foto

John Cazale

  • nar. 12.8.1935
    Boston, Massachusetts, USA
  • zem. 12.3.1978 (42 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narozen jako John Holland Cazale v Bostonu v Massachusetts 12. srpna 1935, tento Američan italského původu hrál pouze v pěti filmech, ovšem každý z těch pěti filmů je považovaný za klasiku a byl nominován na Oscara jako nejlepší film.

Studoval drama na škole svobodného umění v Ohiu a v Bostonské univerzitě. Již jako náctiletý se skamarádil s filmovou hvězdou Al Pacinem, známého z filmů Kmotr či Zjizvená tvář. John Cazale se poté odstěhoval do New Yorku, kde pracoval jako poslíček pro olejovou společnost. Také vyhrál četné ceny za svá divadelní vystoupení jako „The Indian Wants The Bronx“ či „The Line,“ předtím, než se poprvé objevil v krátkometrážním filmu THE AMERICAN WAY z roku 1962.

Když ho přítel Al Pacino pozval na konkurz Coppolova filmu KMOTR (1972), netušil, že si odbude svojí obrovskou filmovou roli jako Fredo Corleone, která ho, společně s Al Pacinem a dalšími neznámými herci, vystřelila do filmových výšin. Spokojen s jeho výkonem, napsal Francis Ford Coppola pro Cazaleho důležitější roli v druhém pokračování filmu KMOTR II (1974), kde si zopakoval roli neklidného Freda a kde jeho charakter podstoupil onu nechvalně známou scénu v historii kinematografie.

Po boku Gene Hackmana a Harrisona Forda hrál ve filmu ROZHOVOR (1974), (taktéž od Francise Forda Coppoly) Hackmanova asistenta Stana. Jeho čtvrtým filmem bylo PSÍ ODPOLEDNE (1975), kde jako bankovní lupič Sal hrál po boku svého přítele Ala Pacina. Tato role mu vynesla nominaci na Zlatý Glóbus v kategorii nejlepší vedlejší herec. Režisér filmu Sidney Lumet původně Johna Cazaleho nechtěl obsadit, neboť ve skutečnosti měl bankovní lupič Sal pouze 18 let.

Navzdory rakovině kostí natočil svůj poslední film THE DEER HUNTER (1978), kde se zasnoubil s herečkou Meryl Streep, kterou poznal již na divadelních prknech roku 1976 při představení jedné z Shakespearovských her. Při točení filmu THE DEER HUNTER byl již zesláblý Cazale nucen točit jeho scény jako první. Když se to dozvědělo studio, chtělo ho vyhodit, nicméně Meryl Streepová vyhrožovala, že jestli ho vyhodí, tak odejde také. John Cazale film dotočil, ovšem zemřel krátce po dokončení a svůj poslední film neviděl. Stalo se tak 12. března 1978 v New Yorku.

Po smrti se ještě objevil ve třetím pokračování filmu KMOTR III (1990) v archivních záběrech. Ačkoliv hrál vesměs záporné charaktery, v normálním životě byl nesmírně milý a jemný, často stydlivý a velmi emocionálně citlivý a téměř všichni spolupracovníci ho měli rádi. Jeho blízký přítel Al Pacino o něm prohlásil, že je jeho skutečný společník.

Vampireman

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace