foto

Chris Cunningham

  • nar. 15.10.1970 (50 let)
    Reading, Berkshire, Anglie, Velká Británie

Biografie

Chris Cunningham se narodil roku 1970 v anglickém Readingu. Již od raného mládí tíhnul k výtvarnému umění a filmu. V pouhých šestnácti letech pronikl na natáčení nového filmu Cliva Barkera „Nightbreed“, aby mu mohl ukázat své kresby. Přesto, že se jednalo hlavně o pornografii, Barkera skici natolik zaujaly, že mladému Chrisovi nabídl práci na speciálních efektech. Cunningham se následně vykašlal na školu a začal naplno pracovat ve filmových studiích jako sochař a designér.

Vytvářel efekty pro filmy jako SOUDCE DREDD nebo VETŘELEC³ (později pracoval např. na designu robotů pro plánovaný Kubrickův film A.I.). Po pár letech této práce se Chris rozhodl, že by chtěl filmy točit sám - a začal s hudebními videoklipy.

První klip natočil pro anglickou experimentální skupinu Autechre a jejich skladbu Second Bad Vilbel. Díky němu dostal Cunningham nabídku pracovat pro společnost Black Dog, kterou vlastní známý režisér Ridley Scott. To bylo v roce 1995. Od této chvíle neměl Chris o zakázky nouzi. U této společnosti začal točit reklamy a jeden zajímavý videoklip za druhým. Opravdový průlom do světa klipové tvorby přinesl rok 1997 s videem Come to Daddy pro Aphexe Twina. Po tomhle dílku si Chrise již nešlo nevšimnout – vzápětí ho o natočení videa k aktuálnímu singlu Frozen požádala samotná Madonna. Z dalších umělců můžeme jmenovat například Squarepushera, Björk, Leftfield, Placebo, Jesus Jones a další.

Společně s Richardem D. Jamesem (alias Aphexem Twinem) spolupracují dál a v roce 1999 natáčí parodický videoklip Windowlicker. Jamesova hudba pak doprovází Cunninghamovi krátkometrážní počiny jako „Monkey Drummer“, „Flex“ či nejnověji „Rubber Johnny“.

V současnosti Cunnigham stále točí videoklipy a reklamy. Již od konce minulého století se intenzivně mluví o tom, že Chris připravuje celovečerní film. V úvahu připadaly dva projekty – prvním z nich byl film pojednávající o teenagerech a jejich problémech s dospíváním a druhým nebylo nic menšího než adaptace cyberpunkového románu Neuromancer od Williama Gibsona. Oba projekty (i jakýkoli jiný celovečerní film) však zatím stále zůstávají jen na bázi teorie.

Josef "J.Connor" K

Režijní filmografie

Filmy

2005 Rubber Johnny
2000 Flex
Monkey Drummer

Dokumentární

2009 Madonna: Celebration - The Video Collection (video kompilace)
1999 Clip Cult Vol. 1: Exploding Cinema

Hudební videoklipy

2006 The Horrors - Sheena Is A Parasite (hudební videoklip)
2002 Björk: Volumen Plus (hudební videoklip)
1999 Aphex Twin: Windowlicker (hudební videoklip)
Björk - All Is Full of Love (hudební videoklip)
1998 Madonna: Frozen (hudební videoklip)
1997 Aphex Twin - Come to Daddy (hudební videoklip)
1996 Placebo - 36 Degrees (hudební videoklip)

Video kompilace

2004 Warp Vision: The Videos 1989-2004 (video kompilace)
2003 The Work of Director Chris Cunningham (video kompilace)
1999 Björk: Volumen (video kompilace)
Madonna: The Video Collection 93:99 (video kompilace)

Herecká filmografie

Filmy

2005 Rubber Johnny

Video kompilace

2003 The Work of Director Chris Cunningham (video kompilace)

Host

TV pořady

2001 Viva (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 21-23 >>
všichni fanoušci
(23)