foto

Nils Poppe

  • nar. 31.5.1908
    Malmö, Malmöhus län, Švédsko
  • zem. 28.6.2000 (92 let)
    Helsingborg, Skåne län, Švédsko

Biografie

Rodným jménem Nils Einar Jönsson. Během studií jej začalo zajímat herectví a nejprve zaujal ve školních hrách. Jeho opravdovým debutem se pak stala tragikomická sága PENGAR (1947), kterou si sám režíroval a kde své komediální nadání také poprvé předvedl širšímu publiku.

Dodnes si jej pamatujeme za postavu Fabiana Boma, věčného perfekcionisty až do doby, než se zamiluje. Jemu podobná je i role Stena Stenssona, akademika s přísnými morálními standardy. Ve slavném Bergmanově snímku SEDMÁ PEČEŤ (1957) zaujal jako komediant Jof (jeho ženu zde hrála Bibi Anderssonová). Po odchodu od filmu se vrátil na jeviště a v komediích lehčího rázu se objevoval až do svých osmdesáti pěti let.

Po odchodu na odpočinek v roce 1993 se u něj začaly projevovat vážné zdravotní problémy. Až do své smrti v roce 2000 prodělal několik záchvatů mrtvice, které mu výrazně oslabily zrak a sílu řeči. V posledních letech byl upoután na invalidní vozík a zcela ztratil schopnost komunikovat. Zemřel poklidně v nemocnici na následky infekce obklopen svou ženou a dcerou. Bylo mu 92 let.

Byl dvakrát ženatý, manželství s Ingou Landgréovou (1949-1959) skončilo rozvodem, od roku 1965 žil s Gunillou Poppeovou. Je otcem herečky Anji Landgréové, tanečnice/herečky Anny Marie Poppeové a zpívajícího herce Thomase Poppa.

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky