmu BYLO TO V MÁJI (1950) mu byla udělena Státní cena II. stupně (1951) a za TV seriál HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO (1968) dostal Zlatého krokodýla (1970) a Múzu filmových diváků Thalii za rok 1969 (1970). Na Filmovém festivalu pracujících (FFP) obdržel Cenu za herecký výkon (1971) za snímek PARTIE KRÁSNÉHO DRAGOUNA (1970).

Marvanova herecká dráha přežila 3 režimy, aniž by něco utrpěla, v každém si dokázal uchovat svoji lidskou tvář a svoji pověst. Jediné, co by se mu dalo vytknout bylo, že když byl Vlasta Burian po válce nařčen z kolaborantství vůbec se ho nezastal, spíš naopak – to on ho ještě více obviňoval. I když mu dřív Burian hodně pomohl. Podle domněnek Marvan intrikoval proti Burianovi dokonce už za války.

Jaroslav Marvan zemřel 21. května 1974 v Praze ve věku nedožitých sedmdesáti tří let. Posmrtně vyšly ve dnou verzích jeho memoáry „Nejen osobě“ (1975, 2002), „Jaroslav Marvan vypravuje“ (1975) a „Herecké eso“ (1995). O jeho životě a díle byly vydány studie „Jaroslav Marvan“ (1967), „Soukromý život Jaroslava Marvana“ (1996) a „Známý neznámý Jaroslav Marvan“ (2003).

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1973 Bláznova smrt (TV film)
Noc na Karlštejně
1972 Svatba v terénu (TV film)
Štědrý večer pana rady Vacátka (TV film)
1971 Růže a prsten (TV film)
Smrt černého krále
Vražda v hotelu Excelsior
1970 Partie krásného dragouna
Pěnička a Paraplíčko
1969 Kaktus, bomba, letadlo (TV film)
Nechcete jet do Bembrly? (TV film)
Obžalovaná (TV film)
Touha zvaná Anada
1968 Lásko, měj se hezky (TV film)
Šíleně smutná princezna
1967 Bidýlko (TV film)
Klec pro dva
Obrácení Ferdyše Pištory (TV film)
Prodej (TV film)
Zločin a trik I. (TV film)
1966 Fantom Morrisvillu
Když se čerti rojili (TV film)
Starý Burgunďan (TV film)
Široká cesta spravedlnosti (TV film)
1965 Horký vzduch
Noc na Karlštejně (TV film)
Ztracená tvář
1964 Příběh dušičkový
Táto, sežeň štěně!
Zkáza Jeruzaléma
Čintamani & podvodník
1963 Einstein kontra Babinský
Existuje vlastně Mr. Johns? (TV film)
Favorit (TV film)
Putnaři (TV film)
Světáci (TV film)
1962 Jejich den (TV film)
Měšťáci (TV film)
Neděle ve všední den
Sganarel lékařem (TV film)
Tvrdohlavá žena a zamilovaný školní mládenec (TV film)
Velká cesta
1961 Magdalena Dobromila Rettigová (TV film)
Skapinova šibalství (TV film)
Tlouštík (TV film)
Vyhnanství (TV film)
1960 Chlap jak hora
Lucerna (TV film)
Sedmý kontinent
Záhady aneb s Karlem Čapkem v soudní síni (TV film)
1959 Král Šumavy
Medvěd a strašidla
O medvědu Ondřejovi
Pět z milionu
Slečna od vody
1958 O věcech nadpřirozených
1957 Poslušně hlásím
Případ ještě nekončí
1956 Kudy kam?
Váhavý střelec
1955 Anděl na horách
Hudba z Marsu
Vzorný kinematograf Haška Jaroslava
1954 Cirkus bude!
Ještě svatba nebyla...
1953 Expres z Norimberka
Jestřáb kontra Hrdlička
1952 Dovolená s Andělem
Haškovy povídky ze starého mocnářství
Plavecký mariáš
Velké dobrodružství
1950 Bylo to v máji
Veselý souboj
1949 Němá barikáda
Revoluční rok 1848
Výlet pana Broučka do zlatých časů
1948 Železný dědek
1947 Nikdo nic neví
Poslední mohykán
Čapkovy povídky
1946 13. revír
Lavina
Nezbedný bakalář
Právě začínáme
Průlom
1945 Jenom krok
Řeka čaruje
1944 Neviděli jste Bobíka?
Paklíč
Počestné paní pardubické
Prstýnek
U pěti veverek
1943 Bláhový sen
Tanečnice
Šťastnou cestu
Žíznivé mládí
1942 Karel a já
Městečko na dlani
Ryba na suchu
Valentin Dobrotivý
Zlaté dno
1941 Nebe a dudy
Noční motýl
Paličova dcera
Provdám svou ženu
Přednosta stanice
Roztomilý člověk
Střevíčky slečny Pavlíny
Tetička
Těžký život dobrodruha
1940 Dva týdny štěstí
Katakomby
Když Burian prášil
Konečně sami
Muzikantská Liduška
Pelikán má alibi
Poznej svého muže
Píseň lásky
Přítelkyně pana ministra
To byl český muzikant
1939 Bílá jachta ve Splitu
Cesta do hlubin študákovy duše
Dobře situovaný pán
Děvče z předměstí anebo Všecko příjde najevo
Její hřích
Kristián
Lízino štěstí
Paní Kačka zasahuje...
Paní Morálka kráčí městem
Srdce v celofánu
Studujeme za školou
Svátek věřitelů
Teď zas my
Tulák Macoun
U pokladny stál...
U svatého Matěje
Ulice zpívá
V pokušení
Venoušek a Stázička
1938 Bláhové děvče
Boží mlýny
Cestou křížovou
Ducháček to zařídí
Děti na zakázku
Hrdinové hranic
Její pastorkyně
Klapzubova XI.
Manželka něco tuší
Milování zakázáno
Pozor, straší!
Soud boží
Stříbrná oblaka
Umlčené rty
Vandiny trampoty
Zborov
Škola základ života
Škola života
1937 Advokátka Věra
Armádní dvojčata
Batalion
Důvod k rozvodu
Harmonika
Hordubalové
Jarčin profesor
Klatovští dragouni
Lidé na kře
Lidé pod horami
Lízin let do nebe
Poručík Alexander Rjepkin
Rozvod paní Evy
Srdce na kolejích
Tři vejce do skla
Švanda dudák
1936 Divoch
Komediantská princezna
Lojzička
Manželství na úvěr
Páter Vojtěch
Sextánka
Trhani
Tři muži ve sněhu
Ulička v ráji
Vlaštovky v hotelu
Vzdušné torpédo 48
Švadlenka
1935 Ať žije nebožtík
Hrdina jedné noci
Jedenácté přikázání
Jedna z milionu
Jánošík
Milan Rastislav Štefánik
Pan otec Karafiát
První políbení
1934 Anita v ráji
Grandhotel Nevada
Hrdinný kapitán Korkorán
Mazlíček
Na růžích ustláno
Nezlobte dědečka
Pokušení paní Antonie
Pozdní máj
Tři kroky od těla
U nás v Kocourkově
Za řádovými dveřmi
1933 Okénko
Pobočník Jeho Výsosti
Revizor
S vyloučením veřejnosti
Svítání
Záhada modrého pokoje
Řeka
1932 Anton Špelec, ostrostřelec
Děvčátko, neříkej ne!
Funebrák
Kantor Ideál
Malostranští mušketýři
Písničkář
Růžové kombiné
Šenkýřka „U divoké krásy“
1931 Aféra plukovníka Redla
Dobrý voják Švejk
Karel Havlíček Borovský
Miláček pluku
Muži v offsidu
Psohlavci
To neznáte Hadimršku
Třetí rota
1930 C. a k. polní maršálek
Když struny lkají
Osudy dobrého vojáka Švejka
1929 Plukovník Švec
Svatý Václav
1928 Modrý démant
Páter Vojtěch
1926 Dobrý voják Švejk
Falešná kočička aneb Když si žena umíní
Lásky Kačenky Strnadové
Pantáta Bezoušek
Švejk v ruském zajetí

TV seriály

1971 F. L. Věk (TV seriál)
Epizoda 13 (E13)
Epizoda 12 (E12)
Epizoda 10 (E10)
další epizody (4)
1970 F. L. Věk (TV seriál)
Epizoda 6 (E06)
Epizoda 5 (E05)
Epizoda 2 (E02)
další epizody (4)
1969 Hříšní lidé města pražského (TV seriál)
Svědomí (E13)
Špion přijede v sedm (E12)
Hra (E11)
další epizody (8)
1968 Hříšní lidé města pražského (TV seriál)
Černé rukavice (E05)
Otisky prstů (E04)
Lady Macbeth z Vinohrad (E03)
další epizody (5)
1967 Soudničky (TV seriál)
1966 Broučci (TV seriál)
Broučkova svatba (E08)
Broučkovy námluvy (E07)
Seznámení s Verunkou (E06)
další epizody (8)

Dokumentární

2016 Zkáza krásou - a.z.
2004 Příběhy slavných (TV seriál) - a.z.
Jári (S05E02) - a.z.
1971 Sólo pro Jaroslava Marvana
1970 Muž, který rozdával smích
Vzpomínka a fakta
1960 Jak zvířátka závodila - vyp.
1959 Jaroslav Marvan
1941 II. Filmové žně

Divadelní záznam

1961 Zdravý nemocný (divadelní záznam)

Host

TV pořady

2008 Hvězdy slaví na Silvestra (TV pořad)
1995 Úsměvy českého filmu (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(711)