foto

Larry Bird

  • nar. 7.12.1956 (62 let)
    West Baden, Indiana, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Celým jménem Lawrence Joseph Bird se narodil 7.12. 1956 ve městě West Baden ve státě Indiana v USA a je jedním z nejvýznamnějších profesionálních basketbalových hráčů bíle pleti. Svoje dětství prožíval v neutěšených rodinných poměrech. Rodiče trápil nedostatek finančních prostředků a tak část svého dětství prožíval Larry také u své babičky. Rodinná krize vyvrcholila rozvodem rodičů v roce 1975 a následnou sebevraždou jeho otce.

K basketbalu se dostal především na střední škole ve Springs Valley a pokračoval následně s hraním na univerzitě Indiana State. V roce 1979 dovedl Bird místní univerzitní basketbalový výběr k titulu v univerzitní basketbalové soutěži NCAA, když za celou sezónu jeho tým prohrál jeden jediný zápas, shodou okolností proti svému budoucímu rivalu Earvinu „Magicu“ Johnsonovi, s kterým se později střetával v NBA. Bird v tomto roce získal četná ocenění pro nejlepšího hráče. Univerzitu završil jako pátý nejlepší střelec v historii NCAA.

Do profesionální NBA byl draftován z celkového šestého místa nejslavnějším týmem zámořské soutěže – Bostonem Celtics. Za svou bohatou kariéru profesionálního hráče se stal jedním z nejlepších střelců v soutěži a vysloužil si pověst jednoho z nejvšestrannějších hráčů vůbec. V NBA absolvoval celkem 13 sezón, 12x byl zvolen do all-star týmu, vyhrál s Bostonem Celtics 3 tituly, 3x se stal neužitečnějším hráčem ligy a 2x neužitečnějším hráčem finále NBA. V roce 1992 se stal členem známého „dream teamu“ a spolu s Michaelem Jordanem, Magicem Johnsonem, Charlesem Barkleyem a dalšími vyhráli zlatou olympijskou medaili v Barceloně. Od roku 1997 do roku 2000 působil jako hlavní trenér tam, kde s basketbalem začínal – v Indianě. Místní tým Pacers dovedl v roce 2000 dokonce do finále NBA, kde však podlehli losangelesským Lakers. 

I po konci své hráčské kariéry ale zůstal Bird u basketbalu, konkrétně jako trenér Indiany Pacers, kterou dovedl v sezoně 1997-1998 až do finále východní konference, za což získal titul Trenér roku. V roce 2000 na svůj post rezignoval a do týmu Indiany se vrátil v roce 2003, tentokrát jako Prezident basketbalových operací, kde působí, vyjma roční pauzy zaviněné zdravotními problémy, až do současnosti.

Larry Bird si zahrál ve třech filmech. V LANAŘÍCH, s Michaelem Jordanem a Billem Murrayem ve filmu SPACE JAM a s Danem Aykroydem, Danielem Sternem a Damonem Wayansem ve filmu BLÁZNIVÍ FANDOVÉ.

Tento všestranný hráč, známý především svou přesnou střelou byl v roce 1998 uveden do basketbalové síně slávy a dostal se také mezi 50 nejlepších hráčů historie NBA.

badajajuak

Herecká filmografie

Filmy

1996 Blázniví fandové
Space Jam
1994 Lanaři

TV seriály

2013 Futurama (TV seriál)
Sobotní zábavné dopoledne (S07E19)

Dokumentární

2015 Kobe Bryant's Muse - a.z.
2014 Bad Boys - a.z.
2013 Doctor, The (TV film)
2012 Dream Team, The
2010 Magic & Bird: A Courtship of Rivals (TV film)
1992 Marathon
1989 NBA Awesome Endings
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace