foto

Inger Stevens

  • nar. 18.10.1934
    Stockholm, Švédsko
  • zem. 30.4.1970 (35 let)
    Hollywood, Los Angeles, California, USA

Biografie

Narozena ve Švédsku jako Inger Stensland. Dětství prožila jako plachá, nejistá a často nemocná dívka. V šesti letech se rodiče rozvedli a Inger se s mladším bratrem a otcem přestěhovali do Států. Nerozuměla si ani ze svou nevlastní americkou matkou.

Hereckou kariéru zahájila v roce 1953 v New Yorku. Pracovala u společnosti, specializované na společenské oblečení a módní doplňky. Zde se seznámila s lidmi od filmu a začala brát hodiny herectví u Lee Strasberga. Poprvé vystoupila v televizi. V roce 1955 se provdala za svého agenta Anthony Soglio, ale manželství se po šesti měsících rozpadlo. Svůj první film MAN ON FIRE natočila v roce 1957, přičemž byla obsazena do hlavní ženské role. Hlavní mužskou roli hrál Bing Crosby, s kterým Inger prožila krátký románek. Rok nato málem zahynula při natáčení thrilleru CRY TERROR. Šlo o tunelovou scénu při které se přiotrávilo několik členů filmového štábu. Inger odešla do svého přívěsu, bylo jí zle a zvracela. Ošetřující lékař ji později vysvětlil, jak obrovské měla štěstí, že omdlela v poloze, v které se neudusila. Jako by šlo o předzvěst tragédie, kdy Ingrid, otravy a deprese šly ruku v ruce. První lednový týden roku 1960 byla převezena v bezvědomí do nemocnice s podezřením na otravu. Pozdějším vyšetřováním se zjistilo, že byla nalezena po třech dnech. Lekáři nasadili detoxikační kůru, ale její stav byl považován za beznadějný. Za čtrnáct dní začaly reagovat zorničky, za další dva měsíce se zotavila a k velkému překvapení vystoupila v televizi.

V roce 1961 se provdala tajně za producenta a herce Isaaca Jonese, přezdívaného Ike. V letech 1961 až 1966 učinkovala ve velmi úspěšném TV seriálu THE FARMER'S DAUGHTER, produkovaném společností ABC. Vystupovala často v různých šou a nevyhýbala se ani reklamám. Dokázala se ale postavit i za dobrou věc. Byla jednou z prvních slavných tváří, které nebylo cizí utrpení bližních a věnovala se charitě. Snad k vůli dvěma mentálně retardovaných bratrancům v rodině, strávila mnoho hodin ve společnosti dětí se zdravotním postižením. Byla předsedkyní kalifornského Výboru zdravotně postižených dětí a Komise neuropsychiatrického ústavu patřícího pod kalifornskou univerzitu.

Jejím nejúspěšnějším obdobím byly roky 1966 až 1969. Hrála s mnoha velikány Hollywoodu v mnoha úspěšných filmech. Např. v MADIGAN, 1968 s Richardem Widmarkem a Henry Fondou. V nezapomenutelné komedii A GUIDE FOR THE MARRIED MAN (PRŮVODCE ŽENATÉHO MUŽE, 1967) si zahrála s Walterem Matthauem a Robertem Morsem. Scéna, kdy se snaží Walteru Matthausovi prokázat nevěru je nezapomenutelná. Plodná léta pokračovala westernem FIRECREEK, opět s Henry Fondou. S Anthony Quinnem si zahrála ve filmu A DREAM OF KINGS (SEN KRÁLŮ, 1969) a westernem HANG 'EM HIGH (POVĚSTE JE VÝŠ, 1968) s Clintem Eastwoodem. Její filmová kariéra byla úspěšná a její budoucnost se zdála plná příslibů.

Začátkem roku 1970, po skončení natáčení televizního filmu RUN SIMON RUN, dostává další nabídky na natáčení. Ráno 30. dubna 1970 byla nalezena bezvládná, svým přítelem v kuchyni. Po převozu do nemocnice byla prohlášena za mrtvou. Prvotní podezření a pozdější toxikologická vyšetření potvrdily otravu deriváty kyseliny barbiturové. Její tělo bylo zpopelněno a popel rozptýlen nad Tichým oceánem.

skipi

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1967 The Pat Boone Show (TV pořad)
1962 Girl Talk (TV pořad)
Your First Impression (TV pořad)