foto

Skye McCole Bartusiak

  • nar. 28.9.1992
    Houston, Texas, USA
  • zem. 19.7.2014 (21 let)
    Houston, Texas, USA

Biografie

Skye McCole Bartusiak byla americkou filmovou a televizní herečkou. Narodila se 28. září 1992 v texaském Houstonu, kde žije se svými rodiči Raymondem Donaldem Bartusiakem a Helen McColeovou a bratrem Stephenem Dylanem.

První významnou roli dostala v roce 2000, když jí bylo pouhých 8 let, ve filmu PATRIOT (THE PATRIOT), kde si zahrála dceru Mela Gibsona, bojujícího za nezávislost amerických kolonií. Její emocionální scény jí zajistily další významné role, včetně úlohy mladé Merylin Monroe v televizní minisérii "BLONDÝNKA" ("BLONDE") z roku 2001. Od té doby byla často žádaná pro role ve významnějších filmech. Ještě v témže roce to byly např. KLUCI V MÉM ŽIVOTĚ (RIDING IN CARS WITH BOYS), kde hrála po boku Drew Barrymore, thriller NEŘÍKEJ ANI SLOVO (DON'T SAY A WORD), kde ztvárnila dceru Michaela Douglase, nebo AFÉRA S NÁHRDELNÍKEM (THE AFFAIR OF THE NECKLACE) s plejádou známých herců, jako je Hilary Swank, Adrien Brody nebo Joely Richardson.

O rok později ztvárnila hlavní roli ve filmu ŽHÁŘKA 2 (FIRESTARTER: REKINDLED) o dívce jménem Charlene McGee, která se jako malá stala součástí tajného vládního experimentu, jenž spočíval ve schopnosti pyrokineze, tedy schopnosti zapalovat oheň pouhou myšlenkou.

V roce 2003 vyzkoušela poněkud jiný druh tvorby než doposud a přijala roli v nezávislém krátkometrážním filmu THE VEST, který získal od kritiky ve své kategorii první cenu. Kromě filmových rolí si vyzkoušela rovněž práci v divadle, kde si zahrála ve hře THE MIRACLE WORKER po boku Hilary Swank. Hra běžela po dva týdny v divadlu Charlotte Theatre v Severní Karolíně.

Po divadelních zkušenostech se v roce 2003 vrátila k filmu romantickým westernem LÁSKA PŘICHÁZÍ ZVOLNA (LOVE COMES SOFTLY). Film vypráví o neobvyklém spojení dvou lidí poznamenaných tragédií, který nečekaně vyústí v lásku. Skye zde hraje osmiletou dceru Missy ovdovělého farmáře Clarka (Dale Midkiff), který nabídne manželství mladé ženě Marthě (Katherine Heigl), jíž tragicky zahynul manžel. Po ztrátě manžela se Martha musela rozhodnout, zda se má vrátit na východ, odkud pocházela, nebo přečkat zimu na západě, kam odešla se svým mužem. Po farmářově nabídce se rozhodne zůstat. A ačkoliv zpočátku naráží na nepřátelství farmářovy dcery Missy, nakonec se obě spřátelí.

O rok později si Skye zahrála ve filmu RING VOLNÝ (AGAINST THE ROPES) s Meg Ryanovou. Jednou z jejích nejsilnějších rolí byla role Franny Robertsové v mysteriózním hororu BOOGEYMAN režiséra Stephena T. Kaye z roku 2005.

Skye McCole Bartusiak zemřela 19. července ve svém domě v Texasu v pouhých 21 letech. Testy prokázaly, že příčinou úmrtí nebyl epileptický záchvat, jak se domnívala její matka, ale předávkování.

RedFox

Herecká filmografie