foto

Luke Askew

  • nar. 26.3.1932
    Macon, Georgia, USA
  • zem. 29.3.2012 (80 let)
    Portland, Oregon, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Francis Luke Askew byl americký herec, známý především pro ztvárnění role neznámého cizince na dálnici, ve slavném filmu s Peterem Fondou a Dennisem Hopperem EASY RIDER /1969/. Objevil se také v mnoha westernech a v roce 1969 získal ojedinělou hlavní roli ve spaghetti westernu NIGHT OF THE SERPENT /La Notte dei serpenti/.

Askew se narodil v Maconu, ve státě Georgia. Luke Askew navštěvoval University of Georgia, kde se pokoušel o titul B.A. v obchodní administrativě, pak Mercer University a The Walter F. Joy School of Law. Během svých univerzitních let sloužil Askew u amerických leteckých sil -  strategické řízení. Po studiích pracoval Askew jako rádiový DJ a televizní hlasatel, poté odjíždí do New Yorku a hraje v představeních na Off-Broadwayi. Na začátku 60.let žil ve čtvrti Greenwich Village a živil se tam jako stěhovák nábytku.

Jeho filmovým debutem byl snímek Otta Premingera, HURRY SUNDOWN /1967/ ale jako herec byl zaznamenán teprve ve filmu COOL HAND LUKE /1967/ v roli obávaného Bosse Paula. Byl jedním z mála herců, kteří se odvážili nosit dlouhé vlasy a během natáčení tohoto filmu je musel schovávat pod svým kloboukem. Další rok spolupracoval s Johnem Waynem na americkém válečném filmu THE GREEN BERETS /1968/. Následující rok už hrál ve svém nejznámějším snímku Easy Rider, který z něj udělal kultovní postavu moderní kinematografie. Jako mírumilovný vůdce hipíků Jonathan Tremaine hrál v akčním snímku ANGEL UNCHAINED /1970/, jako šílený a brutálně bezcitný lupič Automatic Slim v grim thrilleru ROLLING THUNDER /1977/, jako odporný pohřebák Dexter Ward v hororu THE BEAST WITHIN /1982/, jako seriózní irský cikán a baron Jack Costello v akčním krimi TRAVELLER /1997/ aj.

Askew pokračoval v herecké činnosti především v guest rolích různých TV seriálů jako westernovém BONANZA /1959-1973/, akčním MISSION: IMPOSSIBLE /1966-1973/, krimi QUINCY M.E. /1976-1983/, policejním T.J.HOOKER /1982-1986/, akčním MACGYVER /1985-1992/, krimi MURDER SHE WROTE /1984-1996/ nebo v drama seriálu společnosti HBO, BIG LOVE /2006-2011/. Často vystupoval s hercem Billem Paxtonem.

Účinkoval také v projektu EASY RIDER: SHAKING THE CAGE /1999/, dokumentu o průběhu natáčení tohoto kultovního snímku. V kavárně Gaslight Cafe nepravidelně zpíval písně Muddy Waterse, Howlin' Wolfa a Jimmyho Reeda. Podle Boba Dylana mu Askewův zpěv připomínal hlas chlapa z Bobby Blue Bandu.

V pozdějších letech se Askew stěhuje do Lake Oswero ve státě Oregon v Portlandské příměstské oblasti. Umírá v Portlandu 29.března 2012 na rakovinu plic. Zanechal po sobě manželku a syna, který je uznávaný malíř a tatér.

Lukáš "gatuso" Častulík

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace