foto

Vincent Elbaz

  • nar. 3.2.1971 (46 let)
    Paříž, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Francouzský herec, narozený 3. února roku 1971 v Paříži, začal svou kariéru realizovat nejprve v divadle. Následně účinkoval v několika televizních seriálech než si ho všiml známý francouzský režisér Cédric Klapisch, který ho dosadil do jedné z hlavních rolí komedie LE PÉRIL JEUNE. V ní ztvárnil jednoho z kamarádů zesnulého hlavního hrdiny, jehož dítě se má narodit měsíc po jeho smrti. Společně s kamarády vzpomíná na 70. léta a dobu jejich dospívání, lásek a zklamání. Snímek byl přijat kladně a kariéra Vincenta nabrala obrátek. Po několika dalších více či méně důležitých rolí přišla nabídka na jednu z hlavních postav filmu PLETKY S LÁSKOU, ve které ztvárnil, jako ostatně často v průběhu své kariéry, mladého svůdníka.

Další spolupráci s režisérem Klapischem byl snímek MOŽNÁ, ve kterém ale Vincent nehrál zásadní roli. Naopak v LÍBEJTE SE, S KÝM JE LIBO z roku 2002 již jeho jméno patřilo mezi ty důležitější v obsazení. Romantická komedie měla úspěch a otevřela Vincentovi dveře k průlomové roli a jeho zatím nejlepšímu filmu, komedii MŮJ ŽIVOT VE VZDUCHU. Představuje hlavního hrdinu Yanna, který ačkoli pracuje jako letecký instruktor na simulátoru, má strach z létání, pramenící ze skutečnosti, že matka při jeho porodu v letadle nad Atlantikem přišla o život. Yann si žije svůj stereotypní život, vyhýbá je jakýmkoli nebezpečím i dobrodružstvím. Poté ale potká Alice (známá Marion Cotillard), do které se zamiluje a jeho život se začíná měnit. Tento vysoce hodnocený film ale nebyl v roce 2005 jeho jediný, stihl se mihnout v komedii VŮNĚ DÁMY V ČERNÉM, v dramatu V TVÝCH SNECH a ztvárnil hlavní roli D´Artagnana v televizním filmu D´ARTAGNAN A TŘI MUŠKETÝŘI, který se natáčel částečně i v České republice a Elbaz je jedním z mála pozitiv na tomto ne příliš kvalitním snímku. Rozlet Vincentovi kariéry se ale nezastavil.

Od role Yanna se Vincent čím dál častěji objevuje již v hlavních rolích francouzských komedií a dramatech, v roce 2007 vytvořil ústřední hereckou dvojici s Clémence Poésy (V BRUGGÁCH) v akčním filmu POSLEDNÍ GANG a v komedii JAKÝ OTEC, TAKOVÁ DCERA ze stejného roku se znovu sešel před kamerou s Élodie Bouchez, jednou z hlavních postav Vincentova prvního filmu LE PÉRIL JEUNE. V této komedii ztvárnil Vincent postavu třicátníka Bruna, který býval rockovým zpěvákem a nyní se snaží sblížit s dospívající dcerou, o které donedávna neměl ani ponětí. O rok později se objevil Elbaz v komedii VÝLET DO SAINT TROPEZ.

V roce 1998 obdržel Cenu Jeana Gabina, kterou dříve získali takoví herci jako např. Thierry Lhermitte (1981), Tchéky Karyo (1986) nebo Mathieu Kassovitz (1995) a dodnes je velmi významná mezi francouzskými herci. V roce 2007 se mu narodila dcera Anna, kterou má s dánskou choreografkou Laurou Attali.

Richard "Rssa" Maschtowský

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace