foto

Olivier Gruner

  • nar. 2.8.1960 (59 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Narodil se v Paříži jako druhý ze tří synů francouzského lékaře. Jeho životní dráhu výrazně ovlivnilo, když v jedenácti letech spatřil ve filmu akční legendu Bruce Lee a rozhodl se vydat v jeho stopách. Začal se pilně věnovat studiu bojových umění. Nejprve shotokan karate, později přešel na box a kickbox. V osmnácti letech se dobrovolně přihlásil k vojenskému námořnictvu, kde úspěšně sloužil čtyři roky. Po návratu z armády se uchýlil do Francouzských Alp, aby se mohl intenzivněji věnovat tréningu bojových technik.

Od r.1981 začal profesionálně zápasit v kickboxu a během krátké doby se v tomto sportu vypracoval do pozice národního šampiona ve střední váze a v letech 1985-87 si dokonce třikrát po sobě vybojoval titul mistra světa. Vědom si toho, že si již splnil všechny své sny, ukončil v r.1987 sportovní kariéru a dále se živil už jen jako trenér. Díky své atletické postavě se brzy stal také vyhledávaným modelem a objevil se i v několika televizních spotech, kde jej objevili filmoví producenti. Olivierovy tělesné proporce, charizmatický zjev a bojové dovednosti jim naprosto učarovaly a tak první filmová role na sebe nenechala dlouho čekat.

Debut si Gruner odbyl titulní rolí v akčním snímku ANDĚLSKÉ MĚSTO z r. 1990. Následně ztělesnil jednu z ústředních postav ve sci-fi thrilleru kultovního cyberpunkového režiséra Alberta Pyuna NEMESIS. V průběhu 90. let se pak zařadil podobně jako třeba Jean-Claude Van Damme, Steven Seagal nebo Dolph Lundgren mezi oblíbené hvězdy nízkorozpočtových karate filmů. Z nejznámnějším jmenujme například SAVATE, INTERCEPTORS nebo T.N.T.

Dnes má na kontě již tři desítky filmových rolí. Tak jako většina jeho kolegů se na mnohých ze svých snímků podílel také jako producent, scénárista či choreograf akčních scén. I přes svůj pokročilejší věk se stále udržuje ve výborné kondici a stále natáčí. Je taktéž autorem několika výukových videokazet o kickboxu. Mezi jeho koníčky patří kromě bojových umění také lyžování, potápění a horolezectví.

TongPo

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie