foto

Kim Novak

  • nar. 13.2.1933 (85 let)
    Chicago, Illinois, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodila se jako Marilyn Pauline Novak 13.2.1933 v Chicagu do učitelské rodiny. Po střední škole se živila jako modelka pro místní obchodní dům. Poté byla také zubní asistentkou nebo úřednicí. Tato práce ji ale nenaplňovala a proto se vrátila k modelingu, kvůli kterému se přestěhovala do Los Angeles.

V roce 1954 získala malou roli ve filmu FRENCH LINE v produkco RKO. Po vítězném konkurzu u Columbia Pictures získává šestiměsíční kontrakt u této společnosti. O rok později se objevuje ve filmu režiséra Otto Premingera THE MAN WITH GOLDEN ARM. Vedle Franka Sinatry a Rity Hayworthové hraje v muzikálové komedii PAL JOEY. Snad nejvýznamější roli ale ztvárňuje po boku Jimmyho Stewarta v dnes již klasickém filmu od A. Hitchcocka VERTIGO v roce 1958. Stejná dvojce hraje i v komedii ZVON, KNIHA A SVÍČKA z téhož roku.

Při natáčení filmu MILOSTNÁ DOBRODRUŽSTVÍ MOLL FLANDERSOVÉ se seznámila se svým prvním manželem Richardem Johnsonem. Toto manželství ale vydrží pouze rok. V roce 1995 je vyhlášena časopisem Empire Magazine jako jedna ze 100 nejkrásnějších hereček filmové historie. K jejím zálibám patří chov koní v Oregonu.

mlhomír "PaulAvery" mlžný

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace