foto

Aldo Fabrizi

  • nar. 1.11.1905
    Řím, Itálie
  • zem. 2.4.1990 (84 let)
    Řím, Itálie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Díky několika prestižním oceněním – a to i v mezinárodním měřítku – má komik Aldo Fabrizi významnou pozici v italské kinematografii, a to nejen jako herec, také jako režisér a scénárista. Pocházel z prostých poměrů a narodil se v Římě, o otce přišel v jedenácti letech a následně musel opustit školu, aby matce pomohl postarat se o rodinu. Přes těžký život a časté střídání zaměstnání od dětství inklinoval k umění a ve dvacátých letech začal publikovat básně, sám je také recitoval. Od veřejného vystupování nebylo daleko k divadlu a v roce 1931 začal hrát menší role na jevištích v Římě i na různých místech Itálie.

V roce 1937 založil Aldo Fabrizi vlastní divadelní společnost, s níž mimo jiné začínal později slavný Alberto Sordi. V době války se pak Fabrizi dostal i k filmu, hned třikrát a velmi zdařilým způsobem. Zruční režiséři Mario Bonnard a Mario Mattoli natočili podle jeho vlastních scénářů a s ním samotným v hlavních rolích tři romantické komedie AVANTI C′È POSTO! (1942), CAMPO DI FIORE (1942) a L′ULTIMA CARROZZELLA (1943). V těchto scénářích a hereckých kreacích vycházel Aldo Fabrizi z vlastních životních zkušenosti a vytvořil věrohodné portréty prostých Římanů (řidič, obchodník a poslíček), filmy navíc vynikaly v tom, že byly zcela apolitické a bez jakékoli stopy po tehdejší realitě fašistické Itálie, natož války.

Po válce dostal Fabrizi další zajímavé příležitosti ve filmech ŘÍM, OTEVŘENÉ MĚSTO (Roma, citta aperta, 1945), mezinárodní ohlas získal také Zampův film ŽÍT V MÍRU (Vivere in pace, 1947), za nějž Fabrizi obdržel Stříbrnou stuhu od Italského syndikátu filmových novinářů. Úspěch měly i jeho vlastní režie, v nichž vesměs hrál i hlavní role (VÍTEJTE, DŮSTOJNOSTI – Benvenuto, reverendo!, 1949; UČITEL – El maestro, 1957), další triumf zaznamenal s hlavní rolí v komedii PRVNÍ PŘIJÍMÁNÍ (Prima comunione, 1950), v níž byla jeho partnerkou francouzská předválečná hvězda Gaby Morlay. Jako spoluautor scénáře ke komedii STRÁŽNÍCI A ZLODĚJI (Guardie e ladre, 1951) byl oceněn na festivalu v Cannes.

V padesátých letech točil Aldo Fabrizi několik filmů ročně, spolu s dalšími osvědčenými komiky jako byli Totò nebo Peppino de Filippo pomáhal budovat tvář italské filmové veselohry té doby, z dnešního pohledu je ale zřetelné, že typologie jeho postav byla značně stereotypní. Větší šíři hereckého talentu mu umožnil prokázat slavný režisér G. W. Pabst (HLAS MLČENÍ – La voce del silenzio, 1952; BLÁZNIVÉ VĚCI – Cose de pazzi, 1953), kromě toho Fabrizi nadále psal i scénáře, jako herec i scénárista se podílel na dodnes známé komedii FILUTOVÉ (I tartassati, 1959).

Přes značné vytížení filmem se Aldo Fabrizi nevzdával ani divadla a počátkem šedesátých let exceloval v hudební veselohře Rugantino na jevišti Teatro Sistina, později absolvoval i mimořádně úspěšný zájezd do Spojených států, kde se jeho výkony těšily značnému zájmu diváků na Broadwayi. Kromě toho spolupracoval také s televizí, nelze zapomenout ani jeho zálibu ve vaření, kterou zúročil v několika napsaných kuchařkách. Zhruba od poloviny šedesátých let točil Aldo Fabrizi filmy spíše již jen výjimečně, ještě v následující dekádě ale obohatil svými výkony několik pozoruhodných filmů, objevil se v adaptaci starší osvědčené předlohy KRÁSNÁ TOSCA (La Tosca, 1973) a za vedlejší roli v komedii TAK NÁS MILOVALI (C′eravamo tanto amati, 1974) získal podruhé ve své kariéře Stříbrnou stuhu.

V roce 1977 získal Aldo Fabrizi Řád za zásluhy o Italskou republiku, v roce 1988 pak završil svou uměleckou dráhu Davidovou cenou za celoživotní dílo (v rámci udílení prestižních cen Davida di Donatello). Jeho manželkou byla od roku 1931 bývalá kabaretní zpěvačka Beatrice Rocchi, s níž měl dvě děti. Koncem osmdesátých let trpěl Aldo Fabrizi vážnými problémy s dýcháním a se srdcem a poté, co se omylem předávkoval léky, strávil poslední měsíce života v pečovatelském domě. Zemřel 2. dubna 1990 ve věku 84 let. Jeho jméno nese dnes jedno z divadel v Římě, Teatro Aldo Fabrizi. Po jeho smrti o něm vyšlo několik knih, jednu z nich „Aldo Fabrizi, můj otec“ (Aldo Fabrizi, mio padre, 2006) napsal jeho syn Massimo Fabrizi.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1986 Giovanni Senzapensieri
1977 Il ginecologo della mutua
Nerone
1975 Baroni, I
Un sorriso, uno schiaffo, un bacio in bocca - a.z.
1974 C'eravamo tanto amati
1973 Krásná Tosca
1971 Cose di Cosa Nostra
1967 Quattro tassisti, I
Three Bites of the Apple
1966 Sette monaci d'oro
1965 Made in Italy
1964 Žena je něco nádherného
1963 Das Feuerschiff
Nejkratší den
Quattro moschettieri, I
Totò proti čtyřem
1962 Quattro monaci, I
Twist, lolite e vitelloni
1961 Fra' Manisco cerca guai
Gerarchi si muore
Les mille et une nuits
1960 Anděl chodil v červeném
Totò, Fabrizi a dnešní mládež
Un militare e mezzo
1959 Ferdinando I. re di Napoli
Filutové
Prepotenti più di prima
1958 Prepotenti, I
V jediném dnu
1957 Maestro, El
1956 Donatella
Guardia, guardia scelta, brigadiere e maresciallo
Mi permette, babbo!
1955 Accadde al penitenziario
Carosello del varietà
Due compari, I
Io piaccio
Pappagalli, I
Un po' di cielo
1954 Cento anni d'amore
Hanno rubato un tram
Takový je život
1953 Café chantant
Conciencia acusa, La
Cose da pazzi
Età dell'amore, L'
Jedna z nich
La voce del silenzio
Nejkomičtější představení na světě
Siamo tutti inquilini
1952 Altri tempi - Zibaldone n. 1
Cinque poveri in automobile
Papà diventa mamma
1951 Cameriera bella presenza offresi...
Famiglia Passaguai fa fortuna, La
Famiglia Passaguai, La
Parigi è sempre Parigi
Rome-Paris-Rome
Strážníci a zloději
Three Steps North
1950 Benvenuto, reverendo!
František, prosťáček boží
Prima comunione
Psí život
1949 Antonio di Padova
1948 Emigrantes
1947 Delitto di Giovanni Episcopo, Il
Natale al campo 119
Tombolo, paradiso nero
Vento mi ha cantato una canzone, Il
Žít v míru
1946 Můj syn profesor
1945 Řím, otevřené město
1944 Circo equestre Za-bum
1943 Campo de' fiori
Ultima carrozzella, L'
1942 Avanti c'è posto...

Dokumentární

1951 Fiorenzo, il terzo uomo

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace