foto

Wilson Tong

Biografie

Hongkongský herec, režisér, kaskadér, akční choreograf, bojový umělec, producent, skladatel a scenárista Wilson Tong se narodil v Číně. V mládí přeplaval na plováku do Hong Kongu a byl vycvičen Pekingskou čínskou operou, takže díky jeho ostrým rysům a pozoruhodné akrobacii si ve filmové branži mezi choreografy brzy vydobyl zvučné jméno. První zářez u filmu má díky režiséru Cheh Changovi v extra roli v akčňáku Dead End (1969) s Ti Lungem a Davidem Chiangem. Pro Wilsona Tonga prvotní a cenné seznámení s klanem Lau a Yuen. Posléze získává extra roličky v šermířinách The Invincible Eight (1971) a v The Blade Spares None (1971), obojí s Norou Miao, Angelou Mao, Sammo Hungem, Lam Ching Yingem a Brucem Leungem, tj. budoucí kung fu hvězdy akční režie s kterými byl ve filmech často vidět.

Následují další extra role s výše jmenovanými kung fu stars. První větší role přichází diky Sammo Hungovi ve wuxia Bandits from Shantung (1972) a zapamatovatelná je i jeho role jednoho z thugů v The Brutal Boxer (1972), kde hraje po boku Jackieho Chana s kterým se setkal i v martial art kusech Hap Ki Do (1972), Enter the Dragon (1973) a The Hand of Death (1976). Mezitím si vyzkoušel i akční choreografii ve snímku Iron Bull (1973), kde koordinoval akrobatí sourozence Hoi Manga a jeho sestru Kitty Meng Chui. Akční choreograf Sammo Hung a rovněž bojový klan Lau, hojně využívali služeb akrobata Wilsona Tonga, který mezitím získal díky efektivní práci nohou přezdívku ¨Foot Doktor¨. V první polovině 70.let, byl u Golden Harvest často obsazován do velkých i vedlejších rolí, hlavně díky svým kaskadérským kouskům, které mu umetli cestu do slavné Hungovy asociace stuntmanů. Z té doby nejvíce utkvěl v The Manchu Boxer (1974), kde ztvárnil vražedného japonce a mohl pořádně využít svůj bojový talent.

V roce 1976 Wilson Tong přechází od Sammo Hunga k Lau Kar Leungovi a zcela paradoxně od klanu Lau přechází legendární akrobat Fung Hak On a holohlavý Hung gar mástr Hoi Sang Lee. Wilsonovu choreografii, či bojový um můžete docenit v legendárních počinech Shaolin Mantis (1978), Kung Fu Stars (1978), Dirty Kung Fu (1978), The 36th Chamber of Shaolin (1978) a Kung Fu Genius (1979). V těchto snímcích můžete vidět jeho vynikající klasický šerm, boj se zbraněmi proti přesile, akrobacii i duchovní kung fu.

V 80.letech nemíval o velké role role nouze, ale soustředi se i na režii, akční choreografii a produkci svých snímků. Z těch známějších pecek stojí ještě vyjmenovat určitě Snake Deadly Act (1980), My Young Auntie (1981), či Dirty Angel (1982). Jako herec si zahrál v 90 filmech, jako bojový choreograf koordinoval na 30 filmů a jako režisér má Wilson Tong na kontě dvacet celulojdů. V roce 2012 totiž ukončil filmovou kariéru.

Grand "Epistemolog" Master

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky