foto

Heath Ledger

  • nar. 4.4.1979
    Perth, Western Australia, Austrálie
  • zem. 22.1.2008 (28 let)
    Manhattan, New York City, New York, USA

Biografie

Dětsky vyhlížející mladík od protinožců z nějakého důvodu přitahuje starší ženy a ačkoliv podle některých působí asexuálně, v jednom roce ztvárnil legendárního benátského svůdce i homosexuálního kovboje. Hned tři filmy, v nichž hrál, byly promítány na filmovém festivalu v Benátkách v roce 2005.
 
Sedmadvacetiletý Australan se v posledních letech až příliš umanutě snaží uniknout zařazení do skupiny milých chlapců, ale nezajímavých herců a prosadit se jako uznávaný interpret charakterních rolí. Pečlivě se proto vyhýbá komediím, natožpak romantickým a namísto toho se objevuje ve filmech nevalné kvality, od nichž očekává vytoužený úspěch v dramatické roli. Až jeho poslední volba filmu Skrotená Hora byla určitou trefou do černého. Přinejmenším v očích Ameriky se zaskvěl coby skutečný herec a za roli homosexuálního kovboje byl nominován na Oscara.
 
Jeho pověst hezkého mladíka s mírně vlnitými vlasy a hnědýma očima však dlouho podporovalo podstatně větší množství článků o románcích se staršími herečkami, než o jeho hereckých kvalitách. V době natáčení televizního seriálu Roar chodil s americkou Řekyní a kolegyní Lisou Zane (1961), asi půl roku strávil s plavovlasou americkou herečkou Heather Graham (1970) a téměř dva roky tvořil pár s další blondýnkou, tentokrát s australskou herečkou Naomi Watts (1968). Dlouho tvrdil, že dává přednost randění se staršími ženami, protože nezkoušejí hrát starší, jako mladé dívky, ale naopak se snaží dělat mladšími. Ale pak se se slovy „čeká mě ještě hodně práce a nechci se vázat“ rozešel i s kráskou Naomi Watts. Jeho poslední přítelkyní je poprvé mladší herečka Michelle Williams (1980) a od podzimu 2005 Ledger zřejmě změnil názor i na nevázané mládí a stal se nadšeným otcem jejich dcery Mathyldy Rose Ledger.
 
Loni ztělesnil dokonce mladého Casanovu a sebevědomě prohlašoval, že se naučil dobře rozumět ženám už v dětství, protože vyrůstal mezi třemi sestrami. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo deset a ačkoliv vyrůstal u matky, s otcem jsou dodnes dobří přátelé. Ostatně, Heath i jeho sestra Kate se jmenují podle postav románu Emily Brontë Na větrné hůrce. Oba rodiče se pak vrhli do nových manželství, z nichž má Ledger dvě nevlastní sestry Olivii a Ashleigh. Navštěvoval soukromou chlapeckou školu Guildford Grammar a během školní docházky osciloval na pomezí dvou zájmů: dramatu a sportu. Na začátku devadesátých let sbíral ceny s hokejovým týmem, později jako kapitán školního dramatického spolku. Přesto ho škola nebavila a v šestnácti vyrazil se svým nejlepším kamarádem hledat štěstí do Sydney. Herectví však ani tu, ani jinde nestudoval, protože v něm neuznává techniku nebo pravidla. V Sydney se tenkrát živil mytím aut a chodil po konkurzech.
 
Už nikdy 10 věcí, které na tebe nenávidím
 
Poprvé se mihnul v opravdovém filmu Blackrock (1997), ale to si jej stačil sotva někdo povšimnout. Větší příležitost mu dala role homosexuálního cyklisty v seriálu o mladých sportovcích a olympijských nadějích Pot a dřina. Měl tenkrát na výběr mezi cyklistou a frajerským plavcem. Ke zděšení jeho otce Kim Ledgera, který kdysi sám závodně plaval, se Heath ctižádostivě rozhodl pro variantu, která mu skýtala zajímavější herecké možnosti. Seriál brzy skončil a Heath musel hostovat v dalších televizních show a nezajímavých filmech. Byly to docela snadné a zábavné příležitosti, jak si vydělat peníze, hrál například studenta, který vystupuje na divadle (Labka) nebo mladého zamilovaného surfaře (Domov v zálive), ale Ledgerovy ambice to naprosto nenaplňovalo. Australské velkoměsto vyměnil za Los Angeles, kde měl hrát hned ve dvou seriálech, ale po jednom z nich (propadák ze středověku Roar, kde si Heath zkusil keltského válečníka) jej raději vyškrtli i z druhého (Roswell).
 
V Seattlu se setkal s australským režisérem Gregorem Jordanem a paradoxně se sním vrátil do Austrálie natočit černou gangsterskou komedii Ruky preč. Najednou měl dva dny na to, aby se přesunul zpátky do Seattlu a natočil 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím. S romantickou komedií inspirovanou Shakespearovým Zkrocením zlé ženy měl Ledger nakročeno k tomu, aby se stal hrdinou teenagerovských komedií. Znechucen scénáři dalších romantických komedií ze světa střední školy však všechny podobné nabídky vytrvale odmítal. Raději byl rok bez práce, až se dočkal příležitosti ve válečném dramatu Rolanda Emmericha Patriot. Uspěl mezi stovkami zájemců, přestože se uvažovalo například o tehdy úspěšnějším Ryanu Phillippeovi. Získal si tak jistou pozornost v serióznější roli, ale mladé dívky chodily do kina stále jen na sladkého mladíka z Austrálie. V následujícím filmu Príbeh o rytierovi jej dostaly přímo v dárkovém balení, protože Ledger „exceloval“ v hlavní roli historicky laděného příběhu s light motivem hitu We Will Rock You. Ohledně natáčení Príbehu o rytierovi v Praze vyjádřil Ledgerův kolega Paul Bettany naději, že diváci tohoto filmu snad budou tolik opilí, jako byli oni, když jej natáčeli. Další návrat do Prahy neskončil o mnoho lépe. Dobrodružná fantasy Kliatba bratov Grimmovcov, kterou tu natáčel Terry Gilliam, nikomu ze zúčastněných uznání také nepřinesla.
 
Navzdory svému komediálnímu talentu, chtěl Ledger brát výhradně seriózní role, ale většinou se mu to nevyplácelo. Z Prahy tedy odletěl do Maroka natočit s Kate Hudson jedno zbytečné válečné drama V mene cti. Mysteriózní propadák Pojídač hříchů jej znovu spojil s kolegy z Príbehu o rytierovi, ale až na úroveň výpravy jej nepřekročili. Za moc nestálo ani drama o nejslavnějším muži mimo zákon v Austrálii Kellyho gang, kvůli kterému se s režisérem s Gregorem Jordanem znovu vrátili do Austrálie. Výjimkou byla až rozsahem drobná role v Plese příšer. K té se přitom dostal jen díky Wes Bentleyovi, kolegovi z V mene cti, který si na něj v pravé chvíli vzpomenul. Doporučil jeho obsazení a Heath Ledger se zase jednou objevil ve filmu, jehož si někdo všimnul. Dobře si vybral i s dramatem Legendy z Dogtownu a nejen proto, že se natáčelo v Los Angeles a každý večer se tak mohl vracet do své vlastní postele. Ztvárnil dodnes žijícího mistra kousků na skateboardu Skipa Engbloma, jehož parta se stala legendou extrémních sportů sedmdesátých let. Od okamžiku, kdy Ledgera viděl v Patriotovi, snil Engblom o tom, že jej bude hrát jedině on.
 
Mít hodně svíček na stole
 
Potomka Skotů a Irů, kteří se kdysi usadili v Austrálii, Lasse Hallström loni obsadil do role italského svůdce ve své historické komedii Casanova. „Čtyřměsíční natáčení bylo jako prohlídková trasa, člověk měl pocit, jakoby natáčel v muzeu,“ nechal se slyšet Heath. Ledger patří k hercům, kteří se svojí prací především baví a prohlašuje, že skončí, jakmile si ji přestane užívat. Zábavu se snaží vidět dokonce i v pronásledování fotografy, když říká „je trochu strašidelné, že nikdy nevíte kde jsou, ale pokud budu chtít plavat ve svém bazénu nahý, tak stejně budu.“ Humor ho přece jen trochu přešel, když přijal roli ve Skotené Hore. Přiznal, že dostal strach ze ztvárnění homosexuálního kovboje, ale rozum mu připomínal, že je to příležitost, na kterou čekal. Do práce se údajně pustil natolik vehementně, že kolegovi Jaku Gyllenhaalovi málem zlomil nos, když jej při vášnivé scéně líbání prudce přirazil na zeď.
 
Považuje se za romantika, který si nadevše užívá chvíle, kdy může sedět u stolu jen se svojí milou, poslouchat hudbu, být obklopen množstvím svíček a držet se za ruce. Během natáčení Skrotené Hory v Kanadě se setkal s kolegyní Michelle Williams (hostující hvězdička seriálů Pobřežní hlídka, Krok za krokem, Dawsonův svět), která hrála jeho ženu. Od prvního dne natáčení byli oficiální pár a zanedlouho po dokončení filmu se jim narodila dcera Mathylda. Heath žil již dlouho mezi Brooklynem, Sydney a Los Angeles, momentálně sdílí všechna tato místa s přítelkyní a dcerou. Zdá se, že  přes všechny zkušenosti se vztahy, Ledger postrádá právě ty s dlouhodobými. Vždyť v nedávném interview ubezpečoval svět o tom, že s jeho novu láskou Michelle se už nemohou milovat víc, než doposud. Mladíka z Austrálie očividně čeká hodně poznávání a ještě více práce...

ČSFD.cz

Host

TV pořady

2006 The 78th Annual Academy Awards (TV pořad)
2004 76. Annual Academy Awards (TV pořad)
2003 Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
1999 The Teen Choice Awards 1999 (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)
1986 Oprah show (TV pořad)

Režijní filmografie

Hudební videoklipy

2007 Modest Mouse - King Rat (hudební videoklip)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(7 287)