foto

Joseph Koo

  • nar. 1.1.1933 (87 let)
    Suzhou, Čína

Biografie

Čínský skladatel, textař, aranžér, dirigent, herec a producent Ka-Fai Koo, vl.jm. Joseph Koo Ka-Fai, se narodil 1.ledna 1933 v Guangzhou, v Číně a je jedním z nejuznávanějších hudebních skladatelů v Hong Kongu. Vystudoval v americkém Bostonu Berklee College of Music, kterou mu sponzoroval samotný sir Run Run Shaw. Po promoci se vrátil do Hong Kongu a natáčel hudbu pro filmová studia Shaw Brothers i Golden Harvest. 

V roce 1961 zkomponoval svůj první hit ¨Sen¨, kterou nazpívala jeho sestra Koo Mei. Následovaly další hity a v roce 1974 nahrál první TV znělku, která odstartovala vlnu Cantopopu, tedy kantonskou populární hudbu. Šlo o vůbec první cantopopovou skladbu. Později nastoupil v TVB jako ředitel hudby, kde ke konci 70.let až do odchodu do Kanady v roce 1990, spolupracoval s textařem Jimem Wongem na mnoha nezapomenutelných TV melodiích. Koo za svou kariéru složil více než 1200 písní, mnohé z jeho písní jsou považovány za klasický Cantopop.

Koo přijal členství Řádu britského impéria (MBE) v roce 1982. V roce 1998 získal bronzovou hvězdu Bauhinia od vlády Hong Kongu. Získal také mnoho dalších ocenění, včetně ceny od skladatelů a autorů hudebních společností v Hong Kongu, nejvyšší čestnou cenu (od čínské komise RTHK Program), také Best Music Award a Best Lyric Award na Asijském Filmovém Festivalu, dále Hong Kong Film Awards a na Tchaj-wanu na Filmovém festivalu dostal Zlatého koně a mnoho dalších cen.

Joseph Koo Ka-fai, má dva sourozence, starší sestru, která je slavná čínská zpěvačka a malířka Koo Mei a mladšího bratra, Koo Kar-Tseung. V posledních letech tráví mnoho času ve Vancouveru, v Kanadě, kde emigroval. V roce 2015 oznámil svůj důchod jako dirigent a významně omezil své hudební díla.

Grand "Epistemolog" Master

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce