foto

Adam McKay

  • nar. 17.4.1968 (52 let)
    Filadelfie, Pennsylvania, USA

Biografie

Adam McKay se narodil koktejlové servírce jménem Sarah a otci, který se živil jako basista. Absolvoval střední školu v Malvernu v Pensylvánii a navštěvoval Penn State a Temple University. Od bakalářského titulu ho dělil jen jeden a půl semestru, když se rozhodl ze školy odejít, později svůj odchod popsal jako „dokončení školy s imaginárním diplomem“. Ze školy odešel, aby se věnoval komedii, kterou měl rád už od malička. Stal se spoluzakladatelem komediální skupiny Upright Citizens Brigade, se kterými pravidelně vystupoval a psal scénáře k vtipným scénkám.

V roce 1995 se Adam zkoušel dostat do pořadu Saturday Night Live jako jeden z vystupujících. Konkurzem ale neprošel, nicméně díky svému komediálnímu talentu na papíře dostal post scenáristy, na kterém působil od roku 1995 do 2001. Později přesvědčil i svou dlouholetou kamarádku herečku Tinu Fey, aby SNL také podala nějaké scénáře a nápady na scénky, nakonec se z ní díky tomu stala hlavní scenáristka pořadu. I když se Adam vlastně nikdy nestal oficiálním členem SNL, díky své spisovatelské činnosti se dostal i k režírování několika spotů. 

Krátce poté, co opustil SNL, se spojil s komikem a hercem Willem Ferrellem, se kterým natočil několik úspěšných komedií jako například Zprávař: Příběh Rona BurgundyhoRicky Bobby: Nejrychlejší jezdecBratři z donuceníBenga v záloze. Všechny filmy Adam režíroval, produkoval a dokonce v některých měl i cameo. 

Po těchto komediích se Adam odklonil od svého oblíbeného žánru a rozhodl se natočit vážnější snímek o upadající ekonomice Sázka na nejistotu v hlavních rolích s Christianem Balem, Stevem Carellem, Ryanem Goslingem nebo Bradem Pittem. Film si vysloužil pět nominací na Oscara a jednu sošku za adaptovaný scénář si odnesl i Adam McKay. Mezitím produkoval komediální snímek Táta je doma a také přepsal scénář k filmu Ant-Man. Díky svému citu pro komedie se stal producentem několika komediálních filmů, na kterých se podílel pouze jako producent, a to například filmy TammyMilenci těch druhých nebo Šéfka.

V roce 2018 se opět vrátil k vážnějšímu tématu. Natočil životopisný snímek Vice, který sleduje vzestup bývalého viceprezidenta Spojených států Dicka Cheneyho. Opět se zde setkal s hercem Christianem Balem a film získal osm nominací na Oscara. Sošku si odnesl pouze za makeup. 

Adam McKay je ženatý s režisérkou Shirou Pivenovou, se kterou má dvě děti. Adamovi byla v mládí diagnostikována benigní neurologická porucha, která způsobuje občasný třes těla. Je přívržencem demokratické strany a členem protikorupční organizace.

Tereza "Streeper" Filounková

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2019 Oscar 2019 (TV pořad)
The 76th Annual Golden Globe Awards (TV pořad)
2016 Oscar 2016 (TV pořad)
2015 The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
2009 Noční Show Jimmyho Fallona (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
2004 101 Most Unforgettable SNL Moments (TV pořad)
2003 Real Time with Bill Maher (TV pořad)
1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
1975 Saturday Night Live (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(27)