foto

Karel Hospodský

  • nar. 14.3.1900
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 15.8.1966 (66 let)
    Brno, Československo

Biografie

Ačkoliv se významný brněnský herec Karel Hospodský narodil do rodiny hostinského, příjmení je skutečné, nikoli pseudonymem, jak se někde uvádí. Pocházel z Prahy, kde první zkušenosti s divadlem získal účinkováním v ochotnickém souboru, na počátku první republiky pracoval jako úředník Penzijního ústavu, kromě toho jeden rok strávil ve Francii. Po návratu do Prahy prošel jako herec několika kočovnými divadelními společnostmi, objevil se také na scéně populárního Švandova divadla v Praze.

První významnější angažmá absolvoval Karel Hospodský ve dvacátých letech v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde dostal zajímavé příležitosti v domácí i světové klasice (Večer tříkrálový, Bankrotář). Koncem dvacátých let nastoupil Hospodský do Národního divadla v Brně, kde nakonec setrval až do své smrti (1929-1966; postupně Národní, Zemské a Státní divadlo v Brně). Krátce po příchodu do Brna dostal menší roli lupiče v dodnes slavné komedii PENÍZE NEBO ŽIVOT (1932), která byla jeho debutem před kamerou.

Na předním brněnském jevišti ztvárnil Karel Hospodský desítky vedlejších rolí, zpočátku se musel spokojovat s podružnými úlohami nevelkých figurek lidového ražení, širšího věhlasu nabyl až za doby brněnského působení Jana Grossmana, který si jej oblíbil i ve větších hereckých partech. Postupem doby se nakonec Karel Hospodský vypracoval i k poměrně velkým hereckým úkolům v různých žánrech (Maryša, Anna Karenina, Nora, Pygmalion, Peer Gynt).

K příležitostné práci před filmovou kamerou se Hospodský dostal až po druhé světové válce, spolu s dalšími brněnskými herci se objevil v budovatelském dramatu VELIKÁ PŘÍLEŽITOST (1949), kromě dvou rolí v tendenčních snímcích si jej diváci můžou připomínat v menší roli učitele v dodnes populární komedii KAM ČERT NEMŮŽE (1959), v Kachyňově filmu ZÁVRAŤ (1962) hrál poměrně velkou roli inženýra Pernikla. Kulturu verbálního projevu uplatňoval Karel Hospodský také v brněnském studiu Československého rozhlasu, v Brně pracoval i pro televizi.

Karel Hospodský zemřel v Brně 15. srpna 1966 ve věku 66 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1964 Nebožtík Nasredin (divadelní záznam)
Smrt Tarelkina (TV film)
1963 Chléb, který jíte (divadelní záznam)
Totální kuropění (divadelní záznam)
1962 Oranžový měsíc
Závrať
1959 Kam čert nemůže
1952 Velké dobrodružství
1951 Mordová rokle
1949 Veliká příležitost
1932 Peníze nebo život

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace