foto

Leonard Cohen

  • nar. 21.9.1934
    Montréal, Quebec, Kanada
  • zem. 10.11.2016 (82 let)
    Los Angeles, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Leonard Cohen je kanadský písničkář, básník a prozaik, který své texty velmi osobitým a svébytným způsobem prezentuje. Jeho hlas je nezapomenutelný a jeho projev velmi často chansonový. Je představitelem moderní kanadské poezie, i když slavným se stal zřejmě především právě jako autor textů svých písní. Ve svých textech také často protestuje proti temným stránkám současného světa. Fascinuje ho erotika, láska, zen-buddhismus... temné stránky života.

Narodil se 21. září 1934 v Montrealu v zámožné židovské rodině a po střední škole tam studoval prestižní McGillovu universitu. Chvíli studoval na newyorské Columbia University, pak pracoval v rodinném podniku. Když dostal grant, cestoval po Evropě, pobýval v Londýně a na ostrově Hydra u pobřeží Peloponésu. Dodnes tam vlastní domek. Má dvě děti, syna Adama /1972/ a dceru Lorcu /1974/. Jeho skandinávská partnerka Marianne se později vdala a žije v Norsku.

V roce 1969 získal prestižní Cenu generálního guvernéra za anglicky psanou poezii, ale odmítl ji převzít. Působil od studií v tříčlenné country skupině The Buckskin Boys, která hrála na školních tancovačkách. Prvně veřejně vystupoval na Newportském folkovém festivalu v roce 1967. První sólové album vydal o rok později /Písně Leoparda Cohena/ a navštívil Mekku amerických písničkářů Nashville v Tennessee. Zpíval, nebo víc mumlal, svým hlubokým ztemnělým hlasem svoje chmurné texty o neodčinitelných vinách, zradách, zklamáních a jiných mučivých zážitcích a tím šel tvrdě proti současné módě. Možná právě proto se časem prodaly miliony výlisků tohoto alba. Cohen se stal jednou z nejvýznamnějších osobností daného hudebního žánru. V jednom rozhovoru řekl, že jeho písně působí na některé lidi jako alkohol a nemálo lidem pomohly "přečkat noc". Cohenova popularita rostla, hrál po světě a vydával nová úspěšná alba. Literární činnost pokračovala paralelně s tvorbou písňovou. V roce 1969 se seznámil se zenbuddhistickým mnichem Roši Jošu Sasaki, který jej tak oslovil, že se stal jeho duchovním vzorem a rádcem. Žil, meditoval a sloužil mu pět let v centru buddhismu v Kalifornii, v zenbuddhistickém centru na Mount Baldy u Los Angeles. Leonard Cohen je významnou osobností kanadského kulturního života, dostal několik cen literárních a uměleckých, byly mu uděleny dva čestné doktoráty a nejvyšší pocta - první i druhý stupeň nejvyšší kanadské pocty - Řád Kanady. Je mu 77 let, ale stále koncertuje, stále vydává a stále má vyprodané koncerty.

Mirka "neneka" D.

Herecká filmografie

Skladatelská filmografie

Filmy

2016 Christmas in Vienna 2016 (koncert)
1985 Night Magic
1983 Who's He Anyway

TV seriály

1996 Kindred: The Embraced (TV seriál)

Dokumentární

2005 Leonard Cohen: I'm Your Man

Hudební videoklipy

2016 John Cale - Hallelujah (hudební videoklip)
2007 Bon Jovi - Hallelujah (hudební videoklip)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(62)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace