foto

Keira Knightley

  • nar. 26.3.1985 (36 let)
    Teddington, Middlesex, Anglie, Velká Británie

Biografie

Alenka dokonale ztracená v Říši filmů
 
Křehká a zasněná Keira vypadá trochu chlapecky rozpustile, trochu jako pohádková princezna. S čistými liniemi ve tváři, výraznýma tmavýma očima a dlouhými lokanami vzbudila pozornost asi jako před lety Winona Ryder. Anglie v ní objevila svou novou vykvétající růži. Je jí teprve dvacet let a s každým dalším filmem se stává známější a vyhledávanější herečkou. Je až neuvěřitelné, že se v nich stále ztrácí jako malá vyděšená holčička. Ztrácí řeč a podlamují se jí kolena, když natáčí s Johnny Deppem, Orlando Bloomem, setká se s Georgem Clooneym nebo Ewanem McGregorem. Upozornila na sebe sice úspěšnou komedií Blafuj jako Beckham, ale s upřímným nadšením dodává, že nejblíž byla Davidu Beckhamovi, když na zápase v Madridu seděla za jeho manželkou.
 
O jejím herectví se dá pochybovat, ale je to vůbec nutné, když celá charakteristika jejích rolí stojí na křehké, sladké tvářičce? Sama Keira si přitom není moc jistá ani svým vzhledem. Tvrdí, že má příliš dlouhý trup a krátké nohy, takže jí nesednou skoro žádné džíny. Nemá ráda svůj nos, protože jí připadá boxerský a pod ofinou prý skrývá akné. O to víc je spokojená se svými rty. Věří, že dlouhé hodiny hraní na flétnu se vyplatily alespoň, co se týká vytvarování rtů. Působí svěže a přirozeně a to je její hlavní výhoda. Stačí aby tento princip respektovaly i její role a většina filmů, v nichž se objeví se stane hitem. Přitom Keira je stále ta vyplašená dívka, co v roce 2002 navštívila Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, kde propagovala Blafuj jako Beckham a natáčela Doktora Živago. Měla by jí v krvi kolovat větší dávka výstřednosti, když si představíme, za jakých okolností přišla na svět. Její otec Will Knightley je herec a matka Sharman MacDonald píše scénáře k divadením hrám. Její rodiče se prý dohodli, že když Sharman prodá novou hru, pořídí si k synovi Calebovi ještě jedno dítě. Zanedlouho byla hra prodaná a Calebovi se narodila o šest let mladší sestra. Obklopoval ji divadelní svět a sotva se naučila mluvit, požadovala svého vlastního agenta. Zanedlouho ho ale opravdu dostala a v sedmi letech si zkusila bezejmennou postavu malé dívenky v televizním filmu Royal Celebration. Ve stejné době, kdy Keira zahájila svoji povinnou školní docházku, se u ní objevily těžkosti se čtením a psaním, zkrátka všechny typické dyslektické obtíže, které se za pomocí rodičů musela naučit překonávat. Mezi školou, se kterou skončila v šestnácti, zvládla i svůj skutečný filmový start s titulem A Village Affair a několik dalších snímků.
 
Ve čtrnácti měla šanci vstoupit do podvědomí diváků díky roli služebné královny Amidaly ve Hvězdných válkách: Epizodě I. Problém byl v tom, že když byly královna – Natalie Portman a služebná – Keira Knightley nalíčené, nikdo nepoznal která je která. Režisér George Lucas se nemohl rozhodnout, které z dívek svěří hlavní roli, a které královninu dvojnici, takže ačkoli je Keira v titulcích uvedena jako služebná, zahrála si v pár scénách i královnu a Natalie zase  služebnou. Ještě nějaký čas si lidé pletli Keiru právě s Natalií Portman. Vystoupit ze stínu splynutí s Natalií Portman se jí podařilo až o tři roky později příběhem o dívce Jules, která se chce stát profesionální hráčkou fotbalu (Blafuj jako Beckham). Keira, která byla ve škole kapitánkou dívčího fotbalového mužstva, kvůli své sportovní roli téměř půl roku trénovala a vypaltilo se jí to. Od té doby nemá nouzi na komerčně úspěšné tituly.
 
„Dokonalost neexistuje, a když ji hledáte, nikdy ji nenajdete.“
 
Pár měsíců po prvním ochutnání úspěchu z Blafuj jako Beckham, začala natáčet svůj dnes asi nejúspěšnější film Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly. Jako krásná guvernérova dcera Elisabeth se nechala zachraňovat mladým Willem (Orlando Bloomem) a okouzlujícím kapitánem Sparrowem (Johnny Deppem). Pohádková role jí padla jako ulitá a letos v květnu začala se stejnou sestavou natáčet hned druhou a třetí část Pirátů z Karibiku. Na první natáčení vzpomínala ráda. „Poprvé jsem se s Johnnym setkala v jeho klubu. Když jsem ho viděla přicházet, byla jsem úplně mimo. Sedl si ke mě, podíval se na mě a prohodil: Ahoj, ty jsi určitě Keira. Den před tím si nechal kvůli natáčení udělat zlaté zuby. A já se nezmohla na nic, než na stupidní otázku, co se mu s těmi zuby stalo.“ Johnny Depp ji prý naučil ubalit cigaretu, což se jí jistě vyplatilo během natáčení Krále Artuše v Dublinu, o němž prohlásila „v tomhle městě se pořád jen pije a paří. Dublin ze mě udělal chlapa.“ Kvůli roli Guinevere jí obarvili vlasy na černo a Keira byla z výsledku nadšená ještě skoro celý rok. Její hrdinka Guinevere tu v koženém kostýmu bojovala se sekerou, nožem a střílela z luku vedle mužských hrdinů. Histrorický, akční film Král Artuš byl sice propadák, ale Keira si Guinevere jakožto silnou ženu oblíbila. Vždyť mezi její vzory patří Katharine Hepburn a Vivien Leigh, jež obdivuje pro jejich houževnatost.
 
Rok před tím si připsala na konto malou roli ve vánočním hitu slepeném z mnoha křehce milostných příběhů Láska nebeská. Naposled si zahrála ženu bez budoucnosti a přítelkyni Adriena Brodyho v roli pacienta psychiatrické léčebny, který pod vlivem léků cestuje prostorem a časem a tímto způsobem se s ní setká (Svěrací kazajka). Zanedlouho se ukáže, jak obstála ve dvou dalších slibně znějících titulech. Prvním z nich je hvězdně obsazený (např. Jacqueline Bisset, Lucy Liu, Macy Grey, Mickey Rourke, Mena Suvari) americko-francouzský akční thriller Tonyho Scotta Domino o skutečném příběhu lovkyně odměn Domino Harvey. Uvidíme, zda se Keiře tentokrát více vyplatí škrábance a modřiny, pořízené v akční roli, než ty z Krále Artuše. Na druhý titul Pýcha a předsudek se těší především všichni čtenáři slavných románů Jane Austen. Jistě jsou zvědaví, zda překoná oblíbenou verzi z roku 1995, v níž Colin Firth vytvořil přímo mýtus pana Darcyho. Vždyť na něm nakonec vyrostla celá filosofie Deníku Bridget Jones. Autorka knižní předlohy Helen Fielding totiž charakterizovala vysněného muže generace svobodných třicátnic jako pana Darcyho s tváří Colina Firtha.
 
„Dokonalý život by byl nudný. Proto tu přece máme filmy – ty jsou dokonalé.“
 
Má za sebou slušnou sbírku úspěšných titulů, ale pořád se ne a ne vtělit do sebevědomé filmové hvězdy. Jako Alenka v Říši divů, se ztrácí ve světě filmových celebrit a touhle ostýchavostí si (chytře nebo nevědomky?) získává sympatie všech. Při natáčení Hvězdných válek ji ohromil Ewan McGregor: „když mě pozdravil, skoro jsem omdlela.“ Její oblíbená scéna z Pirátů z Karibiku je ta, kde se ocitne sama na ostrově s kapitánem Sparrowem. „Můžu tvrdit, že jsem byla na opuštěném ostrově s Johnny Deppem.“ Producentovi Svěrací kazajky George Clooneymu se vůbec nepodařilo s oněmnělou Keirou navázat první rozhovor. Přiznává: „dokázala jsem říct jen dobrý den a na shledanou.“ Dokonce o hvězdičce Orlando Bloomovi říká jen „políbila jsem ho! V Pirátech. Je milý, má jemné rty a výborně líbá.“ Miluje Breda Pitta a Leonarda DiCapria: „Zbožňuji je, ale jen na plakátech, které visí v mém dětském pokojíčku, partnera pro život si představuji jinak.“
 
O svém soukromí toho moc nenapovídá, ale tvrdí, že má jasno v ideálním chlapovi, kterého popisuje: „Mám ráda sportovní typy, ale musejí mít taky něco v hlavě. I když ten muž není úplný krasavec, může mě přitahovat právě tím, že je chytrý. A taky se mi líbí dredy. A oholené hlavy. Zato když ten člověk stráví ráno hodinu před zrcadlem, má nejspíš nějaký problém.“ Nedávno se rozešla se svým přítelem, modelem a začínajícím hercem Jamie Dornanem. Potkali se už v roce 2003, kdy Keira točila Piráty z Karibiku, Jamie právě pracuje na své první roli dvořana bláznivě zamilovaného do královny Marie-Antoinette (Kirsten Dunst) v životopisném filmu Sofie Coppoly (Marie Antoinette, 2006).
 
Keiřino plánování budoucnosti zatím nikdy nepřekračuje tři měsíce natáčení nového filmu. Neřeší, co bude potom. Ráda cestuje, tráví čas v Itálii, Dublinu nebo na západním pobřeží Anglie. Miluje Paříž, francouzskou kuchyni, má francouzské přátele a ráda se tam vrací. Chtěla by se naučit francouzsky, protože přiznává, že se domluví pouze anglicky. Současně ale potřebuje cítit vůni domova, takže si na své cesty nezapomíná přibalit svůj oblíbený anglický pepermintový čaj. Doma ji těší setkávat se s přáteli, kteří téměř bez výjimky pocházejí z nefilmového světa.Vaří s nimi, jí a popíjí bílé víno nebo brusinkový džus s vodkou. Dodnes nepřišla na chuť filmovým premiérám a večírkům. Propagace nového filmu, jako část herecké profese ji baví ze všeho nejméně. S honorářem v ruce si ale všechna utrpení vynahradí na lovu botiček. „Když se mi nějaké líbí, což se stává dost často, tak jdu a koupím si je, i když právě nemají moji velikost a pěkně si je doma šetřím.“ Zdá se, že je Keira se svým dosavadním životem spokojená. Hezká, mladá dívka má rolí dostatek a snad jí alespoň ještě dlouho vydrží tento svěží a přirozeně ostýchavý projev, jímž si získává své fanoušky.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Filmy

2021 Catherine the Great
Silent Night
2020 Problémissky
2019 Berlin, I Love You
Státní tajemství
Zraněná srdce
2018 Colette: Příběh vášně
Louskáček a čtyři říše
2017 Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
Red Nose Day Actually (TV film)
2016 Collateral Beauty: Druhá šance
2015 Everest
2014 Jack Ryan: V utajení
Kód Enigmy
Laggies
2013 Love song
Once Upon a Time...
2012 Anna Karenina
Hledám přítele pro konec světa
Stars in Shorts
2011 Nebezpečná metoda
Počátek Země Nezemě (TV film)
2010 Last Night
Londýnský gangster
Neopouštěj mě
Steve
2009 The Continuing and Lamentable Saga of the Suicide Brothers
2008 Na hraně lásky
Vévodkyně
2007 Bloopers of the Caribbean
Hedvábná cesta
Piráti z Karibiku: Na konci světa
Pokání
Sob Robbie a blízká setkání stádního druhu (TV film)
2006 Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
Příběhy ztracených duší
2005 Domino
Pýcha a předsudek
Svěrací kazajka
2004 Král Artuš
2003 Láska nebeská
Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
2002 Blafuj jako Beckham
Doktor Živago (TV film)
Prďoši
Pure
2001 Deflation
Díra
Princezna zlodějů (TV film)
1999 Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba
1998 Návrat domů (TV film)
1996 Treasure Seekers (TV film)
1995 Nevinné lži
Vesnická aféra (TV film)
1993 Royal Celebration (TV film)

TV seriály

1999 Oliver Twist (TV seriál)

Dokumentární

2014 Hollywood Film Awards (TV film)
2008 Bringing the Past to Life: The Making of 'Atonement'
Looking Over: The Edge of Love
2007 Journey Behind the Scenes of 'Pirates of the Caribbean: At World's End', A (TV film)
2006 Annie Leibovitz: Život objektivem
I Am a Bounty Hunter: Domino Harvey's Life
Pirates of the Caribbean: Secrets of Dead Man's Chest (TV film)
2003 Epic at Sea: The Making of 'Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl', An

Host

TV pořady

2015 The 21st Annual Screen Actors Guild Awards (TV pořad)
The 87th Annual Academy Awards (TV pořad)
The EE BAFTA Film Awards 2015 (TV pořad)
2012 Módní styl hvězd (TV pořad)
2006 The 78th Annual Academy Awards (TV pořad)
2003 Hollywoodská setkání (TV pořad)
Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
2000 GPTV (TV pořad)
1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
1988 This Morning (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(14 437)