foto

Andréa Parisy

  • nar. 4.12.1935
    Levallois-Perret, Seine, Francie
  • zem. 27.4.2014 (78 let)

Biografie

Přestože byla Andréa Parisy na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století poměrně slavnou francouzskou herečkou, kterou dobře znají z řady filmů i naši diváci, informací o jejím životě je poměrně málo. Narodila se na pařížském předměstí Levallois-Perret a její vlastní jméno zní Andrée Parizy, pozdější umělecký pseudonym vznikl jednoduchou úpravou. Svou dráhu v záři reflektorů zahájila jako fotomodelka, souběžně se snažila prosadit jako zpěvačka. Se zpěvem, respektive hudbou je ostatně spojen i její debut před kamerou, který absolvovala v rámci muzikálu BOUM SUR PARIS (1953).

Během padesátých let se Andréa Parisy jako mimořádně krásná dívka rychle propracovala k hlavním rolím, ve třech filmech se také setkala s Louisem de Funèsem, který se tehdy naopak musel spokojovat ještě s menšími úlohami (DRUŽKY NOCI – Les compagnes de la nuit, 1953; SCHODIŠTĚ PRO SLUŽEBNICTVO – Escalier de service, 1954). První větší roli dcery ústředního páru hrála Andréa Parisy v komedii DĚTI NA ROZDÁVÁNÍ (Bébés à gogo, 1956), kde opět hrál také Louis de Funes. Několik zajímavých příležitostí dostala v kriminálním až dobrodružném žánru, dvakrát to bylo například s Lino Venturou (ULICE MONTMARTRE Č. 125 – 125 Rue Montmartre, 1959; 100 000 DOLARŮ NA SLUNCI – Cent mille dollars au soleil, 1963). Titulní roli ambiciózní manželky s tragickým koncem hrála v dramatu CTIŽÁDOSTIVÁ (L′ambitieuse, 1959). Příležitostně se znovu věnovala i zpěvu, jen výjimečně se pokusila prosadit i v divadle, koncem padesátých let vystupovala na scéně Théâtre des Bouffes-Parisiens.

V šedesátých letech znovu hrála ve dvou filmech s Louisem de Funèsem, který se mezitím ovšem stal skutečnou hvězdou a Andréa Parisy mu jen sekundovala ve vedlejších rolích. Jeho manželku ztvárnila například ve slavné komedii TONOUCÍ SE STÉBLA CHYTÁ (Le petit baigneur, 1967). Poslední větší roli belgické princezny Stephanie hrála v britsko-francouzském historickém dramatu MAYERLING (1968).

V následujících letech se již Andréa Parisy držela v ústraní a její další vstupy před kameru se odehrávaly s velkými časovými odstupy, ve filmu hrála naposledy v roce 1999 (ŽÁDNÝ SKANDÁL – Pas de scandale, 1999), později jsme ji mohli ještě vidět v jedné epizodě seriálu NAVARRO (2001).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2007 Un jour, un destin (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace