foto

O.J. Simpson

  • nar. 9.7.1947 (70 let)
    San Francisco, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Celým jménem Orenthal James Simpson, známý také pod přezdívkou "The Juice" je bývalá velká hvězda amerického fotbalu a má za sebou také úspěšnou filmovou kariéru, která však bohužel neslavně skončila v polovině 90. let poté co byl Simpson obviněn z vraždy své ex-manželky a jejího přítele.

Narodil se v kalifornském San Franciscu. Jeho otec byl kuchař a matka pracovala v nemocnici. Rodiče se rozvedli, když bylo malému O.J. pouhých pět let. Má ještě jednoho bratra a dvě sestry. Na střední škole začal závodně hrát americký fotbal a přes univerzitní výběry se vypracoval v r.1969 až do nejvyšší americké ligy NFL. Během 70. let patřil k nejlepším hráčům celé soutěže, získal celou řadu trofejí (v r.1973 byl například vyhlášen atletem roku) a zlomil i několik ligových rekordů. Po skončení aktivní kariéry byl v r.1985 uveden do Síně slávy NFL.

Jako mediálně známá osobnost samozřejmě neušel pozornosti filmových tvůrců a ještě v průběhu své fotbalové kariéry se objevil v několika filmech a televizních seriálech. Zahrál si například jednu z hlavních rolí ve sci-fi thrilleru KOZOROH JEDNA, nebo v koprodukčním dramatickém thrilleru PŘEJEZD KASSANDRA. V herectví pak pokračoval i po odchodu do fotbalového důchodu. Jeho asi nejznámnější rolí je vedlejší postava nešikovného černošského detektiva Nordberga v legendární komediální trilogii BLÁZNIVÁ STŘELA. Od r.1979 provozoval i vlastní produkční společnost s názvem Orenthal Productions pod jejíž záštitou realizoval například dva televizní snímky GOLDIE AND BOXER GO TO HOLLYWOOD a KOKAIN A MODRÉ OČI, v nichž obou zvárnil titulní roli. Objevil se též jako host v jedné epizodě ze Saturday Night Live. Kromě sportovní a herecké dráhy O.J. Simpson pracoval také jako mluvčí pro několik velkých společností a komentoval fotbalové přenosy na NBC.

V r.1994 ovšem přichází velký zlom v jeho životě. Je obžalován ze zavraždění své bývalé manželky Nicole Brownové a jejího přítele. Rozsáhlý soudní proces, někdy označovaný také jako "Proces století" se táhl několik let a na jedné straně sice ještě více zmedializoval Simpsonovo jméno, na straně druhé však kompletně zničil jeho filmovou kariéru. První rozsudek sice shledal O.J. nevinným, napodruhé mu uložil zaplatit odškodné 33,5 miliónu dolarů blízkým zavražděných. O.J. nejen pokutu nikdy nezaplatil, ale v r.2007 se znovu dostal do problému se zákonem, když byl zatčen při loupežném přepadení casina v Las Vegas, kde se snažil odcizit fotbalové trofeje, připomínající jeho kariéru. U soudu se hájil, že se jedná o jeho osobní majetek, který byl neprávem odcizen jemu. Nový soudní proces s O.J. Simpsonem stále probíhá a podle nejnovějších informací hrozí bývalé hvězdě až doživotní vězení.

Zajímavosti:
- O.J. Simpson trpěl v útlém dětství křivicí a až do svých pěti let nemohl pořádně chodit.
- Byl ženatý celkem dvakrát, ale ani jeden vztah nevydržel. Je otcem pěti dětí, jedno však tragicky zahynulo.
- Kromě všeobecně známých kriminálních deliktů O.J. Simpsona, byl v minulosti také opakovaně obviněn z daňových úniků a pirátského televizního vysílání. Za oba zločiny zaplatil miliónové pokuty.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace