foto

Bernhard Grzimek

  • nar. 24.4.1909
    Neisse, Horní Slezsko, Německá říše
  • zem. 13.3.1987 (77 let)
    Frankfurt nad Mohanem, Západní Německo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Bernhard Klemens Maria Grzimek se narodil 24. dubna 1909 v Nyse v tehdejším Slezsku. Jeho otec Paul Franz Constantin Grzimek byl místní notář. Grzimek absovoval veterinu v Lipsku v roce 1928, v roce 1933 obdržel doktorát na univerzitě v Berlíně. V roce 1930 se oženil s Hildegardou Prüferovou. Vychovávali tři syny – vlastní Rochuse, Michaela a adoptivního Thomase.

Během 30.let měl Grzimek veterinární praxi v Berlíně; za války pracoval jako veterinář pro Wehrmacht. Na začátku roku 1945 gestapo vtrhlo do jeho berlínského bytu, protože mělo oprávněné podezření, že podporoval odboj a mimo jiné zásoboval potravinami ukryté židovské uprchlíky. Grzimekovi se podařilo uprchnout do Frankfurtu, který v té době již byl obsazen americkou armádou. V dubnu 1945 odmítl nabídku Američanů na post šéfa velitele frankfurtské policie.

Místo toho se stal ředitelem frankfurtské ZOO. Ovšem ani v poválečném Německu to neměl Grzimek lehké. V roce 1947 byl obviněn ze spolupráce s NSDAP; trvalo to ovšem téměř tři roky, než se mu podařilo prokázat svoji nevinu, a naopak prokázat podporu německému odboji. Po tuto dobu samozřejmě ZOO nevedl, do ředitelské funkce byl znovu uveden v roce 1949. Později vyšlo najevo, že jej neprávem účelově obvinil ředitel jiné ZOO – Heinz Heck z Mnichova.

Grzimek byl – vyjma uvedené vynucené přestávky – ředitelem frankfurtské ZOO od 1.5.1945 do roku 1974, kdy odešel do penze. ZOO v podstatě pozvedl z válečných trosek; během války byla také zabita téměř všechna zvířata. Zasloužil se o přestěhování ZOO z rozbombardovaného centra na okraj města do nových rozsáhlých prostor a o doplnění zvířecího fondu.

Současně se také stal prezidentem Frankfurtské zoologické společnosti, spolku, který má za cíl vést a podporovat projekty na ochranu divoké přírody; asi nejznámějším projektem je ochrana ekosystému Serengeti v Tanzanii. V Tanzanii strávil několik let i se svým synem Michaelem; zaměřovali se zejména na pozorování migrace zvířat z ptačího pohledu. Michael bohužel zemřel v roce 1959 při havárii jejich pozorovacího letadla.

Světovým bestsellerem se stala Grzimekova kniha Serengeti nesmí zahynout, na základě jejíhož naléhavého poselství byl zřízen Národní park Serengeti - v Africe přelomová věc. Grzimek natočil za svého působení v Serengeti dva celovečerní dokumentární filmy: Kein Platz für wilde Tiere a Serengeti darf nicht sterben. Oba filmy ve své době znamenaly něco nevídaného, neboť ukazovaly autentický život divokých zvířat a poskytly divákovi i zasvěcený odborný komentář. V Evropě, která se sice zvedala z válečného běsnění, nicméně byla i nadále rozpolcena studenou válkou, to představovalo jedinečný pohled na život a krásy Afriky, nicméně včetně hrozeb pro tamní zvířectvo. Oba filmy se kromě velkého diváckého zájmu dočkaly i ocenění odborné filmové obce; včetně Oscara v kategorii dokumentární film pro Serengeti nesmí zahynout v roce 1960.

Bernhard Grzimek zemřel 13.3.1987 ve Frankfurtu na infarkt v cirkusu během cirkusového představení…jeho pozůstatky byly později přepraveny do Tanzánie. Byl pohřben v kráteru Ngorongoro vedle svého dříve zesnulého syna Michaela.

Golda "Johgas" Zlatá

Herecká filmografie

Filmy

1982 Hochkant (TV film)

Dokumentární

1997 Legenden (TV seriál)

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace