foto

Carmen Dell'Orefice

  • nar. 3.6.1931 (89 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Americká modelka a herečka Carmen Dell'Orefice se narodila 3.6.1931 a je momentálně nejstarší aktivní supermodelkou na světě. Na obálce Vogue se objevila už v 15 letech. Narodila se v New Yorku rodičům italského a maďarského původu. Její rodiče však měli nestabilní vztah charakterizovaný častými rozchody. Dell'Orefice tak žila v dětských domovech nebo po známostech rodičů.

Ve 13 letech cestou autobusem na balet je oslovena k modelování manželkou fotografa Hermana Landschoffa a roku 1946 jí její kmotr představil Vogue. V 15 letech jako modelka podepisuje smlouvu za 7,50$/h. Stala se oblíbenou modelkou fotografa Erwina Blumenfelda. Dell'Orefice a její matka všakměli finanční potíže a její příjem nestačil k udržení rodiny. Bydleli bez telefonu a jezdila na kolečkových bruslích, aby ušetřila za autobusové jízdné. Byla tak podvyživená, že známý módní fotografové Horst P. Horst a Cecil Beaton museli její fotky i šaty speciálně upravovat.

Se svou matkou pracovaly jako švadleny a v roce 1947 jí u modelingové agentury zvýšili mzdu na $10-$25\h. U časopisu Vogue patřila vůbec mezi nejmladší modelky a pracovala s nejznámějšími módními fotografy éry včetně Irvinga Penna, Gleba Derujinskyho, Francesca Scavulla, Normana Parkinsona, či Richarda Avedona. Dell'Orefice byl fotografována i Melvinem Sokolským pro Harperův bazar roku 1960. Obraz s názvem Carmen Las Meninas byl velmi dobře přijat i na mezinárodní úrovni. Sokolský ji také fotografoval pro Vanity a byla rovněž můzou malíře Salvadora Dalího.

Po letech o ní Vogue ztrácí zájem, ale v katalozích jí modelování spodního prádla vynáší 300$/h. Po svém druhém manželství v roce 1958 z modelingu odchází, ovšem po jejím třetím rozvodu a finančních potížích se roku 1978 vrácí k modelingu. Dodnes se Dell'Orefice pravidelně objevuje ve svých reklamních kampaních, které pracují s Vogue, W i Harper bazar. U filmu získala vedlejší roli díky slavné kostymérce Edith Headové v komedii The Last of the Secret Agents? (1966) a poté získala vedlejší roličku až v krimi Jít za sluncem (1996) s Woody Harrelsonem. Poté se mihla ještě v dalších menších rolích v poměrně známých snímcích a dvakrát si jí vyžádal dokonce i Woody Allen.

V červnu 2011 oslavila 80. narozeniny. Dne 19. července 2011 jí byl udělen čestný doktorát na University of Arts v Londýně, jako uznání za její příspěvek v módním průmyslu. V roce 2015 Dell'Orefice spolupracovala s Davidem Gandym a Isabeli Fontanou v oblasti podpory pro znovuotevření obchodního domu Palacio de Hierro Polanco, které bylo renovováno. Tento obchod získal popularitu v kontinentu díky účasti těchto modelů v kampani, jako i luxusní značky jako je Louis Vuitton, Hermes, Montblanc atd.

Dell'Orefice si vzala Billa Milese počátkem roku 1950. Miles jí však finančně zneužíval, měli dceru Lauru a brzo se rozvedli. V roce 1958 se potkává s fotografem Richardem Heimannem a o šest měsíců si ho bere za manžela. I když se po pár letech rozvedli zůstali Carmen a Richard blízkými přáteli až do smrti Richarda v roce 2013. Její třetí manželství bylo s mladým architektem Richardem Kaplanem a trvalo devět let. Ke konci 80.let byla zasnoubená s TV moderátorem Davidem Susskindem, ale zemřel dříve, než se mohli vzít. V 80. a 90.letech Dell'Orefice ztrácí většinu svých peněz na akciovém trhu. Byla nucena vydražit své slavné fotografie.

Grand "Epistemolog" Master

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2004 Fashion News Live (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky