foto

Marek Příkazký

  • nar. 2.4.1987 (31 let)
    Hodonín, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Herec, hudebník, skladatel, folklorista, ilustrátor a fotograf, rodák ze Strážnice, kde vychodil i základní školu, po které se stejně jako o dva roky starší bratr Lukáš rozhodl pro hudebně-dramatický obor brněnské konzervatoře. Na rozdíl od něj však po absolutoriu nevedly jeho kroky na pražskou DAMU, nýbrž na brněnskou JAMU, konkrétně na činohru.

Již během studií na konzervatoři začal účinkovat v brněnském Národním divadle, konkrétně v Mahenově činohře. Mohli jsme ho vidět jako páže v „Moliérovi“ (2003), Emila v „Takové ženské na krku“ (2005) a Hugenota v „Královně Margot“ (2008), to už jako studenta JAMU. Objevil se také v seriálu Četnické humoresky a nadaboval několik malých rolí v brněnských dabingových studiích. Po JAMU začal hereckou kariéru v Moravském divadle Olomouc, odkud v roce 2010 jeho kroky vedly do Městského divadla Zlín, kde je členem souboru dodnes.

Poprvé na sebe zlínské publikum upozornil rolí básníka Bertrama v „Ondině“ (2010). Poté, co naplno předvedl svůj talent, začal jít z role do role, začal být obsazován do hlavních a titulních rolí a dnes je nejvytíženějším a nejobsazovanějším členem souboru. Má za sebou například role Dona Juan v „Juanovi“ (2011), Jindřicha Benetky ve „Škole, základu života“ (2012), Lysandra / Poříze ve „Snu noci svatojánské“ (2012), Woodyho Rychtarika v „Divotvorném hrnci“ (2013), Thomase Tracyho v „Tracyho tygrovi“ (2013), Plaváčka ve stejnojmenné pohádce (2015), Brasseta v „Charleyově tetě“ (2015) nebo pana Marka, homosexuálního klienta agentury ve „Vzpouře nevěst“ (2013). Ačkoliv byla tato inscenace psána přímo „na tělo“ hercům, je Marek Příkazký heterosexuální orientace a žije již několik let s partnerkou Radkou Skýpalovou. Roli introvertního, plachého homosexuála však ztvárnil natolik věrohodně, že mnoho diváků bylo přesvědčeno o opaku.

Zahrál si také v divácky úspěšné inscenaci „Dokonalá s vatba“ (2014), kde ztvárnil roli ženicha Billa. Objevil se také jako Damise v „Tartuffovi“ (2016), Pierre Brochant v „Blbci k večeři“ (2017) a jako kníže Myškina v „Idiotovi“ (2017).Nejvíce na sebe však širokou veřejnost upozornil rolí mluvčího prezidenta republiky v nekorektním kabaretu „Ovčáček čtveráček“ (2016), který se dočkal i pokračování „Ovčáček miláček“ (2017). Zde Marek působil také jako spoluautor scénáře. Kromě Městského divadla Zlín se Marek jako host objevuje v inscenacích olomouckého divadla Tramtárie, nezávislé divadelní scéně Sem Tam Fór Zlín a divadelního spolku Do Houslí.

Díky velké pracovní vytíženosti v divadle je nucen odmítat nabídky na natáčení. Sporadicky se objevuje v epizodních rolích v seriálech a reklamách, namlouvá různé komentáře a moderuje. Účinkuje také v divadelní kapele KMČ (Kdo Má Čas) a ve skupině Poslední favorit, kterou založil spolu s kolegy Vojtěchem Johaníkem a Tomášem Davidem. Pravidelně také publikuje, spolu s kolegy, do zlínského magazínu v rámci undergroundového divadelního uskupení Pia Fraus.

Ve volném čase skládá hudbu, píše texty, fotografuje, publikuje, cestuje a pečuje o svého psa, Grifonka Brbantského.

funhouse

Herecká filmografie

Filmy

2015 Tah na branku (studentský film)
2011 Amore Mia (studentský film)
2010 Nevěř jí (studentský film)
2009 Doprdelesvěta! (amatérský film)
Setkání (studentský film)

TV seriály

2015 Labyrint (TV seriál)
2007 Četnické humoresky (TV seriál)
Pamlsek (S03E03)

Dokumentární

2014 Rozsudek (TV seriál)
Vraždící babička (S01E20)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace