Reklama

Reklama

Silvano Spadaccino

Silvano Spadaccino

nar. 03.12.1933
Foggia, Itálie

zem. 29.12.2010 (77 let)
Monterotondo, Itálie

Biografie

Silvano Spadaccino se narodil 3. prosince 1933 na jihu Itálie ve městě Foggia. V uměleckém světě byl známý jako kytarista, zpěvák, herec, skladatel a dabér. Svou kariéru započal Spadaccino v šedesátých letech, a to jako skladatel filmové hudby. S jeho začátky je spjat režisér Fernando Di Leo, jeho přítel od dětských let. V divadle pak debutuje po boku Giancarla Cobelliho v pořadu CAN CAN DEGLI ITALIANI. Hraje také experimentální divadlo s Carmelo Benem a Paolem Polim.

Na konci šedesátých let absolvoval dlouhé turné s Domenico Modugnou, s komedií LIOLA od Luigiho Pirandella a pro nModugnu také složil několik písní. Následně se vrací Spadaccino ke kabaretu a se svým spolkem s názvem „I Cantastorie" startuje sérii koncertů s přesvědčivým ohlasemy veřejnosti i kritiky. Spolupracuje se známými autory jako Alfonso Gatto a Enrico Vaime. V průběhu sedmdesátých let, pak jeho společnost představuje pozdější známé umělce jako Maria Carta, Francesco De Gregori, Isa Danieli, Duo di Piadena, Toni Garrani a také Anna Casalino. S herečkou a zpěvačkou Annou Casalino se oženil a měli spolu ještě v sedmdesátých letech syna. Spadaccino vydal se svou ženu folkové album SEBBEN CHE SIAMO DONNE. V roce 1970 vydal Spadaccino album I CANTASTORIE DI SILVANO SPADACCINO – CANTI POPOLARI ITALIANI. Jako hudební skladatel se podílel například na filmech BEATRICE CENCI (1969) či LA BESTIA UCCIDE A SANGUE FREDDO (1970).

Filmovým debutem Silvana Spadaccina byla role řidiče kamionu ve filmu  L'ASSASSINO HA LE MANI PULITE (1968). O rok později si zahrál ve filmu Luciana Salceho COLPO DI STATO (1969). Roku 1970 pak hrál ve westernu UN UOMO CHIAMATO APOCALISSE JOE. Po setkání s Paolem Villaggiem v šedesátých letech, s ním vystupuje ve večerních estrádách v Římě a Miláně a toto se stalo základem pro vznik ságy o účetním Fantozzim. S tím je spjata jeho, alespoň pro českého diváka, nejznámější role, a tou je bezesporu potrhlý profesor Birkermaier ve filmu FANTOZZI CONTRO TUTTI (MALÉRY PANA ÚČETNÍHO) 1983, kde pomocí své drastické metody „pomáhá", nejen Fantozzimu, docílit snížení váhy. Na filmu s účetním Fantozzim se podílel ještě roku 1990, a to ve filmu FANTOZZI ALLA RISCOSSA (PAN ÚČETNÍ SE NEVZDÁVÁ). Zde propůjčil svůj hlas, s italsko-anglickým přízvukem, anglickému fotbalovému výtržníkovi, kterého ve filmu ztvárnil Pier Francesco Villaggio, syn Paola Villaggia. S Paolem Villaggiem hrál Spadaccino ještě v první epizodě komedie PAPPA E CICCIA (1983). Někdy byl ve své kariéře uváděn pod pseudonymem Silvan Ospensky, čehož je příklad film z roku 1984 RAZZA VIOLENTA.

15 let působil jako herec ve společnosti Enrica Maria Salerna a jeho posledním vystoupením se pak stala hra DELIRIO DI UN POVERO VECCHIO, v divadle Paola Villaggia, v roce 2000. Silvano Spadaccino žil posledních dvacet let svého života ve městě Monterotondo, v provincii města Říma. Aktivně se podílel na tvorbě italské lidové písně a také se snažil vytvářet antologii lidových písní severní, střední a jižní Itálie. Se svými vokálním společnostmi se vždy snažil vytvářet hudbu italské populární písně z každého regionu, s důrazem na správné reprodukování skladeb v různých dialektech. V Monterotondu umírá Silvano Spadaccino 29. prosince 2010, ve věku 77 let a je zde pohřben na městském hřbitově.

Petr "Hennes" Hennebichler

Herec

Skladatel

Ovládací panel

Reklama

Reklama