foto

Bogdan Stupka

  • nar. 27.8.1941
    Kulykiv, Lvovská oblast, Ukrajina, Sovětský svaz
  • zem. 22.7.2012 (70 let)
    Kyjev, Ukrajina
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Bogdan Silvestrovič Stupka (ukr. Богдан Сильвестрович Ступка) je bývalý sovětský a ukrajinský herec. Narodil se 27 července 1941 v obci Kulikov, Ukrajina. Když mu bylo osm, jeho rodina se stěhovala do Lvova. Když Stupka nepostoupil do průmyslové školy, začal pracovat jako učeň tesaře. Potom pracoval jako fotograf v astronomické laboratoři. 25 března 1967 se oženil s Larisou Kornienkovou. Spolu měli jediného syna Ostapa, jenž se také dal na hereckou dráhu.

Do ruského kina se dostal díky Michailu Ulianovu, jenž si ho všiml ve filmu BÍLÝ PTÁK S ČERNÝM ZNAMENÍM. Od té doby jeho herecká kariéra výrazně stoupla nahoru. V r. 1978 se přidal ke skupině Divadla Ivana Franka, kde pracoval celkem 35 let. V roce 1984 dokončil Kyjevslou univerzitu I. K. Karpenka-Karého.

Na přelomu tisíciletí se dal i na politickou dráhu, v r. 1999 stal se místopředsedou kultury Ukrajiny a v této funkci přetrval dva roky. Za svou kariéru byl nominován na cenu Evropské akademie (za film SVOJI) a obdržel cenu Římského mezinárodního kinofestivalu Mark Aurelius za nejlepší mužskou roli ve filmu KONSTANTA.

V nemocnici Feofanija, Kyjev zemřel 22 července 2012 v 7:45 hodin ráno. Smrt přišla v důsledku rakoviny močového měchýře (podle dalších informací - rakovina kostí). Byl pochován na Bajkovském hřbitově v Kyjevě.

Andrej "ArtyWWE" Semak

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace