foto

Salma Hayek

  • nar. 2.9.1966 (53 let)
    Coatzacoalcos, Veracruz, Mexiko

Biografie

Odhodlaná a cílevědomá Mexičanka je příkladem toho, že v životě stojí za to riskovat a jít za vytouženým snem. Nejradši je doma, ráda zajde na film, na jídlo nebo vyráží na pláž.
 
V každé roli nezaměnitelně svá, plná odhodlání a vášně. Tu na ní miluje zvláště mužská polovina diváků. Ženy měly její filmy rády přinejmenším proto, že v nich hraje vedle oblíbených mužských hvězd a nakonec si Salmu oblíbily jako skvělou představitelku moderní nezávislé malířky Fridy, stejně tak jako ti všichni zbývající diváci, kteří obdivují především herecké kvality. Mexických krásek v Hollywoodu moc nepotkáte, a i kdyby, tuhle si s nikým nespletete. Charismatická, exotická černovláska většinu filmových rolí chytá už díky svému vzhledu, ačkoli se jí střídavě daří ukázat, že umí něco víc.
 
Výraz impulzivní latinskoamerické herečky moc neodpovídá jménu Salma, jež v arabštině znamená klid nebo mír. Dcera libanonského obchodníka a mexické operní zpěvačky se narodila v prosperujícím městě ropy Coatzacoalcos v Mexiku. Salma s bratrem Samim střídala lyžařské výlety do Colorada s letními prázdninami v Řecku. Film jí byl ale osudovějším zážitkem. Když v místním kině spatřila rodinný muzikál Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971) věděla, že bude herečkou. Ve dvanácti ji silně věřící rodiče poslali do katolické internátní školy v Louisianě, odkud jim ale Salmu rychle vrátili, protože neustále terorizovala jeptišky. Nakonec až do sedmnácti zůstala v Texaském Houstonu u své tety. Na univerzitě v Mexico City pokračovala studiem mezinárodních vztahů, ale za chvíli si přidala hodiny dramatu a nakonec úplně odešla, protože si ke smůle tradičně smýšlející rodiny vzpomněla na svůj sen o herectví. Začala si pohrávat s divadelní kariérou a v roce 1989 dostala hlavní roli v populární mexické telenovele Teresa. Nová hvězda své země ale v zápětí všechny své fanoušky šokovala rozhodnutím, odejít ze seriálu i z rodného Mexika a začít tou pravou filmovou kariérou v Hollywoodu. Zkroušení Mexičané si vyprávěli šílené historky o tom, že hněv prezidentovy manželky vyhnal jejich oblíbenou třiadvacetiletou herečku ze země.
 
V roce 1991 přesídlila do Los Angeles a probudila se ze snu o pokračující kariéře, tak jak ji doma rozjela. V Hollywoodu ji nikdo neznal. Rychle pochopila, že lantinskoamerickým herečkám patří role služek, exotických milenek a prostitutek. Následující rok zasvětila kurzům angličtiny a herectví. Na hereckých hodinách poznala svého tehdejšího partnera Richarda Crenna Jr., pak ještě byla zasnoubena s hercem Edwardem Attertonem. Trochu se posunula až rolí ve filmu režisérky několika epizod Sexu ve městě, Allison Anders (Môj bláznivý život). Jakékoli ovládnutí Hollywoodu bylo v nedohlednu a Hayek si veřejně posteskla v jekési televizní talk-show, vysílané ve španělštině. Náhoda tomu chtěla, že pořad sledoval režisér Robert Rodriguez a jeho žena, producentka Elizabeth Avellan. Mladá dívka je prý svými názory natolik uchvátila, že se Rodriguez rozhodl dát jí první velkou roli. Ještě před tím ji obsadil do svých televizních Roadracers (1994) s cynickým pohledem do 50. let. Následující rok 1995 je Salminým velkým filmovým začátkem. Dostala zviditelňující roličku v propadákovém akčním kousku Ako štvaná zver, se Cindy Crawford a Williamem Baldwinem. Ještě důležitější byla zásadní úloha v kritikou všude kladně přijatém mexickém dramatu o lásce Ulička zázraků (El Callejón de los milagros).
 
„Když chcete něčeho dosáhnout, musíte za tím jít a nebát se překážek.“
 
Dnes je zřejmé, že Salma Hayek hrála v polovině filmů Roberta Rodrigueze. Dokonce je kmotrou jeho dětí. Tím prvním přelomovým snímkem byl dnes už legendární Desperado (1995), který ji nesmazatelně zaznamenal na hollywoodskou mapu. Kdo by neznal klasickou scénu, v níž Salma Hayek a tajemný mstitel Antonio Banderas prchají na ohnivém pozadí. Film i jeho protagonisty si zamiloval snad celý svět, ale v hereččině rodné zemi vzbudil spíš pobouření. Kritiku jejích sexuálních scén s Banderasem přešla slovy „V Mexiku jsou lidé stále velice rezervovaní vůči sexu.“ Hned ve stejném roce se mihla jako telvizní tanečnice ve Štyrech izbách, konkrétně v Rodriguezově povídce Zlobivé děti. Další malé roličky jí její dvorní režisér přichystal ve Fakutě, kde hrála učitelku, která se změní v mimozemšťana a v Dvaja pátrači 3-D: Game Over. Podle toho by se mohla zařadit mezi herečky, co sice mají ve filmografii třeba i zásadní tituly, ale které ve většině filmů nikdo ani nepostřehl. To by však nesměla být výrazná Salma Hayek. Jasným důkazem je třeba taková rolička z Od súmraku do úsvitu (opět režírující Rodriguez), protože tahle upírka se svým hadím tancem není zrovna nenápadná. Když pak v roce 2003 Rodriguez natočil rozpačitě přijaté pokračování Desperada, Vtedy v Mexiku, nikdo se už nemohl ptát, kdo je to ta Salma Hayek, jež je uvedena mezi ostatními hvězdami.
 
Popravdě řečeno hrála také u jiných tvůrců, než u hispánského filmového maniaka Roberta Rodrigueze, ovšem se stejně střídavou úspěšností. Poměrně zdařilá byla televizní adaptace Hugova románu Zvonár od Matky Božej, v níž byla pochopitelně krásnou cikánkou Esmeraldou. Romantická komedie Rozchody o neustálých rozchodech fotografa (Russell Crowe) a učitelky Moniky (Hayek) nestála za moc. O něco lépe skončili Len blázni sa ponáhľajú s Matthewem Perrym. Romantická komedie založená na konfrontaci rozdílných kultur a představ o životě. Jako průměrné vyznělo drama z nočního života New Yorku 80. let, Klub 54. Zato komedie Kevina Smithe z příštího roku Dogma, hrdě září mezi filmy nejen Salmy Hayek, ale taky Bena Afflecka, Matta Damona nebo Alana Rickmana. V tomto nevyrovnaném sledu se očekávaný blockbuster roku 1999 Wild Wild West prostě musel změnit ve zklamání. Přesto všechny tyto tituly mají něco do sebe – pomalu, ale jistě činí Salmu Hayek někým všudypřítomným, někým na koho se nezapomíná. Nezapomene se na ni, ani při obsazování jasných úspěchů, tím byla drobná úloha v Soderberghově Trafficu z roku 2000.
 
Producenti předpokládající, že Mexičané nemají styl, ještě neznali Salmu Hayek, Mexičanku s osobitým stylem. Herečku, která byla během 90. let zvolena mezi nejstylovější ženy světa a před rokem dokonce zařazena mezi ty nejlépe oblékané. Nakonec si získala Ameriku, i když zůstala věrná své kultuře. Mexičanky hrála v řadě svých filmů a přitom se jí podařilo vyhnout se obávané škatulce mexických služek. Dnes už se majitelka dobře známého jména rozvíjí nejrůznějšími směry. Celý loňský rok nás její tvář pronásledovala z reklam na kosmetiku. Už před časem stačila založit vlastní produkční společnost Ventanarosa, která produkovala mexický film El Coronel no tiene quien le escriba (1999). Salma v něm také hrála, a snímek získal nomianci na Zlatou palmu na Filmovém festivalu v Cannes a rovnou vítězství v Sundance. V roce 2003 se drobná herečka dokonce postavila za kameru, když režírovala rodinné drama The Maldonado Miracle. Své zpracování skutečné události, kdy socha Ježíše v malém městečku zdánlivě začala ronit slzy, předvedla na Filmovém festivalu v Sundance.
 
„Vdám se, až najdu muže, který má větší „koule“ než já. Obávám se, že většina mužů je příliš slabých.“
 
Ambiciózní Mexičanka tělem i duší, po čtyři roky tvořila pár s Edwardem Nortonem, ale jejich vztah vzbudil pozornost až když se před rokem rozešli. Na první pohled by si člověk exotickou, impulsivní Salmu s podivínem Nortonem sotva spojoval, ale fakt je, že Norton předtím strávil tři roky po boku Courtney Love. Lidé i svět, jimiž se Salma obklopuje, se nesou v znamení neočekávaností a rozporů. Loňský rok strávila s hercem Joshem Lucasem, ale na podzim se opět začalo mluvit o jejím případném návratu k Nortonovi. Jak se zdá, Salma se romantickým příběhům raději naplno věnuje na plátně. Jen díky její tvrdohlavosti a houževnatosti se jí v roce 2002 podařilo převést na plátno biografii mexické malířky Fridy Kahlo. „Byl to zvláštní milostný příběh. Výjimečný a jedinečný“ tvrdila Hayek, producentka filmu, která si nechávala hlavní roli pro sebe. Režie filmu Frida se ujala Julie Taymor. Salma herecky excelovala a dnes je teprve druhou latinskou Američankou v historii, jež se honosí nominací na zlatého Oscara za hlavní roli. Dlouho snila o zfilmování dramatického života své oblíbené malířky, extravagantní bisexuální ženy, jež svůj složitý osud spojila se stejně složitým malířem Diegem Riverou, neustále nevěrným manželem v podání Alfreda Moliny. Vedle nich se míhali Antonio Banderas, Edward Norton a Geoffrey Rush.
 
Po tomto filmu s šesti oscarovými nominacemi a zatím životní rolí, její kariéra vypadá stále optimisticky a nadějně. Kdyby před lety neopustila svůj jistý, poklidný úspěch v Mexiku, nedosáhla by svého snu. Momentálně je na obzoru její další hrdinka, krásná společnice špičkového zloděje Pierce Brosnana, Lola v Po západe slnka. A na otázku, co mají společného Sara, Camilla a Murphy je dnes snadné opovědět, že jsou to role v Salminých filmech roku 2005. 

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2021 Eternals
The Hitman's Wife's Bodyguard
2020 Bliss
Like a Boss
The Krostons
The Roads Not Taken
2019 Rodiče na tahu
2018 Operace kolibřík
2017 Milovník po přechodu
Večeře s Beatriz
Zabiják & bodyguard
2016 11th Hour
Buchty a klobásy
2015 Pohádka pohádek
Septembers of Shiraz
2014 A zase ti Mupeti!
Everly
Láska po anglicku
Prorok
2013 Machři 2
Movie: The Movie 2V
2012 Divoši
Final Cut - Dámy a pánové - a.z.
Piráti!
Profesor v ringu
2011 Americano
Chispa de la vida, La
Kocour v botách
2010 Machři
2009 Upírův pomocník
2007 Across the Universe
2006 Sexy Pistols
Zabijáci osamělých srdcí
Zeptej se prachu
2004 Když se setmí
2003 Spy Kids 3-D: Game Over
Tenkrát v Mexiku
Zázrak v San Ramos (TV film)
2002 Frida
2001 Hotel
V čase motýlů (TV film)
2000 Prožij to naplno!
Traffic - Nadvláda gangů
Časový kód
Řetěz bláznů
1999 Dogma
Plukovníkovi nemá kdo psát
Wild Wild West
1998 Dva na jednoho
Fakulta
Klub 54
Vítejte v Hollywoodu
1997 Jen blázni spěchají
Rozchod
Sistole Diastole
Zvoník od Matky boží (TV film)
1996 Follow Me Home
Od soumraku do úsvitu
Vzali roha
1995 Desperado
Jako štvaná zvěř
Ulička zázraků
Čtyři pokoje
1994 Rychlá kola (TV film)
1993 Mi Vida Loca

TV seriály

2013 Studio 30 Rock (TV seriál)
Last Lunch (S07E13)
Hogcock! (S07E12)
2009 Studio 30 Rock (TV seriál)
Jedničky (S03E19)
Larry King (S03E12)
Na svatého Valentýna (S03E11)
další epizody (6)
2006 Ošklivka Betty (TV seriál)
1999 Akce (TV seriál)
1994 Vuelo del águila, El (TV seriál)
1993 The Sinbad Show (TV seriál)
1989 Teresa (TV seriál)
1988 Nuevo amanecer, Un (TV seriál)

Dokumentární

2014 Bystander Revolution (TV seriál)
Ferite a morte (TV film)
Journey to Sundance
2012 $ellebrity
2010 Guión busca estrella (TV film)
2007 Marc Jacobs & Louis Vuitton (TV film)
2005 Before, During and 'After the Sunset'
Live 8 (koncert)
2004 The Anti-Hero's Journey
2003 A Director's Journey: The Making of 'Red Dragon'
Stupidity (TV film)
World VDAY
2002 Bronze Screen: 100 Years of the Latino Image in American Cinema, The - a.z.
Playboy: Inside the Playboy Mansion (TV film)
Searching for Debra Winger
2001 Koncert pro New York - živě (koncert)
2000 Hollywood míří do pekel (TV film)
1999 Film-Fest DVD: Issue 2 - Cannes
Forever Hollywood (TV film)
1997 ¿Quién diablos es Juliette?
1988 Telenoticias (TV seriál)

Hudební videoklipy

1999 The Will Smith Music Video Collection (hudební videoklip)
Will Smith - Wild Wild West (hudební videoklip)
1996 ZZ Top - She's Just Killing Me (hudební videoklip)
1995 Better Than Ezra - Rosealia (Version 1) (hudební videoklip)

Producentská filmografie

Filmy

2014 Prorok

Režijní filmografie

Filmy

2003 Zázrak v San Ramos (TV film)

Host

TV pořady

2020 77th Golden Globe Awards (TV pořad)
Oscar 2020 (TV pořad)
2018 Oscar 2018 (TV pořad)
The 75th Golden Globe Awards (TV pořad)
2017 23rd Annual Screen Actors Guild Awards (TV pořad)
2015 The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2015 (TV pořad)
2013 The 2013 Film Independent Spirit Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2013 (TV pořad)
2012 Katie (TV pořad)
Le grand 8 (TV pořad)
Módní styl hvězd (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2012 (TV pořad)
2011 Zblízka (TV pořad)
2009 Noční Show Jimmyho Fallona (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2009 (TV pořad)
2008 Stand Up to Cancer (TV pořad)
Wendy: The Wendy Williams Show (TV pořad)
2007 Les stars se dépassent pour ELA (TV pořad)
Rencontres de cinéma (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2007 (TV pořad)
2006 Sexy celebrity (TV pořad)
The 78th Annual Academy Awards (TV pořad)
2005 Mon plus grand moment de cinéma (TV pořad)
The 77th Annual Academy Awards (TV pořad)
2003 La méthode Cauet (TV pořad)
MTV Video Music Awards 2003 (TV pořad)
Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
The 75th Annual Academy Awards (TV pořad)
2001 America: A Tribute to Heroes (TV pořad)
2000 The 72nd Annual Academy Awards (TV pořad)
1997 The 69th Annual Academy Awards (TV pořad)
1993 Noční show Conana O'Briena (TV pořad)
1987 Seitenblicke (TV pořad)
1986 Oprah show (TV pořad)
1984 Cinema 3 (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(2 998)