foto

Carlos Reygadas

  • nar. 10.10.1971 (49 let)
    Mexico City, Distrito Federal, Mexiko

Biografie

Carlos Reygadas studoval práva v Mexico City a v Londýně. Pracoval pro Evropskou komisi a pro mexické ministerstvo zahraničí. Je filmový autodidakt, krátké filmy začal točit v roce 1998 - posléze vznikl krátkometrážní film Maxhumain. Vysloužil si označení prokletého režiséra. V Mexiku je často osočován, že ukazuje pouze negativní stránky tamní reality.

V roce 2002 natočil svůj první hraný film Japón, za který získal Zvláštní uznání za kameru na festivalu v Cannes. V roce 2005 byl jeho druhý celovečerní film Bitva na nebi (Batalla en el cielo) vybrán do hlavní soutěže v Cannes. Následující snímek Tiché světlo (2007) byl rovněž vybrán do soutěže tohoto prestižního festivalu a vyhrál zde Cenu poroty. V roce 2010 se Reygadas podílel na kolektivním filmu o mexických dějinách Revoluce. V roce 2012 natočil film Post Tenebras Lux, který vyhrál Nejlepší režii v Cannes.

Carlos Reygadas je na zahraničních festivalech oslavován pro svou vytříbenou estetiku, syrovost a odvahu v zobrazování vztahů, sexuálních scén i násilí a pro dlouhé záběry přírody, na kterých pracuje se svým dvorním kameramanem Alexisem Zabém.

Filmy Carlose Reygadase jsou svobodným vyjádřením autorových snů, fantazií a uměleckých záměrů. Carlos Reygadas pracuje výhradně s neherci, jimž sděluje pouze základní pokyny ohledně toho, co mají v dané scéně dělat a nedovoluje jim expresivně vyjadřovat emoce. Tvůrce uvádí, že silné emoce lze znázornit skrze herecký minimalismus, tedy spíše „utlumením“ než expresivitou. Aktérům neprozrazuje ani informace o příběhu, v němž hrají, což je na druhou stranu potřeba dorovnat vysokou mírou vzájemné důvěry. Vůči námitkám ohledně kontroverzního zobrazení sexuálního či násilného obsahu se tvůrce vyhrazuje. Ve svých snímcích prý ukazuje věci každodenního života, na rozdíl od velké části filmové produkce.

Carlos Reygadas zanechává každým filmem světu poselství. Filmař, který ohromí každé filmové plátno nejen hlubokým obsahem, ale i dokonalou vizuální optikou.

Martin "pan Hnědý" Přikryl

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Střihačská filmografie

Filmy

2018 Naše doba

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(27)