foto

Andrzej Munk

  • nar. 16.10.1921
    Krakov, Polsko
  • zem. 20.9.1961 (39 let)
    Łowicz, Polsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Významný polský režisér dokumentárních a hraných filmů se narodil 16. 10. 1921 v Krakově. Nejprve vystudoval architekturu a později kameru na Vysoké filmové škole v Lodži, kde studoval například i Andrzej Wajda.

Natočil několik dokumentárních filmů, většinou se sociální tématikou, jako třeba SLOVO ŽELEZNIČÁŘŮ (1953) nebo HVĚZDY MUSÍ ZÁŘIT (1954). U stejné tématiky zůstal ve své hrané filmové prvotině, MODRÝ KŘÍŽ (1955), kterou věnoval členům Tatranské záchranné služby. V roce 1956 natočil Andrzej Munk film ČLOVĚK NA KOLEJÍCH, který se stal jedním z klíčových děl polské kinematografie 50. let. Příběh starého strojvůdce , který se dostane do rozporu mezi svým pocitem odpovědnosti a požadavky společnosti.

Poté se Munk zaměřil na téma chápání pojmu hrdinství v minulosti a současnosti v povídkovém filmu EROICA (1957). ŠILHAVÉ ŠTĚSTÍ (1959) vypráví v satirické poloze příběh člověka, přizpůsobujícího se každé nové společenské situaci. Poslední filmový počin o setkání vězeňkyně s koncentračního tábora Osvětim se svou bývalou mučitelkou, příslušnicí SS, PASAŽÉRKA, dotočil Witold Lesiewicz, neboť Andrzej Munk zemřel při autonehodě v průběhu natáčení.

Tadeáš "ilDivino" Bognár

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1958 Con Bravura

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace