foto

Jiří Vršťala

  • nar. 31.7.1920
    Liberec, Československo
  • zem. 10.6.1999 (78 let)
    Berlín, Berlin, Německo

Biografie

Jiří Vršťala se narodil 31. července 1920 v Liberci. Odmaturoval a začal studovat na vysoké škole, ale po uzavření vysokých škol nacisty začal pracovat jako dělník. S divadlem přišel poprvé do styku těsně po okupaci, v Zemském oblastním divadle v rodném Liberci (1945 – 1949). Následně se stal členem pražského Realistického divadla (1949 – 1950) a Městských divadel pražských (1950 – 1959).

S filmovým režisérem Jindřichem Polákem vytvořil oblíbenou postavičku Klauna Ferdinanda, jejíž věhlas pronikl i za hranice Československa do Východního Německa, kam byl angažován do berlínského Friedrichstadtpalast (1959 až 1960), kde i poté hostoval. Krátce se ještě stal členem Filmového studia Barrandov (1961 – 1965).

Věhlas Klauna Ferdinanda a pohostinské účinkování ve východočeském filmu se stalo důvodem jeho trvalého přesídlení do Východního Berlína, kde se ihned stal členem německých filmových studií DEFA v Berlíně (1965 – 1983). Jeho ženou byla v letech 1966 – 1975 německá herečka Angelica Domröseová (*1941).

Jiří Vršťala byl umělcem bez hereckých škol. Bohužel jeho charakterních herectví v českém i světovém repertoáru bylo zcela zastíněno postavou Klauna Ferdinanda, kde Vršťala uplatnil svůj smysl pro humor a potěšení z práce s dětmi. Výstupy Klauna Ferdinanda přetvářel mj. na divadle („Ferdinand má rýmu“, „Ferdinand v kouzelné zemi“ či „Ferdinand a princezna Špindíra“) a gramofonových deskách.

Do českého filmu pronikl už při svém příchodu do Prahy. Hlavní proud jeho české filmografie sahá přes celá 50. léta až do poloviny 60. let ve snímcích VELIKÁ PŘÍLEŽITOST (vězeň a brigádník Vlastimil Zubatík), VESELÝ SOUBOJ (opravář Josef), MORDOVÁ ROKLE (adjunkt Prokeš), PLAVECKÝ MARIÁŠ (montér lanovky), ANNA PROLETÁŘKA (mladík), VÝSTRAHA (mladý dělník), MŮJ PŘÍTEL FABIÁN (prodavač Ríša), KOMEDIANTI (host v hospodě), SEVERNÍ PŘÍSTAV a PUNŤA A ČTYŘLÍSTEK (člen SNB), NEJLEPŠÍ ČLOVĚK (divák), NA KONCI SVĚTA (skladník Josef Válek), Z MÉHO ŽIVOTA (malíř Karel Purkyně), krátká satira MUŽI MĚ PRONÁSLEDUJÍ (nový vedoucí), MUŽ V POVĚTŘÍ (učitel), PÁTÉ ODDĚLENÍ (špion Karlík), ĎÁBLOVA PAST (velitel), TRANSPORT Z RÁJE (řidič Binde), PEVNOST NA RÝNĚ (seržant legie), KLAUN FERDINAND A RAKETA (Klaun Ferdinand), IKARIE XB 1 (pilot Erik Svenson), PĚT HŘÍŠNÍKŮ (zajatec), BUBNY (vedoucí), ATENTÁT (plukovník), …A PÁTÝ JEZDEC JE STRACH (komisař), SMRT ZA OPONOU (pašerák) a JÁ, SPRAVEDLNOST (profesor Rolf Harting).

Díky angažmá v Berlíně se v 70. letech u nás odmlčel a pohostinsky se vrátil až v 80. letech ve dvou snímcích MRAVENCI NESOU SMRT (1985) a NAROZENINY REŽISÉRA Z. K. (1987). Zahrál si i ve slovenských (DIALÓG 20 – 40 – 60, Fabián) a polských (TWARZ ANIOLA, Augustin) produkcích.

S díky dokonalé znalosti německého jazyka si v NDR například zahrál bělošského dobrodruha Reda Foxe (SYNOVÉ VELKÉ MEDVĚDICE / DIE SÖHNE DER GROßEN BÄRIN), Dr. Hoffmanna (CHRONIK EINES MORDES), profesora Rahna (DIE GEFRORENEN BLITZE), Toniho Gleisera (DIE NACHT IM GRENZWALD) či Prebena (DER KLEINE UND DER GROßE KLAUS). Účinkoval v dalších německých filmových (MÖRDER AUF URLAUB, FLUCHT INS SCHWEIGEN aj.) a televizních (DOPPELT ODER NICHTS, SCHATTEN ÜBER NOTRE DAME atd.) projektech.

Samozřejmě se velké frekvence dostalo také jeho Klaunovi Ferdinandovi v německé televizi, seriálech i ve filmu (např. ZU BESUCH IM MÄRCHENLAND, UNSER SANDMÄNNCHEN, CLOWN FERDINAND WILL SCHLAFEN, DER WEIHNACHTSMANN HEIßT WILLI, FERDINAND, WAS NUN?, FERDINAND RETTET DIE SONNE, FERDINAND WIRD VATER, FERDINAND SUCHT DEN REGENBOGEN i FERDINAND IM REICH DER TÖNE).

Ojediněle spolupracoval též s československým rozhlasem, dabingem (DRAK), televizními inscenacemi ZTRACENÁ REVUE (1961) Zdeňka Podskalského, Solanův slovenský SLÁVNY PES (1971) a seriály DUHOVÝ LUK (1972), MALÝ PITAVAL Z VELKÉHO MĚSTA (1982)... V těchto našich projektech byl nejčastěji využíván jako představitel Němců. V roce 1983 se rozhodl zcela ukončit svoji hereckou dráhu a začal se věnovat spisovatelské a publikační činnosti. Z jeho pera vyšla například kniha „Mein freier Tag“ (1969, 1970, 1972, 1973, 1974, 1976, 1977, 1980) s Klaunem Ferdinandem. Jiří Vršťala zemřel na rakovinu 10. června 1999 v německém Berlíně, krátce před svými devětasedmdesátými narozeninami.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie