foto

Robert Bresson

  • nar. 25.9.1901
    Bromont-Lamothe, Puy-de-Dôme, Auvergne, Francie
  • zem. 18.12.1999 (98 let)
    Paris, Francie

Biografie

Jako vyučený malíř pracoval nejdříve jako scénárista a natočil krátký film (pro něj netypickou komedii) VEŘEJNÉ ZÁLEŽITOSTI. Poté co se po více než roce vrátil z koncentračního tábora uvedl svůj filmový debut ANDĚLÉ HŘÍCHU a jako druhé přišly DÁMY Z BOULOŇSKĚHO LESÍKA, které se staly zároveň i jeho posledním snímkem, ve kterém využil služeb profesionálních herců.

Počínaje filmem DENÍK VENKOVSKÉHO FARÁŘE postupně vytvořil svůj unikátní minimalistický styl, vyzančující se tím, že zde jsou všechny podstatné skutečnosti záměrně opomenuty (klíčové detaily jsou obsaženy jen v hudbě) a herci se cíleně prezentují nevýraznými a plochými výkony. Jedná se o náročně stravitelný, zcela osobitý styl, jenž zapříčinil fakt, že jeho filmy se nikdy nedočkaly vysoké popularity u diváků (zřídkakdy natočil více než jeden film během pěti let).

Navzdory komerčním neúspěchům byl vysoce ceněn kritiky, kteří jej řadili a řadí mez nejvýznamnější postavy historie filmu. V osmdestátých letech odešel do důchodu poté, co se mu nedostalo financí pro jeho dlouho plánovanou adaptaci biblické knihy Genesis.

Michael "roorybacky" Smolík

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

2006 Humbert Balsan, producteur rebelle (TV film) - a.z.
1984 Cesta k Bressonovi
1967 Zum Beispiel Bresson
1965 Ticho po pěšině (TV film)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(117)