foto

Lupe Velez

  • nar. 18.7.1908
    San Luis Potosi, Mexiko
  • zem. 13.12.1944 (36 let)
    Beverly Hills, Los Angeles, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Lupe Velez se narodila 18. července 1908 v San Luis de Potosi v Mexiku, jako Maria Guadalupe Villalobos Vélez. Ve třinácti letech byla poslaná do texaského kláštera. Těžkosti však dosedly na její rodinu v rodném Gaudelupe a Lupe se vrátila domů, aby ji mohla finančně podporovat. Pracovala jako prodavačka v obchodním domě za čtyři dolary týdně. Každou týdenní výplatu odevzdávala matce, ale vždy si nechala něco málo pro sebe, aby si mohla zaplatit taneční kurz. Myslela si, že by se svým vzhledem mohla dosáhnout něčeho víc, než jen být prodavačkou. V roce 1924 odstartovala svou kariéru na malých mexických podiích a ihned ohromila publikum svou přirozenou krásou a nevšedním talentem.

V roce 1927 však emigrovala do Hollywoodu, kde byla záhy objevena Halem Roachem, který ji obsadil do komedie se Stanem Laurelem a Oliverem Hardym. Následně na to, ji Douglas Fairbanks obsadil do svého celovečerního filmu GAUCHO (1927) se sebou samým a manželkou Mary Pickfordovou. Lupe Velez pak hrála bezmála pět let samé dramatické role, než přestoupila na komedie. V roce 1933 dostala hlavní roli v PEPPER HOT PEPPER (1933). Tento film ukázal její velký komediální talent a světu ji představil jako dívku s velice vitální osobností. Rok na to si zahrála hned ve třech úspěšných komediích: STRICTLY DYNAMITE (1934), PALOOKA (1934) a LAUGHING BOY (1934). Díky své náhle popularitě získala roli Carmelity Lindsay v sérii filmů MEXICAN SPITFIRE (1940), MEXICAN SPITFIRE OUT WEST (1940), MEXICAN SPITFIRE'S BABY (1941) a MEXICAN SPITFIRE'S BLESSED EVENT (1943) a několik dalších „mexican spitfire“ filmech.

Diváci ji v těchto filmech plných bláznivého dobrodružství milovali, přesto byla spíše známější pro své bouřlivé milostné vztahy. Provdala se za jednoho ze svých milenců, Johnnyho Weissmullera (proslavil se rolí Tarzana), ale svazek trval pouhých pět let a byl plný svárů. Měla také jeden malý románek s Gary Cooperem, ale nedopadlo to příliš šťastně. Gary Cooper se s ní prostě nechtěl oženit.

Po roce 1943 začala její popularita uvadat. Vrátila se do Mexika pokusit se o restart své kariéry. Za roli ve filmu NANA (1944) měla v Mexiku hned ty nejlepší ohlasy. Díky tomuto úspěchu se vrátila do USA. Zničená závislostí na alkoholu a drogách a unavená dalším bouřlivým vztahem, tentokrát s hercem Haraldem Mareschem, se kterým navíc čekala dítě, spáchala dne 13. prosince 1944 sebevraždu. Lupe Velez spolykala léky zvané Seconal. Bylo ji teprve 36 let.

Marek "Segrestor" Pinkava

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace