foto

Apichatpong Weerasethakul

  • nar. 16.7.1970 (48 let)
    Bangkok, Thajsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Apichatpong Weerasethakul vyrůstal ve městě Khon Kaen, na severozápadě Thajska, kde měli oba rodiče lékařskou praxi, a tak se s realitou umírání setkával již odmalička. Apichatpong Weerasethakul získal titul nejprve na universitě architektury v Khon Kaen, ale výtvarné umění a film odešel studovat do Chicaga. Své filmy a videa na pomezí fikčního filmu a dokumentu natáčel od počátku devadesátých let. Jako jednomu z mála thajských režisérů, se mu podařilo natáčet mimo sešněrovaný thajský filmový průmysl.

V roce 1999 založil vlastní produkční filmovou společnost Kick the Machine Films. Pracuje s citacemi thajské komiksové, filmové a televizní tvorby, ale svou inspiraci hledá v příbězích venkovských lidí, kteří ještě žijí napůl tradičním životem, a napůl už v moderním světě. Svůj celovečerní debut, Mysterious Object at Noon, natočil v roce 2000. Od roku 1998, jako uznávaný umělec, vystavuje po celém světě. Jeho dílo charakterizuje nelineární vyprávění, vracející se téma paměti a citlivé ztvárnění osobních i aktuálních politických témat. Díky svému tvůrčímu rozsahu je znám napříč filmovým a uměleckým světem. Vedle výtvarných ocenění získal také mnoho filmařských cen. V roce 2002 mu byla na festivalu v Cannes udělena cena Un Certain Regard za film Blissfully Yours. Na témže festivale získal o dva roky později cenu poroty za snímek Tropical Malady (Tropická nemoc). Jeho následující film Syndromes and a Century (Syndromy a století) se stal prvním thajským filmem v oficiální soutěži na festivalu v Benátkách a v mnoha anketách figuruje jako nejlepší film desetiletí.

V roce 2008 začal Weerasethakul pracovat na velkém projektu Primitive, jehož součástí se stal i snímek Strýček Búnmí, který byl letos v Cannes oceněn nejvyšší cenou, Zlatou palmou.

Zdroj: Artcam

Scenáristická filmografie

Kameramanská filmografie

Střihačská filmografie

Filmy

2018 10 let v Thajsku
Blue

Producentská filmografie

Filmy

2010 Reincarnate

Dokumentární

2017 Mon Rot Fai

Herecká filmografie

Dokumentární

2014 Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema
2013 Zuo tian
2012 Mekong Hotel
2003 Walk

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace