foto

Malala Yousafzai

  • nar. 12.7.1997 (22 let)

Biografie

Malala Yousazfai je pákistánská bloggerka, která se proslavila v roce 2009, kdy televizi BBC popisovala svůj život v Pakistánu, když Talibán okupoval území Svát, ve kterém Malala žila. 

9. října 2012 přežila útok tálibánského ozbrojence, který ji postřelil do hlavy a do krku, když se autobusem vracela ze školy. Byla postřelena jen kvůli tomu, že se snažila prosadit ženská práva. Šest dní po hospitalizaci v Pákistánu byla převezena do nemocnice v britském Birminghamu. Prodělala několik náročných operací, mj. rekonstrukci lebky a zákrok, který jí měl pomoci obnovit sluch v levém uchu. Z nemocnice byla propuštěna v únoru 2013.

V březnu 2013 nastoupila v Birminghamu do školy, kde studuje náboženské vědy, historii a metamatiku. Po útoku vznikla na její podporu petice, díky které se stala nejmladším člověkem nominovaným na Nobelovu cenu míru v historii. Podepsalo ji více než 2700 lidí.

V den svých 16, narozenin vystoupila v New Yorku na půdě OSN, kde měla proslov o tom jako důležité je vzdělání pro děti z chudých zemí, které právě díky chudobě nemohou školu navštěvovat.

Malala svůj život zachycuje také v novém dokumentu He named me Malala, na jehož premiéře se setkala i s herečkou a se známou bojovnicí za genderovou rovnoprávnost - Emmou Watson.

Karena "LilyDeLarge" Stare

Herecká filmografie

Dokumentární

2015 Dal mi jméno Malála

Host

TV pořady

2018 My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman (TV pořad)
2015 The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
2003 Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
1996 The Daily Show (TV pořad)
1975 Good Morning America (TV pořad)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace