foto

Sébastien Japrisot

  • nar. 4.7.1931
    Marseille, Francie
  • zem. 4.3.2003 (71 let)
    Vichy hospital, Vichy, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Sébastien Japrisot, spisovatel, který bývá označován za „francouzského Grahama Greena“, scenárista a filmový režisér se narodil v Marseille roku 1931. Jeho pseudonym byl anagramem jeho skutečného jména, které znělo Jean-Baptiste Rossi.

První knihu Les Mal Partis publikoval již v sedmnácti letech (ještě pod svým pravým jménem), o téměř třicet let později režíroval i její stejnojmenné filmové zpracování. Po vydání své prvotiny se věnoval překladatelství, z angličtiny překládal díla amerických spisovatelů J. D. Salingera a Clarence E. Mulforda.

V roce 1962 dokončil svůj první detektivní román Compartiment tueurs, ale z obavy z reakce čtenářské veřejnosti jej vydal pod pseudonymem, který jej po úspěchu, kterého knihou dosáhl, provázel po zbytek života. O tři roky později natočil režisér Costa-Gavras na motivy tohoto románu film ZLOČIN V EXPRESU, obsazený celou řadou známých herecký osobností.

Další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Krátce po Compartiment tueurs vydal Japrisot další kriminální příběh, Past na Popelku“ za který obdržel literární cenu Grand Prix de Littérature Policière. I podle tohoto románu záhy vznikl stejnojmenný film. Ocenění nepřestal sbírat ani v následujících letech. Za román La Dame dans l'auto avec des lunettes et un fusil and a Gun si odnesl v roce 1966 francouzskou cenu Le Prix d'Honneur a v Anglii jej o dva roky později ocenila i Crime Writer's Association jako nejlepší thriller neanglického autora za rok 1968. Poslední literární cenu, Prix Interallié, obdržel v roce 1991 za novelu Un long dimanche de fiançailles.

Sébastien Japrisot se nevěnoval jen psaní knih, ale i filmovým scénářům a režii. Je například autorem scénáře k filmu SBOHEM, PŘÍTELI s Charlesem Bronsonem a Alainem Delonem, nebo námětů pro snímky CESTUJÍCÍ V DEŠTI s Charlesem Bronsonem a Marlène Jobert nebo VRAŽEDNÉ LÉTO s Isabelle Adjani a Alainem Souchonem v hlavních rolích. Zatím poslední filmovou adaptací jeho románu byly PŘÍLIŠ DLOUHÉ ZÁSNUBY z roku 2004.

Vesper "vesper001" Lynd

Spisovatelská filmografie

Filmy

2013 Popelka v pasti - kniha
2004 Příliš dlouhé zásnuby - kniha
1992 Daam autos - kniha
1983 Vražedné léto - kniha
1970 Cestující v dešti - kniha
Lady in the Car with Glasses and a Gun, The - kniha
1965 Past na Popelku - kniha
Zločin v expresu - kniha

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace