foto

Vladimír Dousek

  • nar. 26.1.1942 (78 let)

Biografie

Vladimír Dousek je český kameraman a fotograf. Původně chtěl studovat fotografii a učil se u prvorepublikového fotografa Adolfa Šlára. Samostatný obor fotografie však začátkem šedesátých letech, kdy byl přijat na pražskou FAMU, ještě neexistoval, a tak zde vystudoval kameru.

Poté ukončení studií na FAMU v roce 1965 nastoupil do literárně-dramatické redakce v České televizi, kde působil téměř 40 let. „Když jsem přišel do televize,“ vzpomíná na své začátky Dousek, „začínaly se dělat inscenace způsobem, kdy se hra natáčí najednou více kamerami. Bylo potřeba nasnímat scénu tak, jak stála a v delších sekvencích. Natáčelo se najednou z různých pohledů několika kamerami, bylo tedy potřeba více kameramanů. Hlavní kameraman celou scénu zasvěcoval.“
 
Se svou skupinou natočil Dousek pro televizi nespočet inscenací, seriálů, dokumentů i pohádek, i když v málokteré z nich plnil roli hlavního kameramana. Přesto ho tato práce naplňovala. „Československá televize vysílala dříve každý týden jednu inscenaci a jenom naše skupina jich ročně natočila 25 až 30,“ připomíná Dousek. Zároveň však připouští, že při této práci pro televizi nikdo nemohl uplatnit svůj jakýsi specifický styl. „K tomu podpisu a stylu se může člověk dopracovat spíš ve filmu. Ale v televizi to jde trochu proti tomu. Je potřeba pokrýt scénu ze všech stran a víceméně se jí podřídit. V televizi si člověk nemohl říct, teď si udělám váš portrét, a nasvítit si ho. Detaily se dají ve filmu zpracovat zvlášť, ale v televizi se točilo vše najednou, díky tomu sekvenčnímu natáčení.

V devadesátých letech se v roli pomocného kameramana Dousek podílel např. na výrazném televizním snímku Jiřího Stracha Vůně vanilky nebo na oblíbené pohádce téhož režiséra Anděl Páně. Coby hlavní kameraman pak natočil několik televizních inscenací a zejména pak pohádek, na nichž spolupracoval s režiséry jako Dušan Klein (TV inscenace Dáma ví kdy přijít pohádka O víle Arnoštce), Zdeněk Zelenka (pohádka Poklad na Sovím Hrádku) nebo Svatava Simonová (pohádka O princi, který měl o kolečko víc).

Spolu se svou ženou žije Dousek dlouhodobě v Černošicích. Jeho fotografická práce je tak spojena právě s krajem Českého krasu a okolí Berounky. Má za sebou několik fotografických výstav, například „Krajinou Oty Pavla“, „Stromy a řeka“, „Krajinou Berounky“ nebo „Klenoty Českého krasu“. V roce 2016 vydal knihu fotografií „Putování krajinou Berounky“, která vznikla jako reakce na plánovanou, ale nakonec nezrealizovanou stavbu Přehrady v Roztokách.

Honza "HonzaBez" Bezděkovský

Kameramanská filmografie

Filmy

2006 O Šípkové Růžence (TV film)
2005 Boháč a chudák (TV film)
2004 Poklad na Sovím Hrádku (TV film)
2001 O víle Arnoštce (TV film)
1995 Modrá krev (TV film)
1992 Dáma ví, kdy přijít (TV film)
O princi, který měl o kolečko víc (TV film)
1991 Uzavřený pavilón (TV film)
1988 Poslední léto (TV film)
1982 Rozčarovaní (TV film)
1975 Jak se ševcem šili čerti (TV film)
1972 Muž a žena (TV film)

TV seriály

2008 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem (TV seriál)
Soutchán (S05E09)
Tatahotel (S05E08)
Mendelovi (S05E07)
další epizody (6)
2007 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem (TV seriál)
Pozdní sběr (S04E12)
Indiánské víno (S04E11)
Poslední decinka (S04E10)
2006 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem (TV seriál)
Prst a prstýnek (S03E06)
Mistr (S03E05)
Vražedné překvapení (S03E04)

Dokumentární

2011 Inventura Febia (TV seriál)
2009 Herci Jiřího Hubače (TV film)

Divadelní záznam

1997 Měsíc pro smolaře (divadelní záznam)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky