foto

Manal Issa

Biografie

Magická, uhrančivá, francouzsko - libanonská Femme fatale  Manal Issa má cestu ke hvězdám předznamenanou již od kolébky, význam jejího arabského jména Manal značí dosažení či úspěch, zatímco za jménem Issa se skrývá přímo příznivá náklonnost shůry, tj.  Bůh zachraňuje. S takto příznivým nomen omen není divu, že Manal je jednou z nejslibnějších vycházejících hvězd ve Francii, k čemuž jí stačily pouhé dva filmové zářezy.

Často opakovaný příběh hereckých hvězd náhodně objevených na ulici a katapultovaných k nesmírné slávě se jeví jako pohádka z ranku těch nedůvěryhodných. Ale pro Manal, mýtus je pravda, ačkoli ulice je v jejím příběhu nahrazena sociální sítí. Změna kurzu plavby jejího života přišla na Facebooku. Při vysokoškolském studiu na University of Angers v západní Francii, dostala Manal neobvyklou zprávu s nabídkou na setkání a pohovor s libanonskou režisérkou Danielle Arbid. Třiadvacetiletá Manal bez zájmu o herecké směřování, zprávu zcela ignoruje a zůstává soustředěná na svůj hlavní sen - inženýr robotiky. Tým režisérky Danielle Arbid se ale nechce jen tak vzdát, načež po další zprávě již Manal souhlasí se schůzkou, na které se Danielle Arbid rozhodne obsadit hereckým kumštem zcela nepolíbenou Manal do hlavní role svého nového filmu „PEUR DE RIEN" – 2015 (Pařížanka). Jak později režisérka Danielle Arbid prozradila, hledala přirozenou osobnost ke ztvárnění mladé libanonské dívky, která nedávno přijela do Francie. Toužila najít někoho, kdo by odpovídal jejímu obrazu, který si vytvořila ve své mysli - jediná Manal odpovídala a zbytek už je historie. Manal k tomu později v rozhovoru podotkla, „Lina (hlavní hrdinka) stejně jako já opustí Libanon po občanské válce a hledá si svou cestu životem. Danielle Arbid hledala někoho, kdo by byl roztržen mezi dvěma zeměmi, někoho, kdo touží a hledá svobodu a to je to, jak jsem to měla vnitřně já, to rozhodlo." Rozhodnutí Daniele Arbid k obsazení Manal v jejím takřka autobiografickém filmu o mladé ženě potýkající se s úskalím nového života ve francouzském hlavním městě se vyplatilo. Divácké přijetí bylo plné okouzlení přirozeným herectvím Manal a jejím krásným mystickým vzezřením.

Následovala role v audiovizuálně zajímavém filmu Bertranda Bonella - NOCTURAMA, ve Francii široce diskutovaným snímkem vzhledem k třaskavému a citlivému tématu útoků na Paříž. Manal Issa zde ztvárňuje roli Sabriny, dívky z kolektivu mladých radikálů. NOCTURAMA byla pro Manal šťastnou volbou vzhledem k médiím široce propíranému obsahu filmu a také pro pouť přes mnoho mezinárodních filmových festivalů, kde film sklidil několik ocenění např. na San Sebastian Film Festival nebo Mar del Plata Film Festival a v neposlední řadě pro odlišnou hereckou zkušenost, kterou role přinesla.

Před tím než byla Manal objevena pro film, směřovala do budoucnosti inženýrství v robotice. Ve skutečnosti dokonce vlastní patent na ekologicky šetrný výrobek, který pomáhá regulovat vodu ve sprše. Těsně před natáčením "PEUR DE RIEN" Manal dokončila stáž pro její inženýrský titul a také se zapojila do prací ve strojírenském podniku v post-produkční fázi filmu. A proč právě robotika? Manal v interview žurnalistům prozradila, že její vášeň pro robotiku pochází z naprosté posedlosti počítačovými hrami a dále sdělila, že pravidelně tráví až sedm hodin denně hraním, nejčastěji hraje online hru League of Legends. V případě, že řešíte stereotypy v hereckém plemeni, Manal rozhodně nezapadá do škatulek.

Manal Issa nezahálí a za poslední tři roky stihla pokořit mnoho zásadních mezníků svého života. Natočila dva filmy, stala se inženýrkou, vdala se a porodila dceru. Což je také důvod, že po "PEUR DE RIEN" stihla přes všechny nabídky jen jeden další film. Manal nevylučuje Hollywood a již obdržela mnoho žádostí od francouzských a libanonských režisérů na konkurz na jiné snímky. K naději na širší herecké uplatnění Manal pomáhá její jazyková vybavenost, kdy plynně mluví francouzsky, arabsky a anglicky.

S nadsázkou řečeno, její herecká průprava se jí nyní velmi hodí, protože ve svém životě musela postupně přejít do více rolí najednou, je z ní nadějná herečka, inženýr, novomanželka a matka. Je také amatérským hudebníkem a snaží se tvořit vlastní scénáře, ale skromně přiznává, že tyto dvě ambice nejsou příliš vážné, alespoň ne v současnosti. "Nemohu být inženýr celou bytostí, protože miluji herectví. Nemohu být hercem celý svůj život, protože nerada trávím čas čekáním na roli, musím konat. Je to složitý život, ale snažím se to vyřešit," prozradila po narození dcery Sony.

Osobnost mladé Manal vystihují její vlastní slova, když prozradila, jak se snaží chránit svoji duši, nerada totiž zůstává ve Francii po natočení filmu: „Když ke mně lidé přicházejí a říkají: Jsi krásná, jsi úžasná, jsi hvězda, stále poslouchat tyto slova je šílené, protože pro tyto slova můžeme lehce zapomenout, kdo vlastně jsme. Když jsem v Bejrútu, jsem jen Manal."

Tristan Rafael

Herecká filmografie