foto

Jack MacGowran

  • nar. 13.10.1918
    Dublin, Irsko
  • zem. 30.1.1973 (54 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

John Joseph "Jack" MacGowran byl irský herec charakterních rolí, proslulý především prací se Samuelem Beckettem.

MacGowran se narodil v Dublinu. Své renomé si vybudoval na základě členství v divadle Abbey Players v Dublinu a jako skvělý vykladatel díla Samuela Becketta. V roli Luckyho se objevil ve hře "Waiting For the Godot" na prknech divadla Royal Court Theatre a s divadelní společností Royal Shakespeare Company ve hře "Endgame" v divadle Aldwych Theatre. Vydal LP desku MacGowran Speaking Beckett při události 60. narozenin Samuela Becketta a v roce 1970 získal cenu Obie Award pro nejlepší herecký výkon v off-Broadway hře "MacGowran in the works of Beckett".

Také se specializoval na dílo Seana O'Caseyho, zejména ve zpracování jeho hry "Juno and the Paycock" v broadwayský muzikál JUNO /1959/. Následně hrál O'Caseyho bratra Archieho v posledním filmu Johna Forda YOUNG CASSIDY /1965/. V roce 1954 se stěhuje do Londýna a stává se členem The Royal Shakespeare Company. Tam se velmi sblíží s Peterem O'Toolem, se kterým se objevuje v dobrodružném filmu Richarda Brookse LORD JIM /1965/.

MacGowranova filmová kariéra začala v Irsku filmem NO RESTING PLACE /1951/ a většina jeho raných filmů byla natočena právě v Irsku. Zejména romantická komedie THE QUIET MAN /1952/, černo-bílé drama THE GENTLE GUNMAN /1952/, komedie ROONEY /1958/ nebo celovečerní film Walta Disneye DARBY O'GILL AND THE LITTLE PEOPLE /1959/.

V roce 1966 jej režisér Roman Polanski obsazuje do role gangstera Albieho v jeho psycho-thrilleru CUL-DE-SAC a následně do role professora Abronsiuse v hororové komedii THE FEARLESS VAMPIRE KILLERS /1967/. Dalším zajímavým snímkem je komedie THE TITFIELD THUNDERBOLT /1953/, dobrodružná komedie Tonyho Richardsona TOM JONES /1963/, epické romantické drama Davida Leana DOCTOR ZHIVAGO /1965/, černá komedie Richarda Lestera HOW I WON THE WAR /1967/, film Petera Brooka KING LEAR a hlavní role professora Collinse ve filmu WONDERWALL /1968/.

Hrál v epizodě "The Happening" ze seriálu THE CHAMPIONS /1968-1969/. Jeho posledním filmem byl horror THE EXORCIST /1973/, kde ztvárnil postavu alkoholického režiséra Burkeho Denningse.

V roce 1963 se MacGowran oženil s Aileen Glorií Nugent, dcerou irského poslance pro South Westmeath, senátora Irish Free State, sira Waltera Nugenta, Bt. Krátce po dokončení natáčení filmu The Exorcist, hrál v New Yorku ve hře "Seán" roli Fluthera, podle románu O'Caseyho "The Plough and the Stars". Během vystupování zemřel na komplikace spojené s chřipkovou epidemií, která v té době zasáhla Londýn. Bylo mu 54 let. Jeho dcera je herečka Tara MacGowran.

Lukáš "gatuso" Častulík

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace