foto

Isaach De Bankolé

  • nar. 12.8.1957 (59 let)
    Abidjan, Pobřeží slonoviny
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Prarodiče Isaacha De Bankolé pocházeli z Nigérie, rodiče z Beninu, on sám je pak rodákem z Pobřeží Slonoviny. Narodil se v roce 1957 jako desáté z šestnácti dětí a ve svých sedmnácti letech odešel studovat do Francie. V Paříži se zrovna snažil získat licenci pro pilota aerolinek, když mu otevřel dveře svět kinematografie a Isaach k velké nelibosti rodiny (ale k velké libosti filmových fanoušků) neodolal a vstoupil.

V roce 1986 zaznamenal prví úspěch, za výkon ve snímku BLACK MIC MAC dostal francouzského Césara za nejlepší mužskou hereckou naději. Jeho prvním úspěšným a dalo by se říct průlomovým filmem bylo však drama CHOCOLAT francouzské režisérky Blaire Denis. Od roku 1988, kdy tento film vznikl, se objevil ve více než čtyřiceti filmech, oblíbil si jej „král nezávislého filmu“ Jim Jarmusch, a tak jsme jej mohli vidět jako pařížského taxikáře v povídkové NOCI NA ZEMI (1991), zmrzlináře Raymonda v nezávisle akčním krimi dramatu GHOST DOG (1999) nebo v nikotinově-kofeinovém snímku KAFE A CIGÁRA (2003). Jejich posledním společným počinem jsou pak HRANICE OVLÁDÁNÍí (2009), kde si Isaach zahrál hlavní roli.

Isaachova filmová činnost se však neomezuje na spolupráci s Jimem Jarmuschem, diváci si jej tak mohli zapamatovat i z filmů MANDERLAY, CASINO ROYALE, MIAMI VICE nebo SKAFANDR A MOTÝL.

Isaach De Bankolé si taky vyzkoušel práci na druhé straně kamery, to v roce 2000, kdy režíroval koncertní TRAVELING MILES: CASSANDRA WILSON. Spolupráce s americkou jazzovou divou ho zaujala natolik, že ji v témže roce pojal za svou manželku.

Michal "PhillM." Marek

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace