foto

O.J. Simpson

  • nar. 9.7.1947 (73 let)
    San Francisco, California, USA

Biografie

Afroameričan, syn nemocniční pracovnice Eunice Duoden a kuchaře Jimmyho Lee, až do třetí třídy netušil, že nosí jméno Orenthal (matka ho pojmenovala po francouzském herci). V mládí, po rozvodu rodičů, působil v pouličním gangu Persian Warriors a dokonce na krátkou dobu skončil ve vězení. Na sportovní dráhu ho nasměroval hráč baseballu Willie Mays – O. J. se začal věnovat americkému fotbalu na střední škole Galileo v týmu Galileo Lions. Během studia na University of Southern California hrál za školní tým USC Trojans a v roce 1968 se stal držitelem několika cen, mimo jiné Heisman Trophy pro výjimečně nadané hráče. Následoval podpis pro tým Buffalo Bills a účast v NFL, kde se etabloval s číslem 32 jako špičkový running back. Dosáhl několika ocenění a v roce 1973, kdy byl zvolen atletem roku, zaznamenal rekord získání 2000 yardů v sezóně. Na roky 1978 a 1979 přestoupil do San Francisco 49ers, ale to už byla jeho kariéra víceméně na konci. Každopádně v roce 1983 vstoupil do Síně slávy univerzitního sportu a o dva roky později do Pro Football Hall of Fame. Zkušenosti z tohoto sportovního odvětví mu dopomohly na post televizního komentátora.

O. J. pochopitelně figuroval v mnoha dokumentech a také některých epizodních roličkách v seriálových řadách, které využívaly sportovních veličin. Sám však údajně příliš neprahl po herecké kariéře, co ho tedy vedlo ke změně rozhodnutí? Byla to údajně zkušenost z natáčení během filmu Člen klanu v roce 1974, když si Lee Marvin a Richard Burton nechali soukromým tryskáčem z proslulé restaurace Chasen’s v Západním Hollywoodu dovézt do Oroville v Kalifornii večeři. V roce 1974 zabodoval ještě ve velkofilmu Skleněné peklo, po dvou letech přišel Přejezd Kassandra a po dalším roce Kozoroh 1. Je třeba si uvědomit, že v té době byl Simpson na vrcholu své sportovní kariéry.

Když opustil jako aktivní hráč fotbalová hřiště, rozjel Orenthal Productions se zaměřením na televizní filmy, což byl příklad rodinných filmů Goldie a boxer či Goldie and the Boxer Go to Hollywood, v nichž si také zahrál. V roce 1984 se mu nabízela skutečně životní role – James Cameron ho chtěl obsadit do filmu Terminátor, zatímco Arnold Schwarzenegger měl hrát Kyle Reese. Nakonec režisér nabídl roli stroje z budoucnosti právě Arniemu a Simpson vyšel naprázdno.

Jeho posledním velkým počinem byl poněkud zmatený a nešikovný policista Nordberg ve třech epizodách Bláznivá střela. V roce 1994 ještě natočil O. J. pilotní snímek pro seriál Frogmen, do něhož se ovšem promítly okolnosti kolem „Procesu století“.

Simpson se oženil s Marguirette Whitley v roce 1967 a měl s ní tři děti, z nichž jedno bohužel zemřelo. V roce 1977 potkal dceru německých přistěhovalců Nicole Brown a do dívky o dvanáct let mladší se doslova zbláznil. V roce 1979 se nechal rozvést a o šest let později se s Nicole oženil. Narodili se jim dvě děti, ale manželství bylo stále více komplikované. Jak uváděli Simpsonovi přátelé, chorobně toužil vyhrávat a nesnesl, aby ho někdo shazoval. Když na něj Nicole kvůli domácímu násilí několikrát zavolala policii a v roce 1992 dosáhla rozvodu, nesl to O. J. velice těžce. Nicméně kvůli dětem se nadále stýkali, i když Simpson odloučený život své exmanžely nesnášel dobře.

Nastal osudný 12. červen 1994, kdy O. J. a Nicole byli na tanečním vystoupení dcery Sydney. Nicole svého bývalého chotě ignorovala, což mohlo podle svědků vést k následujícímu činu. Pozdě večer našel náhodný chodec v Brentwoodu u domu Nicole její mrtvé tělo společně s dalším zabitým mužem, v němž byl poznán číšník Ron Goldman. Oba byli ubodáni nožem a bylo jim podříznuto hrdlo. Simpson měl téhož večera odletět do Chicaga. Simpson na výzvu policie nereagoval a objevil se až 17. června, když jel s přítelem, hercem Al Cowlingsem, v jeho bílém SUV Ford Bronco. Vzešla z toho velmi bizarní honička, kterou v přímém přenosu sledovalo 95 milionů diváků, protože televizní stanice promptně přerušily vysílání a zařadily záběry z policejních kamer.

Simpsonovi hrozila žaloba z dvojnásobné vraždy, ale O. J. najal za 4 miliony dolarů obhájce a ti ho dokázali natolik skvěle zastoupit, že vyšel po jedenácti měsících ze soudní síně jako nevinný. V „Procesu století“ náhle nebyly důležité stopy a zajištěné DNA, rozhodující byla porota a obraz diskriminovaného afroameričana. Nicméně jeho kariéra byla u konce, Warner Bros. odmítli odvysílat pilotní díl Frogmen – mimochodem, kvůli němu podstoupil O. J. vojenský výcvik, v jehož rámci musel zvládnout taktiku boje s nožem. I to se řešilo později u soudu.

O dva roky později Goldmanova rodina podala občanskoprávní žalobu, podle níž měl Simpson vyplatit odškodné 33,5 milionu dolarů. Goldmanovi se nadále pokoušeli Simpsona zruinovat finančně a v roce 2007 byl majetek O. J. omezen na „běžné a nezbytné náklady“. Na Goldmanovy přešly i veškeré výnosy Simpsonovy knihy „If I Did It“ – tu posléze v upravené podobě s dodatkem „Confessions of the Killer“ vydali Goldmanovi.

Na světlo pak vypluly i daňové úniky, v roce 1999 byl jako nemorální a skandální zamítnut Simpsonův pokus registrovat ochranné známky OJ a The Juice (nick ze sportovních let). Následovalo obvinění z praní špinavých peněz a držení drog, přidaly se i delikty z oblasti dopravní policie.

Konečně v roce 2008 byl Simpson uznán vinným ze zločinu vloupání, ohrožování, únosu a spiknutí a ozbrojenou loupež. Unikl doživotnímu trestu, ale v září 2009 zamítl soud propuštění na kauci a odsoudil ho k 33 letům v nápravném zařízení Lovelock s možností požádat o podmínečné propuštění v roce 2017. To se také stalo a s ohledem na vzorné chování a „absence rizika pro veřejnost".

Robert "Robbi" Pavelka

Herecká filmografie

Filmy

1994 Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas
Frogmen (TV film)
1992 C.I.A. Krycí jméno: Alexa
V ohrožení
1991 Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu
1988 Bláznivá střela
1987 Back to the Beach
Bezva podraz (TV film)
1984 Hambone and Hillie
1983 Kokain a modré oči (TV film)
1981 Goldie and the Boxer Go to Hollywood (TV film)
1980 Detour to Terror (TV film)
The Golden Moment: An Olympic Love Story (TV film)
1979 Goldie a boxer (TV film)
Palebná síla
1977 Kozoroh 1
Smrtelný zásah (TV film)
1976 Diamantoví žoldnéři
Přejezd Kassandra
1974 Skleněné peklo
Člen klanu
1973 Why

TV seriály

2018 Who Is America? (TV seriál)
Epizoda 7 (E07)
2009 Médium (TV seriál)
All in the Family (S05E09)
1984 1st & Ten (TV seriál)
1977 Kořeny (TV seriál)
Epizoda 1 (E01)

Dokumentární

2019 Lorena (TV seriál)
The Cycle of Abuse (E04)
The Informants: Who Killed Nicole?
2017 Je O.J. nevinný? Chybějící důkazy (TV seriál) - a.z.
Trump: An American Dream (TV seriál) - a.z.
Citizen Trump (E03) - a.z.
2016 Kardashian: The Man Who Saved OJ Simpson (TV film) - a.z.
O.J.: Made in America (TV seriál) - a.z.
Part 5 (E05) - a.z.
Part 4 (E04) - a.z.
Part 3 (E03) - a.z.
další epizody (5)
2014 Příběh O.J. Simpsona (TV film) - a.z.
2012 Addicted to Fame
2011 The Con
2010 June 17th, 1994 (TV film) - a.z.
2007 The Life and Death of Anna Nicole (TV film)
2002 Johnnie Cochran’s Journey
2000 The Natural History of the Chicken - a.z.
1999 Absolutely 100% Guilty - a.z.
1998 O.J., Nicole and Ron: Countdown to Murder (TV film)
1995 O.J. Fitness: Minimum Maintenance Fitness for Men
Trial of O.J. Simpson, The (TV film)
1974 O.J. Simpson: Juice on the Loose

Host