foto

Judy Lee

  • nar. 1951
    Tchaj-wan

Biografie

Herečka a bojová umělkyně Chia Ling, známá více jako Judy Lee, se narodila roku 1951 na Tchajwanu. V mládí studovala v Čínské pekingské opeře, stejně jako její otec i teta. To znamená, že se učila sedm let i akrobacii a taekwondo se spolužačkou Angelou Mao, se kterou zůstali přátelé a několikrát se sešli i u filmu. Není proto divu, že po dokončení studia, díky své přirozené kráse a bojovému umění, začala prakticky ihned získávat hlavní role v kung fu snímcích.

Její první film se jmenoval The Queen Boxer (1972) a distributoři jí stylizovali do role sestry Bruce Leeho, aby neznámá režisérka snímku vydělala na celosvětové slávě Bruce Leeho. Snímek byl natočen za 11 dní a nevedl si špatně. Judy Lee získala za tuto roli na Tchajwanu cenu Zlatého koně. Od té doby filmový ateliér přejmenoval Chia Ling na Judy Lee, která se prezentovala jako skutečná sestra Bruce Lee. Byla chráněna v téměř klášterních podmínkách a na osobní život pomalu nezbýval čas. Chia Ling nemohla vetoval předstírání, i když věděla o propagačním podvodu.

Zkušený režisér Lin Fu Ti, jí následně obsazuje do duelu Girl Named Iron Phoenix (1973) a The Imprudent Iron Phoenix (1973) s taekwondistou Kam Kongem. Také byla obsazováná do fantasy a duchařin. S taekwondo sokyní Lingfeng Shangguan se poprvé setkává v The Chinese Amazons (1975) a po společném filmu Heroes Behind the Enemy Lines (1975) se stávají přítelkyněmi, což si jde ve filmu i povšimnout. Naposledy se sešli před kamerou v Heroine Kan Lien Chu (1976) a v The Fight for Shaolin Tamo Mystique (1977). Za zmínku stojí určitě i taekwondo snímky Sunset in the Forbidden City (1976), Story in Temple Red Lily (1976) a The Shaolin Invincibles (1977), vše se samotným šampiónem tohoto stylu Tan Tao Liangem.

Před kamerou se ovšem často setkávala i s Hsu Fengovou, taekwondisty Kam Kongem a Don Tao Wongem (studenti Tan Tao Lianga) a dost se o ní zajímal i Kuan Tai Chen. S Angelou Mao se po letech potkává v The Lady Constables (1978) a The Swift Shaolin Boxer (1978). Její úplně poslední film, bylo drama s krásnou Jenny Hu v Pledge in Quick Sand (1984). Prakticky stále mívala hlavní role, ale na rozdíl od usměvavé a houževnaté herečky Polly Kuan, nestavěla se Judy Lee k rolím příliš flexibilně. V 80.letech po úpadku zájmu o wuxia a kung fu filmy (s vyjímkou Jackie Chana a Sammo Hungovy stáje) se Judy Lee  z filmového plátna vytrácí a zanechává po sobě na 60 filmových rolí.

Grand "Epistemolog" Master